Czy Twój maluch wie, jak pachnie wanilia, truskawka czy ananas? Dziecko rodzi się z umiejętnością rozpoznawania zapachów, a zmysł ten jest niezwykle ważny. Jak go ćwiczyć i mieć przy tym mnóstwo zabawy? Przetestujcie pachnące książeczki, które świetnie rozwijają u dziecka nie tylko węch, ale też inne zmysły!

Rozpoznawanie zapachów – po co nam ten zmysł?

Czy wiesz, że rozwój węchu u dziecka rozpoczyna się już w życiu płodowym? Po narodzinach maluch doskonale rozpoznaje po zapachu swoją mamę. To także węch pomaga mu zbliżyć się do źródła mleka i uruchomić odruch ssania. W pierwszym okresie życia to jeden z najistotniejszych zmysłów.

Także w dalszym życiu poznawanie świata odbywa się za pomocą zmysłów. Powonienie odgrywa tu znaczącą rolę. Zapachy wpływają na nasze samopoczucie, apetyt, a także dokładniejsze rozpoznawanie otoczenia. Mogą ostrzec nas przed niebezpieczeństwem – często zdarza się, że najpierw poczujesz, że jakaś potrawa przypala się w garnku, nim to zobaczysz, prawda? Warto rozwijać ten zmysł u dziecka, ucząc je rozpoznawania kolejnych zapachów.

Jak rozwijać węch u dziecka?

Dziecko, kiedy rozpoznaje nowe zapachy ćwiczy swój nosek 😊 Kiedy nadarza się więc okazja, zwracaj swojej pociesze uwagę na to, jaka woń unosi się w powietrzu. Pytaj dziecko, jak ją ocenia – jest przyjemna czy raczej nie? Z czym się kojarzy? Wąchajcie wszystko, co się da! Kwiaty, jedzenie, ubrania… Zastanawiajcie się też, jak pachnie las, a jak rzeka. A co powiecie na książeczki zapachowe?

Pachnące książeczki – co to takiego?

Książeczki zapachowe, jak z wynika z nazwy, służą zarówno do czytania, jak i do wąchania 😀 To interaktywne książki dla dzieci, przy których maluch może rozwijać się na wielu obszarach. W ich wnętrzu znajdziecie nie tylko zapachy. Każda kolejna strona odkryje przed Twoim dzieckiem także nowe słowa i kolory. Książeczka pomoże ćwiczyć również motorykę małą.

Propozycje z serii pachnących książeczek wydawnictwa HarperCollins zawierają wiele angażujących dziecko elementów. Omówmy je na przykładzie pozycji: „Moja pachnąca książeczka z kolorami. Owoce”. Okładka książki od razu zachęca malucha działania. Truskawka z obrazka po potarciu paluszkiem wydziela truskawkowy zapach. Każda kolejna strona kryje nowy pachnący obrazek. Ale ta książeczka to nie tylko rozpoznawanie zapachów.

Motywem przewodnim każdej rozkładówki jest kolor. Na lewej stronie mały czytelnik zobaczy zapisaną nazwę koloru, a także różne przedmioty, które mają taką właśnie barwę. Dziecko utrwala więc, jak wygląda kolor czerwony, a także zapamiętuje, jakie przedmioty może z nim kojarzyć.

Na prawej stronie znajdziecie zagadkę. Otwierane okienko ukrywa owoc w kolorze, który poznaje maluch, a także… jego zapach!

Wycięte kółeczko pozwala podejrzeć, co znajduje się w środku – dziecko może więc zgadywać, jaki owoc się przed nim chowa 😊 By sprawdzić, czy ma rację, musi paluszkiem otworzyć okienko – ćwiczy więc także swoje zdolności manualne. W przypadku barwy czerwonej pod okienkiem znajdzie wiśnię, więc po potarciu obrazka poczuje piękny wiśniowy zapach. Książeczka z owocami to zatem świetny sposób na niejadka. Zapachy kolejnych smakowitych owoców pobudzą jego apetyt.

Na końcu książeczki znajdziecie małe podsumowanie – opisane obrazki wszystkich owoców, których zapachy poznaliście w czasie czytania. Jaki mają kolor? Czy dziecko potrafi sobie przypomnieć, jak pachną? Jadło kiedyś któryś z nich?

Seria „Moja pachnąca książeczka z kolorami”

Wydawnictwo HarperCollins przygotowało więcej niż tylko jedną zapachową książeczkę. Czeka na was cała pachnąca seria! „Moja pachnąca książeczka z kolorami. Pierwsze zapachy” skrywa mniej oczywiste wonie. Poznacie zapach morza, kiwi czy wanilii.

Z kolei „Moja pachnąca książeczka z kolorami. Zapachy świata” pokaże Wam, że kiedy dziecko rozpoznaje zapachy, poznaje caaały świat! Egzotyczny ananas, prowansalska lawenda, kokos z dalekich wysp, indyjskie curry? Każda ze stron zabierze Was w dalekie kraje.

Najwięcej kulinarnych bodźców czeka jednak w książeczce „Moja pachnąca książeczka z kolorami. Na targu”. Obok tej z owocami, to najlepsza propozycja dla niejadków. W końcu kto nie zgłodnieje, czując woń pieczonego kurczaka?

Cała seria pachnących książeczek będzie świetną okazją, by maluszek poczuł nieznane mu dotąd zapachy i każdego dnia jeszcze lepiej poznawał świat – nie tylko pod względem kulinarnym.

Zobaczcie, co skrywają kolejne książeczki:

Moja pachnąca książka. Ogród” świetnie przygotuje malucha do poznawania świata poza domem. Dziecko dowie się, że fioletowe mogą być nie tylko fiołki, śliwki i jeżowce, ale także siniaki! Co jak co, ale te łatwo sobie nabić podczas podwórkowych zabaw 😊

Ogród skrywa nie tylko kwiaty czy owoce, ale bardzo często, np. na wsi, można w nim spotkać także zwierzątka. Biała jest nie tylko owieczka, ale także jogurt, który można wytwarzać z jej mleka. A czym pachnie biały kolor? Z pewnością zachwyci Was piękny zapach letniego jaśminu.

Pachnąca książeczka Ogród

Nieco inaczej skonstruowana jest ostatnia książeczka z serii – „Mój dzień”. Tutaj każda ze stron prezentuje rzeczy kojarzące się z jednym z obszarów życia dziecka. To pomaga maluchowi uporządkować swoją rzeczywistość i ułatwia jej opisywanie. Kolor zielony przypisany jest do ogrodu – a znaleźć możemy tam nie tylko liście, jaszczurkę i trawę, ale i skakankę i huśtawkę. Zielony jest także pięknie pachnący świerk.

Pachnąca książeczka Mój dzień

Na kolejnych stronach znajdziecie elementy przypisane do przedszkola (np. klocki, książki, rysunki), parku (np. zjeżdżalnia, piasek, hulajnoga) czy kuchni (np. chleb, tort czekoladowy, pieczony kurczak). Pozycja „Mój dzień” świetnie nada się także jako jedna z lektur na dobranoc. Podsumuje ona przeżyte w ciągu dnia wspomnienia i pomoże się wyciszyć. Na końcu książeczki Twoje dziecko znajdzie strony opisujące łazienkę oraz pokój z lampką nocną i puszystą kołderką. Czekający na ostatniej z kart zapach lawendy zadziała na pociechę kojąco i ułatwi wieczorne zasypianie 😊