Pytanie – kim będę, jak dorosnę? – naturalnie towarzyszy nawet najmłodszym dzieciom. Maluchy z podziwem obserwują strażaków, kierowców czy sprzedawców. Wykorzystajmy tę naturalną dziecięcą fascynację do tego, by obudzić w pociechach szeroką gamę zainteresowań i dać im możliwość odkrycia prawdziwej pasji. W końcu inne pytanie – kim będę w przyszłości? – będzie zaprzątać głowę każdego dziecka jeszcze długi czas.

Czy muszę wiedzieć, kim będę w przyszłości?

Często już w przedszkolu dzieci fascynują się światem dorosłych i wybierają swój wymarzony zawód. Wiele pomysłów dziecięcych powtarza się w każdym pokoleniu – pociechy marzą, aby zostać strażakami, astronautami, piłkarzami czy gwiazdami estrady. Co ciekawe, nasze dzieci mają duże szanse pracować w przyszłości na stanowiskach, które jeszcze nie powstały!

Poznajemy zawody z dziećmi dość naturalnie na co dzień – w sklepie, przychodni czy obserwując sąsiadujący plac budowy. W ostatnim czasie wiele stanowisk pozwala na pracę hybrydową, dzięki czemu nasze maluchy widują nas – rodziców pracujących w domu. Warto tłumaczyć dzieciom, na czym polegają poszczególne profesje. Rozmowa o tym, gdzie można pracować i czym zajmują się różni ludzie, to też okazja do pokazania, że każdy zawód jest ważny i potrzebny społeczeństwu, a każdej osobie należy się szacunek, niezależnie od tego, czym się zajmuje.

Warto też pokazać dziecku, że dzisiejszy świat pozwala także na próbowanie sił w różnych miejscach i nie wymaga przywiązania do jednego zawodu: praca ma dawać stabilizację i szansę do rozwoju, a nie kojarzyć się z nudnym obowiązkiem. Na pytanie „kim będę, jak dorosnę?” można udzielić więcej niż jednej poprawnej odpowiedzi!

Poznajemy zawody, które towarzyszą nam na co dzień

Każdego dnia jesteśmy zależni od przedstawicieli przeróżnych zawodów – czy potraficie je wymienić? Spróbujcie wraz z pociechą prześledzić osoby, które były zaangażowane w przygotowanie śniadania: pracownicy sklepu, piekarni, rolnicy, kierowcy dostawcy…  Możecie popatrzeć na pracę niektórych z nich na ilustracjach książeczki „Chlebek. Wiem, co jem!” – edukacyjnej książki dla dzieci w wieku przedszkolnym. Dzięki niej możecie dowiedzieć się więcej o tym, jak powstaje chleb, czyli również o kolejnych osobach zaangażowanych w to, by pyszny bochenek dotarł do Waszego domu.

Wiem co jem! Chlebek okładka książki

Nasze otoczenie jest efektem pracy wielu osób – aby dowiedzieć się, jak powstają bloki, szkoły i inne budynki, do których zaglądamy każdego dnia, sięgnijcie po książkę „Na budowie”, w której poznacie zawody związane z placem budowy. Na ruchomych elementach zobaczycie, jak pracuje murarz czy operator wywrotki oraz jakich sprzętów używają. Spróbujcie naśladować dźwięki maszyn, aby jednocześnie ćwiczyć także aparat mowy!

Pierwsze słowa. Na budowie (okładka)

Świat fascynujących profesji to także kolej – wraz z barwnymi lokomotywami poznacie kolejarzy, maszynistów, konduktorów i wielu innych pracowników. Z tymi zawodami zapozna Was znany i lubiany Tomek – koniecznie sięgnijcie po książeczkę „Bajeczki na dzień dobry. Tomek i przyjaciele”, by pośród ciekawych narracji odszukać ważne w czasie podróży profesje.

Bajeczki na dzień dobry. Tomek i przyjaciele

Wiele interesujących zawodów poznacie dzięki bohaterom książeczki „Kto tutaj pracuje?” – na obrazkach z charakterystycznymi otworami-okularami skrywa się elektryk, strażak, malarz, kucharz, a nawet stolarz! Duże ilustracje ułatwią dziecku odkrycie, czym zajmuje się każdy z pracowników i jakie narzędzia są niezbędne do jego pracy. Wykonywany zawód to nie tylko obowiązki, ale też zadania, w których dobrze sobie radzimy i dają satysfakcję, dlatego warto poznać je dobrze.

kto tutaj pracuje, książka dla dzieci

Niektóre profesje wiążą się z większą odpowiedzialnością i chronią społeczeństwo – na przykład zawody lekarskie. W towarzystwie dobrze znanego króliczka wybierzcie się na wizytę u lekarza. Książka „Doktor Bing” – to okazja, aby porozmawiać o tym, co dzieje się w przychodni, jakie osoby w niej pracują i czemu to dla nas takie ważne. Może dzięki temu Twojemu dziecku uda się uleczyć ulubioną maskotkę i rozpocząć wspaniałą karierę?

Doktor Bing

Poznajemy zawody w czasie zabawy

Zabawa to świetny sposób na poszerzenie wiedzy, dlatego sięgnijcie po łamigłówki z rezolutnym misiem: „Przygody Misia Paddingtona. Zawody”. Rozwiązując zagadki, dziecko może poznać wiele ciekawych, czasem nieoczywistych profesji. Miś Paddington wciela się np. również detektywa. Dobrym pomysłem na zainteresowanie dziecka nową pasją jest odgrywanie ról. Spróbuj organizować dziecku zabawy, w których będzie wcielało się np. w kucharza, malarza czy recepcjonistę. Odgrywanie takich ról to też dobra okazja do tego, by porozmawiać z pociechą, czy podoba się jej dana aktywność, co jest w niej najciekawsze i najtrudniejsze. Dzięki temu łatwiej będzie jej odkryć, kim będzie, jak dorośnie To również świetne ćwiczenie na wyobraźnię i rozwój inteligencji emocjonalnej.

Paddington. Zadania do wyklejania. Zawody

Wiedza kim będę w przyszłości, nie jest niezbędna do prawidłowego rozwoju i odpowiedź na to pytanie może wielokrotnie się zmieniać. Niezależnie od tego, jaką ścieżkę kariery wybierze dziecko, ważne, aby dawała mu radość i poczucie sensu.