Widzisz już pierwsze zwiastuny wiosny? Coraz więcej słońca pozwala nam powoli zapominać o zimowych ciemnych i szarych dniach. Otaczający świat powoli budzi się do życia i wypełnia się śpiewem ptaków, a spod ziemi wyrastają nowe roślinki. Poszukiwanie śladów wiosny to świetna zabawa dla dzieci! Jakie zwiastuny wiosny może odkryć na spacerze? Podpowiadamy!

Pierwsze zwiastuny wiosny

Choć wiosna jest jeszcze nieśmiała, z łatwością można odnaleźć jej znaki, dlatego spacer to doskonała okazja, aby odkryć, jakie pierwsze zwiastuny wiosny widać w Waszej okolicy. Przydomowe ogródki i miejskie trawniki wypełniają kwiaty – przebiśniegi, pierwiosnki i krokusy. Zainspirujcie się naturą i wybierzcie się na poszukiwania – jakie zwiastuny wiosny uda się odnaleźć?

Na początek przyda się rozmowa z dzieckiem o porach roku, dzięki której Twoja pociecha będzie mogła lepiej zrozumieć, co sprawia, że nasze otoczenie stopniowo zmienia swój wygląd i co to dla nas znaczy. Zwiastuny wiosny możecie poznać jeszcze przed wyjściem z domu, sięgając po odpowiednie książeczki i materiały, na przykład interaktywną książeczkę „Pory roku” z serii Akademia Mądrego Dziecka. Barwne ilustracje pozwalają lepiej poznać elementy związane ze wiosną, a ruchome elementy ćwiczą małą motorykę i wspierają koncentrację oraz pamięć.

Zwiastuny wiosny do odnalezienia w okolicy to przede wszystkim rośliny i zwierzątka, dlatego z łatwością możecie wypatrywać ich podczas spacerów z dziećmi. To doskonałe ćwiczenie na spostrzegawczość i niewymagającą aktywność na świeżym powietrzu. Wyruszając na spacer, warto zabrać ze sobą książeczki z ilustracjami albo karty obrazkowe, a także notatnik i aparat, które pozwolą udokumentować efekty poszukiwań.

Zwiastuny wiosny: rozpoznajemy wiosenne kwiaty

W miejskich parkach z pewnością nie zabraknie kwiatów do wypatrywania – po pierwszych, białych przebiśniegach, przychodzi kolej na barwne zawilce, krokusy, prymulki czy przylaszczki, które pojawiają się bardzo wcześnie. Ze wzrastającą temperaturą pojawiają się też kolejne: żonkile, tulipany czy hiacynty. Spróbujcie odnaleźć je wszystkie!

Wiosna odmienia także większe rośliny – pierwsze zwiastuny wiosny możecie odnaleźć również na krzewach i drzewach – na wielu z nich rozwijają się już pąki liści i kwiatów. Koniecznie szukajcie puszystych kulek bazi i żółtych kwiatuszków forsycji! Kiedy już wiosna będzie w pełni, sprawdźcie, czy w Waszej okolicy znajduje się magnolia. Jej piękne kwiaty na pewno Was zachwycą – może spróbujecie narysować jej kwiaty?

W końcu barwy wiosny to wspaniała inspiracja do artystycznych eksperymentów. Po powrocie ze spaceru spróbujcie odtworzyć za pomocą kredek i farb najciekawsze okazy! A żeby nie zabrakło pomysłów, skorzystajcie ze wsparcia ulubionych bohaterów i sięgnijcie po serię wiosennych kolorowanek: „Bing. Koloruj i naklejaj na wiosnę”i „My Little Pony. Koloruj i naklejaj na wiosnę”. Znajdziecie tam mnóstwo rozkwitających roślin i kwiatów, naklejek i radosnych ilustracji.

Wiosenne przebudzenie zwierzęcego świata

Jakie są zwiastuny wiosny w zwierzęcym świecie? Jednym z pierwszych znaków są ptaki, które w kluczach powracają do nas z dalekich wypraw. Choć spotkać w mieście bociana nie będzie łatwo, wypatrujcie skowronków, zięb czy pliszek. Jeśli nie uda się Wam ich zobaczyć, to z pewnością je usłyszycie! Śpiew ptaków to znak, że dni są coraz cieplejsze i zaczyna się okres lęgowy. O tym, co wykluwa się i przemienia nie tylko na wiosnę, poczytać możecie w książce „Cuda w lesie”, której opowieści i piękne ilustracje doskonale wprowadzają w świat leśnych żyjątek.

Niezwykle ciepłą historię o małych mieszkańcach lasu odnajdziecie również w kolejnej książeczce o Małym Brązowym Zajączku. Wszystko dookoła rośnie i kwitnie, podobnie jak zajączek, który ma nowe siły do zabawy.

Wiosenne dni pełne ciepła, słońca i nowej aktywności są niezwykle piękne, dlatego warto spędzać jak najwięcej czasu na zewnątrz. Poszukiwanie zwiastunów wiosny to też doskonała okazja do rozwijania wrażliwości ekologicznej. A przede wszystkim – fantastyczna zabawa dla całej rodziny!