Staramy się kreować świat, w którym nasze córki będą mogły wyrastać na odważne kobiety. Z okazji 8 marca warto porozmawiać z dziećmi o tym, jak rozwijały się prawa kobiet i przedstawić im kobiety, które odniosły sukces w nauce, sporcie, pasjonowały się motoryzacją czy lotnictwem.

Kobiety w nauce, czyli o bohaterkach w spódncy

Choć Dzień Kobiet świętujemy od 1910 roku, dziewczyńska codzienność różniła się w tamtych czasach znacznie od tej aktualnej. To dobry moment, by przypomnieć o tym sobie i dzieciom. Dzień Kobiet to świetna okazja, aby sięgnąć z dzieckiem po książkę „Sufrażystki i Sufrażetki. Walka o równość”. To wspaniale ilustrowana książka, z której poznacie porywającą historię zdobywania praw i siły siostrzeństwa. To wciąż mało znane kobiety, a tak wiele im zawdzięczamy, mogąc dziś swobodnie uczyć się, dorastać i stawać się dokładnie takimi, jakie chcemy siebie widzieć. Za sprawą sufrażystek i emacypantek dziś kobiety mogą kształcić się w takich zawodach, jakie im się podobają i osiągać sukcesy – nie tylko naukowe! Prawa kobiet nie pojawiły się nagle, to nasze dzielne prababcie zdobyły je dla nas.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Wiecie, że Dzień Kobiet i Dziewcząt w nauce wypada miesiąc wcześniej, 11 lutego? Mimo wielu lat zmian i rozwoju, niektóre stereotypy wciąż silnie działają na społeczeństwo, dlatego to szczególnie ważne, żeby sławne kobiety pojawiały się w książkach dla najmłodszych.

Dostęp kobiet do edukacji wymagał rewolucji społecznej, która całkowicie odmieniła rzeczywistość. O historii tego procesu dowiecie się więcej z książki „Kobiety i nauka. One zmieniły świat”.

Wybitne fizyczki, matematyczki czy biolożki niezaprzeczalnie przyczyniły się do rozwoju nauki, a wynalazczynie i marzycielki postawiły na swoim i pokazały, że kobiety mogą osiągnąć bardzo dużo, jeśli pozwoli im się rozwijać. Ich walka z stereotypami była bardzo trudna, ale dzięki ich pracy dziewczynki dziś mogą próbować swoich sił w wielu niedostępnych dawniej aspektach życia. Pokaż dziecku, że nauki ścisłe to ciekawy i ważny temat, który nie musi być straszny. Dziewczynki dokładnie tak samo jak chłopcy uczą się logicznego myślenia i mają dużo świetnej zabawy podczas eksperymentów. Zdecydowanie za często projektowanie własnych lęków na malucha przyczynia się do jego niechęci wobec nieznanej fizyki czy chemii.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst, sprzęt elektroniczny

Opis wygenerowany automatycznie

Inspirujące, znane kobiety

Wiele wspaniałych bohaterek poznacie z książek o nauce, sztuce i historii dążenia do praw kobiet. Ale nie są to jedyne miejsca, gdzie odegrały ważną rolę. Dzisiejszy świat wyglądałby całkiem inaczej, gdyby pani Benz miała mniej odwagi. O historii jej samochodowej wyprawy możecie poczytać w ilustrowanej książce „Ale auta”. Niesamowity życiorys Amelii Earhart wyczytacie z podobnej książeczki: „Ale samoloty”. Jej lot zapisał się w pamięci świata po tym, jak mimo niesprzyjającej pogody i problemów technicznych wylądowała bezpiecznie – zamiast w Paryżu to w Irlandii, ale z precyzją i pełną kontrolą nad pojazdem.

Siła, determinacja, odwaga i ambicja. Tworzy nam się z tych cech zestaw całkiem odpowiedni dla młodych dziewczynek. Co jeszcze? Jednym z obszarów, które zupełnie odmieniły kobiety jest sport. Z pięknie wydanej książki „Kobiety i sport” dowiecie się, kiedy i z jakim trudem kobiety zaczęły sięgać po trofea, trenować i odmieniać świat sportowych rywalizacji. Znajdziecie w niej historie 50-ciu kobiet, które kawałek po kawałku walczyły o miejsca na podium i rekordy. Kobiety w sporcie –  biegaczki, koszykarki, łyżwiarki i wiele innych – odniosły sukces pokonując ograniczenia narzucone z zewnątrz. Każda z nich jest wspaniałą inspiracją dla naszych dzieci, które z pewnością zrozumieją przekaz tej literatury: warto podążać za marzeniami i realizować swoje pasje.

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

W XXI wieku, pełnym różnorodności, powinniśmy zapomnieć o uprzedzeniach i uczyć dzieci nie tylko o kobietach odnoszących sukcesy w obszarach kojarzonych z mężczyznami. Pokazujmy maluchom, że zachwyty i marzenia, podobnie jak ambicje i talenty są zupełnie niezależne od płci. Każde z nich może osiągać sukces w wybranej przez siebie dziedzinie. Dzięki wzajemnemu wsparciu i wspólnej sile mogą zmienić świat na lepsze!