Pierwsze lata życia to dla dziecka intensywny czas zdobywania wiedzy o otaczającym go świecie. W tym wieku dzieci są ciekawe wszystkiego i z radością dowiadują się nowych rzeczy. To także czas, w którym nauka nowych umiejętności jest dla maluszka źródłem olbrzymiej satysfakcji. By jak najlepiej pomóc dziecku w realizowaniu jego naturalnej potrzeby poznawania świata rodzice wybierają takie zabawki i akcesoria, które będą pomagać mu w rozwoju. Na rynku można znaleźć m.in. mnóstwo książeczek edukacyjnych dla dzieci. Jak wybrać najlepsze? Czy książeczki z ruchomymi obrazkami to dobry wybór? Na co zwrócić uwagę, by wybrać najlepsze książeczki dla dziecka? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego warto czytać dzieciom książki?

Głównym zadaniem książeczek edukacyjnych dla dzieci jest wspieranie prawidłowego, całościowego rozwoju. Im więcej jego elementów wspomagają książeczki i zabawki, tym lepiej. Dziecko rozwija się poprzez zabawę i nie ma ograniczonej liczby czynności, które może ćwiczyć.

Książeczki dla dzieci mają za zadanie pomagać dziecku zdobywać wiedzę o otaczającym świecie. Maluch nie wszystko ma okazję zobaczyć na własne oczy, więc np. niektóre zwierzątka czy elementy krajobrazu poznaje właśnie za pomocą opowieści i obrazków. Dzięki książeczkom dziecko uczy się także wymowy poszczególnych słów.

Dla starszych dzieci interesujące będą książeczki z prostą fabułą. To bardzo dobry sposób na oswojenie emocji, które dziecko przeżywa. Na przykładzie bohaterów z opowiadań maluch uczy się radzić sobie z uczuciami i trudnymi sytuacjami.

Czy książeczki z ruchomymi obrazkami to dobry wybór?

Zdecydowanie tak! Książeczki z przesuwanymi obrazkami dodatkowo pozwalają dziecku trenować motorykę małą. Może ono nie tylko przewracać strony, ale i posługiwać się ruchomymi elementami. To świetne ćwiczenie dla małej rączki – przesuwanie elementów wymaga precyzji i sprawności manualnej, którą dziecko może trenować w ciekawy dla niego sposób.

Ruchome książeczki dla dzieci będą spełniały wszystkie funkcje zwykłych książeczek, ale dodatkowo pozwolą maluchom ćwiczyć motorykę małą. Rozwój motoryczny to dla małego dziecka najważniejszy etap rozwoju. W końcu na jego podstawie będą kształtowały się także funkcje poznawcze – zapamiętywanie, koncentrowanie się – kluczowe w późniejszym wieku szkolnym.

Dowiedz się więcej o rozwoju motoryki małej

Jakie książeczki z przesuwanymi obrazkami wybrać?

Ten typ książeczek zajmuje specjalne miejsce w ofercie wydawnictwa HarperCollins. Oprócz dobrze znanych książeczek „Pierwsze słowa” i „Pierwsze bajeczki” pojawiła się seria „Niesamowity spacer”. Wyjątkowe, pastelowe ilustracje zachęcają najmłodszych czytelników do obcowania z książką, a srebrne, błyszczące elementy przyciągają wzrok malucha.

Spacery to dla maluchów ogromna przyjemność i najlepsza okazja do poznawania świata. Dzieci potrafią z niesamowitą ciekawością przyglądać się przedmiotom, na które my dorośli często nawet nie zwracamy uwagi. W końcu na spacerze jest tyle ciekawych rzeczy!

„Łąka” to miejsce, gdzie można zobaczyć schowane za krzakami listki. Zbliżając się do rzeki uda się też pokumkać razem z żabkami (i dzięki temu poćwiczyć mowę!). A może podpatrzycie, jak kret kopie tunele? Po całym dniu na łące warto posłuchać ciszy i wyczekiwać pojawienia się sów.

Obraz zawierający tekst, sprzęt elektroniczny

Opis wygenerowany automatycznie

Kiedy zapadnie noc, warto zastanowić się z dzieckiem, jak wygląda świat „Pod Gwiazdami”. Dzięki temu bliżej przyjrzymy się sowom i sprawdzimy, jak harcują koty i myszy. Może uda nam się dostrzec spadającą gwiazdę albo latające świetliki?

Na „Niesamowity spacer” można wybrać się także wtedy, gdy pada „Deszcz”. Dzieci uwielbiają deszcz i kałuże! Małe rączki sprawnie schowają słońce za chmurami i możemy zaczynać deszczową wyprawę. Niektóre zwierzątka ucieszą się, np. ślimaki, a inne – jak ptaki czy wiewiórki – będą wolały się schować. A kiedy po deszczu wyjdzie słońce, wszyscy razem zatańczymy pod kolorową tęczą.

