Większość osób, dorosłych i maluchów, bardzo lubi kąpielowe rytuały. Woda to świetna okazja do zabawy w innych okolicznościach, pomaga też zrelaksować się i uspokoić przed snem. Co jednak jeśli dziecko nie chce się kąpać, a próba zabrania go łazienki kończy się krzykiem i płaczem?

Co robić, gdy dziecko nie chce się kąpać?

Choć kąpiel kojarzyła Ci się z przyjemnością, każda próba umycia dziecka powoli zmusza Cię do zmiany opinii? Mycie małego dziecka to odpowiedzialne i stresujące zadanie – tym bardziej, jeśli dziecko nie chce się myć i reaguje płaczem. Opiekunowie, kierując się troską o higienę malucha, stosują różne środki przymusu, co tylko zwiększa negatywne skojarzenia. Jak przekonać dziecko, że kierujemy się jego dobrem?

Nasze dorosłe przyjemności na etapie dzieciństwa często są ogromnym problemem – podobnie sprawa wygląda z chociażby wieczornym usypianiem malucha. Gdy dziecko nie chce spać lub nie może zasnąć, pomocne jest zorganizowanie maluchowi wieczornej rutyny. Wsparciem w tej kwestii będą bohaterowie książeczek, którzy mierzą się z podobnymi co Twoje dziecko wyzwaniami. „Dobranoc, mała pando” i jej niesforna bohaterka, pomogą wam uporządkować codzienne czynności.

Dobranoc mała pando okładka książeczki

Zanim jednak zdecydujesz się wprowadzić jakieś konkretne zwyczaje związane z myciem dziecka, dowiedz się, dlaczego dziecko nie chce się kąpać. Trudności towarzyszące codziennym kąpielom mogą być różne, podobnie jak ich przyczyny, dlatego warto spokojnie rozmawiać z dzieckiem, aby odkryć istotę jego niepokoju. W zależności od tego, czego dotyczy problem, znajdźcie wspólnie kompromisowe rozwiązanie.

1.     Dziecko nie chce się myć

Powodów może być mnóstwo i mogą być przeróżne, dlatego uwaga i rozmowa będą nieocenione w znalezieniu źródła problemu. Być może maluch źle radzi sobie z jakimś elementem kąpieli – nieodpowiednio dobraną temperaturą, drażniącymi środkami myjącymi, nieprzyjemnymi odczuciami. Zaangażuj malucha we wspólne przygotowanie kąpieli. Pozwól mu dobrać temperaturę wody, zapytaj, czy nie chciałby dodać płynu do kąpieli lub przynieść do wanny ulubionej zabawki. To sprawi, że dziecko poczuje się częścią procesu kąpania i zmieni rzeczy, które mu nie pasują.

Zwróć jednak szczególną uwagę na sygnały dotyczące odczuwanego przez malucha dyskomfortu. Mogą one być impulsem do kontaktu ze specjalistą, np. dermatologiem. Nadmierna wrażliwość skóry czy częste podrażnienia, to wskazówki, których lepiej nie ignorować.

dziewczynka w szlafroku z ręcznikiem na głowie
źródło: Shutterstock

2.     Dziecko boi się wody

Lęk przed wodą jest częstym problemem nie tylko u małych dzieci. Jest też całkowicie racjonalny i uzasadniony, minimalizuje również ryzyko, że maluch wpadnie do basenu czy jeziora. Lęk przed kąpielą nie musi oznaczać, że dziecko boi się wody – często obawia się wody w uszach, oczach czy na głowie. Uczucie wilgotnej skóry czy schnących włosów również nie dla każdego jest przyjemne.

Rozmawiaj z dzieckiem unikając szantażu i presji, postaraj się zrozumieć obawy. Wypróbujcie przemywanie takich obszarów wilgotną gąbką czy ściereczką, bez zanurzania całego ciała w wodzie. Być może kąpiel zajmie w ten sposób więcej czasu, ale maluch poczuje bezpieczeństwo i zrozumienie, dzięki czemu stopniowo łatwiej przełamie swój lęk.

3.     Dziecko woli bawić się w wannie zamiast myć

Dobra zabawa w wannie bywa ratunkiem, gdy dziecko nie chce się kąpać. Mycie się może stać przyjemnością, jeśli zaprosi się ulubione zabawki. To świetny sposób na przełamanie lęku, wymaga jednak postawienia granic. W innym wypadku zamiast kąpieli maluch będzie jedynie pluskał się z zabawkami, a lęki i obawy nie zostaną oswojone.

Złapać równowagę w kwestii wodnych zabaw i mycia się, pomoże Wam książeczka „Pora na kąpiel, hipopotamku!” z serii „Pierwsze bajeczki”.

Pora na kąpiel hipopotamku okładka
wnętrze podejrzyj tutaj

Prosta historyjka z ruchomymi obrazkami wspiera rozwój malucha i jego sprawność manualną. Nic też nie zachęca do kąpieli tak, jak mały hipcio, który uwielbia spędzać czas w wodzie. Pokaże on Twojemu maluchowi, że dbanie o higienę i frajda ani trochę się nie wykluczają, trzeba tylko znaleźć odpowiedni czas na wszystko.

Jak zachęcić dziecko do kąpieli?

Wspólną zabawą, poszanowaniem granic, ulubionymi rytuałami i przede wszystkim pozytywnymi wzorcami. Na szczęście nie brakuje książeczek i historyjek o bohaterach, którzy przeżywają podobne doświadczenia. Jeśli dziecko nie chce się kąpać, nie wywołuj presji, lecz pokazuj, jak miłym doświadczeniem jest kąpiel.

Chcę się wykąpać okładka książeczki

Sięgnijcie po książeczkę „Chcę się wykąpać!” z serii „Zwyczaje zwierząt”. Znajdziecie w niej piękne ilustracje idealne dla najmłodszych. Książeczka pokazuje, w jaki sposób myją się różne zwierzątka, na przykład nosorożce, ptaki czy jeże. Razem ze wsparciem opiekuna i ulubionych zwierzątek, kąpiel będzie coraz mniejszym wyzwaniem.

Chcę się wykąpać wnętrze książeczki
wnętrze książeczki „Chcę się wykąpać!”