Dzieciństwo to czas budowania nawyków, zwłaszcza tych związanych z higieną i zdrowym stylem życia. Jednym z pierwszych jest mycie zębów. I choć to ten z gatunku najważniejszych, to często jest najmniej chętnie wykonywany. Co robić, gdy dziecko nie chce myć zębów? Jak zachęcić dziecko do mycia zębów? Jak dbać o zęby dziecka? Odpowiedzi w artykule.

Dlaczego dziecko nie chce myć zębów?

Mycie zębów to najlepsza profilaktyka chorób zębów i dziąseł np. próchnicy. Kondycja zębów mlecznych wpływa na stan zębów stałych, więc dbanie higienę jest bardzo ważne już od pierwszego ząbka.

Powodów, przez które dzieci nie chcą myć zębów, jest wiele. Na początku może wydawać im się to niekomfortowe i samo to sprawia, że maluchy się buntują. Po drugie, w swojej podstawowej formie jest to czynność dla dzieci nudna. Niechęć mogą potęgować także zachowania związane z rozwojem dziecka – np. bunt dwulatka i sprzeciwianie się wszystkiemu.

Im bardziej będziemy zmuszać pociechę do mycia zębów, tym większy opór może ona stawiać. W efekcie sama czynność mycia zębów będzie kojarzyć się dziecku z czymś nieprzyjemnym, a do tego nie chcemy dopuścić. Dlatego musimy poszukać innych sposobów, by zachęcić dziecko do mycia zębów.

Jak dbać o zęby dziecka?

Pierwsza szczoteczka dla dziecka powinna mieć małą główkę i miękkie włosie, które nie podrażni delikatnej jamy ustnej dziecka. Swoją funkcję spełniać będą zarówno szczoteczki manualne jak i elektryczne. Te drugie sprawniej czyszczą zęby i wymagają zdecydowanie mniej siły. Wygląd szczoteczki może mieć duże znaczenie dla zainteresowania dziecka myciem zębów. Warto pozwolić maluchowi wybrać, jak ma ona wyglądać. Ta z uwielbianymi bohaterami czy w ulubionym kolorze może sprawić, że mycie będzie mniej nudne.  

Temat wyboru pasty dla dzieci budzie wiele wątpliwości. Według ekspertów* Polskiego Towarzystwa Stomatologii Dziecięcej, sekcji stomatologii dziecięcej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego oraz konsultantów krajowych w dziedzinach stomatologii dziecięcej i pediatrii stosowanie pasty z fluorem jest najlepszą metodą profilaktyki próchnicy i powinno się rozpocząć po pojawieniu się pierwszego ząbka.

W zależności od wieku dziecka zmienia się ilość samej pasty, jaką dziecko powinno szczotkować zęby, jak i zawartość fluoru, jaką powinna ona posiadać. Od 6 miesięcy do 2 lat nie powinno ona przekraczać wielkości ziarnka ryżu. Następnie powinna być równa ziarnku groszku. Poniżej 6 roku życia zawartość fluoru powinna wynosić 1000ppm, później dziecko powinno używać już pasty dla dorosłych (1450ppm fluoru).

Sposoby, które zachęcą dziecko do mycia zębów

Nie mamy wątpliwości, jak ważne jest dla dziecka mycie zębów. Ale dzieci z tych argumentów nic sobie nie robią. Dlatego będziemy potrzebować więcej kreatywności, by je do tego przekonać.

A gdyby tak z mycia zębów zrobić okazję do zabawy? To na pewno sprawi, że dziecko nie będzie się nudzić 😊 Świetnie sprawdzą się tutaj piosenki i rymowanki o myciu zębów. Warto zaangażować w nie także misie, lalki i inne ulubione pluszaki. W końcu one także powinny zadbać o stan swojej jamy ustnej. Dzięki takim zabawom dziecko oswoi się z czynnością i pozbędzie się negatywnych skojarzeń.

Chcąc budować u dzieci zdrowe nawyki, musimy koniecznie pamiętać, że najlepszym przykładem jesteśmy my sami. Dzieci uczą się, obserwując ważnych dla nich dorosłych. Jeśli więc zastanawiasz się, jak zachęcić dziecko do mycia zębów, pokaż, że ta czynność jest naturalną częścią Twojej codzienności. To daje duże szanse na to, że dziecko będzie Cię naśladować.

By oswajać dziecko z myciem zębów, warto wspomóc się książeczkami. Na początek świetnie sprawdzi się „Między nami ząbkami” wydawnictwa HarperCollins. To napisane językiem dopasowanym do poziomu rozwoju dziecka kompendium wiedzy o zębach. Jej bohaterami są członkowie rodziny Zębickich. Mają dużo na głowie, bo właśnie przygotowują się do wyprawienia w świat swojego pierwszego syna – mleczaka Mieczysława. To wielkie wydarzenie, przy okazji którego najmłodsi dowiedzą się, z jakich części zbudowane są zęby, co poza słońcem im służy, jakie jedzenie najlepiej pomaga zębom zdrowo rosnąć. Razem z Ząbkami-bohaterami dzieci nauczą się najważniejszych zasad higieny jamy ustnej oraz poznają mnóstwo ciekawostek dotyczących tego, jak o zęby dbano w różnych czasach i kulturach.

Książeczka w ciekawy sposób tłumaczy, jak powstaje próchnica i dlaczego jest tak niebezpieczna dla naszych zębów. Na koniec najmłodsi dowiedzą się, czego spodziewać się na wizycie u dentysty i jakie zabiegi są najczęściej wykonywane, by utrzymać ząbki w odpowiedniej kondycji. Barwne ilustracje pozwalają zrozumieć skomplikowane procesy, a elementy typu pop-up i okienka dostarczają dziecku dodatkowej zabawy podczas czytania.

Dowiedz się także, jak nauczyć dziecko mycia rąk i innych zasad higieny

Gdy czeka nas wyprawa do dentysty

Wyprawa do dentysty może być dla dziecka (i nie tylko!) bardzo stresująca, ale każda z wizyt jest niezbędna, by utrzymać zęby w zdrowiu. Z takim wyzwaniem pomoże Twojemu maluchowi zmierzyć się Basia – jedna z ulubionych dziecięcych bohaterek.

Książeczka „Basia i dentysta” wydawnictwa HarperCollins opowiada, jak Basia i jej rodzina poradzili sobie z wyprawą do dentysty. Wszystko zaczęło się od ruszającego się zęba Basi. To i dyskusja o słodyczach skłoniły mamę do zapisania wszystkich do dentysty – włącznie z Tatą. Mimo że strach rósł z każdą kolejną godziną, to Basia odważnie udała się do gabinetu. Na szczęście szybko przypomniała sobie, jak lubi doktora Pyrkę, a ten niepostrzeżenie wyrwał ruszająca się jedynkę. Strach ma czasem wielkie oczy, ale Basia zdecydowanie zasłużyła na naklejkę „Dzielny Pacjent”. To świetny przykład dla dziecka, że można bać się dentysty i jednocześnie poradzić sobie na wizycie.

Basia i dentysta - okładka

Czy wiesz, że…
Jeśli nie dzieje się nic niepokojącego, to warto by wizyty kontrolne odbywały się co 3–4 miesiące, tak by stomatolog mógł na bieżąco monitorować stan zębów dziecka.


* 4 filary zdrowej jamy ustnej. Wytyczne opracowane na podstawie dokumentu „Indywidualna profilaktyka fluorkowa u dzieci i młodzieży – rekomendacje polskich Ekspertów”