Seria „Niesamowity spacer” pozwala dziecku poznawać świat i swoje najbliższe otoczenie. To właśnie zwierzęta i przyroda są dla maluchów tak ciekawe. Ruchome elementy nie tylko pomagają ćwiczyć motorykę małą, ale i pozwalają dziecku mieć wpływ na historię opowiadaną w książeczce. Kolorowe, kontrastowe ilustracje są przyjazne dla rozwijającego się wzroku maluszka, a dźwięki, które wydają zwierzątka, pozwalają ćwiczyć rozwój mowy. Dodatkowo na ruchomych elementach znajduje się srebrna folia, która przyciąga wzrok dzieci i rodziców.

Sprawdź także, jak nauczyć dziecko rozróżniać kształty

Psst… Czy wiesz, że przez pierwsze 3 miesiące życia niemowlę widzi tylko kontrasty – czarny i biały? W 4 miesiącu zaczyna dostrzegać pozostałe kolory, a potem wzrok bardzo intensywnie się rozwija.

Pierwsze słowa dla trochę starszych dzieci

Maluchom, które intensywnie uczą się mówić najbardziej spodobają się książeczki ze wspomnianej już serii „Pierwsze słowa”. Poruszają one różne ważne dla dzieci tematy, uczą nowych słów związanych z danym zagadnieniem, a ruchome elementy pozwalają doskonalić zdolności manualne. Na końcu każdej książeczki znajduje się mini test, w którym dziecko sprawdza, ile nowych rzeczy potrafi nazwać. To wyjątkowo ważny element – bo satysfakcja płynąca ze zdobywania nowych umiejętności jest dla dzieci najlepszą motywacją do dalszych ćwiczeń.

Maluchy mogą uczyć się słów związanych z piłką nożną i sportem, sprawdzić jak to jest strzelić bramkę czy odbijać piłkę głową. To wszystko znajdziemy w książeczce „Na boisku”.

Bardzo interesujący dla dziecka może być także „Na budowie”. Ta książeczka z przesuwanymi obrazkami pozwala dziecku poznać nazwy maszyn i osób pracujących na budowie, poukładać cegły i popracować żurawiem.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Z kolei „Pory roku” pokazują maluchowi, jak zmienia się świat w poszczególnych okresach roku. Wiosną będziecie hodować kwiaty, latem kąpać się w morzu, jesienią spacerować w deszczu, a zimą ślizgać się na sankach.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Kiedy rok minie, przyjdzie nam przygotować się na „Urodziny”. Dzięki tej książeczce z przesuwanymi obrazkami maluch nauczy się słów związanych z przyjęciem urodzinowym, zdmuchnie świeczki czy wysypie konfetti.

A po dniu pełnym wrażeń „W nocy” popatrzymy, co pojawia się na niebie po zmroku, pobawimy się we włączanie świateł i zasuniemy zasłony.

Seria „Pierwsze słowa” wykorzystuje elementy dobrze znane maluchowi, dlatego z myślą o poszerzaniu zasobu słownictwa i przyjemnej zabawie połączonej z nauką powstają kolejne lektury. W najnowszych książeczkach z tej serii znajdziemy mnóstwo ciekawych propozycji.

Aby wprowadzić w słownik malucha pojęcia związane z jego codziennością, warto zacząć od książeczki „Dzidziuś”. Ruchome elementy książki i pojawiające się tam słowa dotyczą dziecięcej codzienności. Razem z nimi szybko i skutecznie znajdziecie wspólny język do komunikowania potrzeb.

Warto sięgnąć również po kolejną: „Rodzina” to książeczka, z której dowiecie się wszystkiego o najbliższych osobach. Na kolejnych stronach i ilustracjach pojawiają się członkowie rodziny, dzięki czemu możecie razem ćwiczyć wymowę oraz ucieszyć każdą babcię czy dziadka nowymi umiejętnościami. Duże obrazki i zaokrąglone strony to też świetna okazja, aby aktywizować rodzeństwo do wspólnego czasu – brat czy siostra to doskonali towarzysze zabaw. Pierwsze słowa dziecka dotyczą zazwyczaj spraw związanych z jego bliskim otoczeniem, jednak równie ważne do prawidłowego komunikowania się są słowa dotyczące własnego ciała i odczuwania świata. Z myślą o tym powstała książeczka dla dzieci pod tytułem „Zmysły”.

Dzięki kartonowej książeczce z ruchomymi obrazkami dziecko będzie mogło lepiej poznać swoje zmysły i zrozumieć, do czego służą. Interaktywne elementy pozwolą na ich używanie: dziecięce paluszki będą mieć okazję dotknąć oraz poczuć różne wycięcia i kształty.

Kolejna książeczka z tej serii dotyczy tematu równie bliskiego – „Zabawki” to interaktywna książka z obrazkami, w której roi się od ulubionych przedmiotów. Klocki, lalki czy instrumenty to okazja na poszerzenie słownictwa o lubiane akcesoria i ich kolory, ale również świetną zabawę samą książeczką, której przesuwane elementy dopasowane do dziecięcych paluszków dają dużo frajdy, a także ćwiczą motorykę.