Dni coraz dłuższe i gorętsze, a wy nie wiecie jeszcze, co czytać latem? Niezależnie od tego, jaką formę wypoczynku Ty i Twoja pociecha preferujecie, książki na lato dla dzieci to niezbędny element bagażu – wybierzcie odpowiednie, aby uniknąć i nudy, i zbędnego dźwigania!

Zaczytane wakacje

Szkolny plecak szybko zmienił się w bagaż podręczny, a strój na WF ustąpił miejsca strojowi kąpielowemu. Zeszyty i piórniki udały się na zasłużony odpoczynek, ale podczas wakacyjnej przerwy nie warto odkładać w kąt czytania 😊

Podczas wakacyjnej przerwy od codziennych, szkolnych obowiązków, dzieci mają więcej czasu, aby zanurzyć się w niezwykły świat książek przygodowych czy fantastycznych. To doskonałe wytchnienie od niektórych szkolnych lektur. Warto podsunąć dziecku książki z lubianych serii, których kolejne tomy wciągną młodego czytelnika na dłużej. Pełne przygód i emocji opowieści zapewnią dużo przyjemności z czytania, odpowiednią rozrywkę i podtrzymają czytelnicze zainteresowania. Nie zapominamy też o najmłodszych – przedszkolaki też znajdą dla siebie letnie propozycje.

Książki i komiksy dla dzieci to świetne uzupełnienie. Książki na wakacje dla młodzieży i mniejszych dzieci to doskonali towarzysze każdej wyprawyczytanie zajmuje czas podczas podróży, urozmaica leżenie na plaży, nad jeziorem czy piknik w parku. Gdziekolwiek się wybierzecie, warto mieć ze sobą książki, które zapewnią rozrywkę.

Książki na lato dla dzieci – najlepsze propozycje

Idealne książki na wakacje powinny być dopasowane do potrzeb i zainteresowań dziecka, dzięki czemu mniejsi i więksi czytelnicy mogą czerpać prawdziwą satysfakcję z czytania. Aby ułatwić proces wyboru, mamy dla Was kilka podpowiedzi, spośród których z łatwością znajdziecie coś dla siebie.

Książki na wakacje dla najmłodszych

Książeczki dla maluszków powinny być barwne, pobudzające wiele zmysłów i wytrzymałe. Niezbędnikiem w zestawie małego plażowicza jest książka z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Zabawa i przygoda” – „Na plaży”. To niewielka historyjka o tym, jak spędzać czas nad morzem – jej bohaterka zbiera muszelki, robi babki z piasku czy pluska się w wodzie. Prawdziwą zabawą są przestrzenne elementy kartonowej książeczki – pop-up’y – czyli elementy 3D zachwycą maluszka i pobudzą jego ciekawość, a dodatkowo wspomogą rozwój motoryczny.

Na plaży. Elementy 3D
Zabawa i przygoda. Na plaży

Rozrywkę na dłuższy czas, szczególnie w podróży, zapewnią również książeczki paragrafowe, czyli takie, w których czytelnik jest aktywnym uczestnikiem zabawy. Pociecha sama decyduje, jak potoczą się dalsze losy bohaterów! W takiej wersji możecie przetestować dobrze znane już historie „Trzy małe świnki” oraz „Czerwony kapturek”.

Trzy małe świnki. Ty decydujesz
Czerwony kapturek. Ty decydujesz

Niewielkie książki inspirowane historią Muminków to wygodne propozycje do dziecięcego plecaka podczas podróży. Są lekkie, pełne barwnych ilustracji i ciekawych przygód, a tematyka sprawia, że to idealnie książki na lato dla dzieci. „Muminek i tajemnica lata” to opowieść o przyjaźni i poszukiwaniu Tatusia Muminka, a „Muminek i pieśń oceanu” porwie Was w szalony rejs pełen skarbów i legend.

Muminek i tajemnica lata
Muminek i pieśń oceanu

W wakacje warto zaopatrzyć się w książki uniwersalne, które sprawdzają się w różnych sytuacjach. Zebrane w zbiorze „Basia. Wielka księga przyjaźni” historie rezolutnej dziewczynki uwielbiają wszyscy czytelnicy, a bardziej obszerna książka pozwoli uniknąć nudy w razie gorszej pogody.

Basia. Wielka księga przyjaźni - okładka

Książki dla starszych dzieci

Idealnie propozycje dla dzieci w wieku szkolnym powinny pomóc im odpocząć od codzienności, a jednocześnie pobudzić zainteresowanie książkami, aby chętnie sięgały po kolejne pozycje. „Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem” to przygotowana specjalnie na lato książka o nowych przygodach Hani Humorek, zabawnej i pomysłowej uczennicy klasy trzeciej. W każdej historii znajdziecie mnóstwo pomysłów, przygód i humoru.

Hania Humorek i wakacje z dreszczykiem

Tajemnica zielonej butelki” z serii „Czytam sobie” to wspierająca pierwsze samodzielne lektury wzruszająca opowieść o nadziei i wsparciu, która zachwyci i zaintryguje małego czytelnika od pierwszych stron. Szum morza w tle tej historii sprawia, że to świetna książka dla dzieci na lato.

Tajemnica Zielonej Butelki

Dzieci dobrze radzące już sobie w samodzielnym czytaniu warto wprowadzić w świat książek Emilii Kiereś – cykl jej książek składa się już z czterech pozycji, które można czytać w dowolnej kolejności. Najnowsze z nich – „Miedziany listek” i „Cynowy rycerzyk” – podobnie jak poprzednie części, wypełnione są dziecięcymi przygodami, ciepłem i emocjami. Dzieci szybko poczują więź z bohaterami i chętnie sięgną po kolejne tomy. Miej więc w zanadrzu także „Srebrny dzwoneczek” i „Złotą gwiazdkę” 😊 Warto wspomnieć, że ilustracje do książek wykonała – zapewne dobrze Wam znana – Małgorzata Musierowicz.

Miedziany listek
Cynowy rycerzyk
Srebrny dzwoneczek
Złota gwiazdka

Książki na wakacje dla młodzieży

Podczas letniego wypoczynku nie może zabraknąć lektur dla starszych czytelników, którzy oczekują bardziej rozbudowanych fabuł i porywających historii. Znajdziecie je na przykład w nowym tomie „Gwiezdny zegar. Za górami” – czytelnicy mogą powrócić do niezwykłej krainy, aby znów zmierzyć się z niebezpieczeństwem. Druga część wspaniale ilustrowanej serii fantasy zabiera młodych do świata, od którego trudno się oderwać. A tym, którzy jeszcze go nie znają, szczególnie polecamy tom 1 serii „Cienista ćma”.

Gwiezdny zegar. Tom 2 Za górami

Porywające, ale i mądre książki na wakacje dla młodzieży to „Bractwo zagrożonych” i część druga serii „Bractwo zagrożonych: Punkt topnienia”. Kiedy temperatura na świecie rośnie, zwierzęta starają się ratować dziką przyrodę – to ekscytującej spojrzenie na temat ochrony przyrody w niezwykle wciągającej opowieści.

Bractwo zagrożonych Część 1
Punkt topnienia. Bractwo zagrożonych

W świat magicznych stworzeń i fantastycznych przygód zabierze czytelników „Zrodzona z ognia”. To opowieść o dziewczynce, która wkracza w mroźną krainę, aby rozwikłać swoją tajemnicę. Twój nastolatek znajdzie tutaj całą serię porywających wydarzeń i wielu zwrotów akcji. Ta książka, z pewnością oderwie młodzież od smartfona 😉

Zrodzona z ognia. Dwunastka i lodowy las

Takie szanse daje też „Galop ‘44”. Czytelnicy, wraz z bohaterami książki wkroczą w świat powstania warszawskiego. To doskonała książka dla młodzieży – szczególnie na sierpień. W przystępny i pasjonujący sposób przybliży nastolatkom to ważne w historii Polski wydarzenie. Bracia, którzy ze współczesnej Warszawy przenoszą się w czasy II wojny światowej, przeżyją przygody, wielkie emocje, ale będą też bliscy dzisiejszym czytelnikom.

Galop 44