Temat dobrania odpowiedniego ubioru dla dzieci to wyzwanie, z którym mierzy się każdy rodzic. Choć nasze maluchy mają różne potrzeby w tym zakresie, warto znać kilka najważniejszych reguł, pomocnych w znalezieniu najbardziej komfortowego dla dziecka rozwiązania. Jak ubrać dziecko na spacer: zimą, wiosną, jesienią? Przeczytaj nasz poradnik!

Z dzieckiem na spacer – o czym warto pamiętać?

Jedna z podstawowych reguł doboru ubrań dla noworodków i małych niemowląt mówi, że zakładamy dziecku o jedną warstwę więcej niż dorosłemu, odczuwający komfort cieplny (nie jest mu ani za zimno ani za ciepło!). Zasada ta dotyczy wszystkich pór roku – zarówno zimy, gdy nosimy kilka warstw, jak i gorących okresów, kiedy zakładamy cienkie ubrania. Starsze dzieci z kolei ubieramy podobnie do samych siebie.

Jak ubrać dziecko na spacer zimą?

Zimą, nie chcąc dopuścić, by maluch zmarzł, możemy ubrać go za ciepło i w konsekwencji doprowadzić do przegrzania. Ono także nie jest zdrowe dla dziecka. W najchłodniejsze miesiące roku warto zadbać o odpowiednie warstwy – zaczynając od body czy koszulki z długim rękawem i rajstopek. Następnie sweterek, bluza i spodenki albo jednoczęściowy pajacyk. Jako zewnętrzna warstwa sprawdzi się jednoczęściowy kombinezon. Dobrze utrzymuje on temperaturę, nie podwija się i nie ściąga, a jeśli dziecko jest już aktywne – umożliwia swobodne poruszanie się. Warto wybrać taki ze „stópkami”.

O tym pamiętaj!
W okresie zimowym często zadajemy sobie pytanie, jak ubrać dziecko do śpiworka do wózka. Pamiętaj, że dziecko jadące w wózku z gondolą inaczej odczuwa temperaturę. Jest tam cieplej, bo osłania ona przed wiatrem czy opadami.

Jak ubrać dziecko na spacer wiosną i jesienią?

Te pory roku są szczególnie wymagające, bo musimy brać pod uwagę dynamiczne zmiany pogody. Nadal posługujemy się wspomnianą wcześniej zasadą jednej warstwy więcej. Bierzmy pod uwagę nie tylko temperaturę, ale także pozostałe warunki atmosferyczne, np. wiatr czy deszcz. Przeciwdeszczowe kurtki czy pelerynki mogą uratować sytuację w czasie niejednego spaceru. Z jednej strony ochronią przed przemoczeniem, z drugiej pozwolą maluchowi cieszyć się wyprawą, nawet gdy spotka nas deszcz.

Najlepszy rozwiązaniem jest bieżące kontrolowanie temperatury ciała dziecka. Sprawdzamy to, dotykając jego karku. Jeśli jest ciepły i suchy, świadczy to o optymalnym ubiorze. Kiedy czujemy, że jest wilgotny – dziecku jest za gorąco i musimy z jakiejś warstwy zrezygnować. Jeśli natomiast dziecko ma chłodny kark to znak, że jest mu zimno i musimy zadbać o dodatkowe okrycie.

Jak ubrać dziecko na spacer latem?

W tym wypadku miejmy się na baczności, by dziecka nie przegrzać czy nie doprowadzić do udaru słonecznego. Wybierajmy ubrania przewiewne, z naturalnych tkanin. Odsłonięte części ciała koniecznie smarujmy kremem z filtrem UV – ochroni on skórę pociechy przed szkodliwym promieniowaniem słonecznym. Pamiętajmy też o nakryciu głowy – czapce czy kapeluszu – to konieczny element! Latem starajmy się też na spacer z dzieckiem wybierać godziny poranne lub popołudniowe, kiedy słońce nie świeci tak mocno. Przebywajcie też raczej w cieniu.

Jak ubrać dziecko do wózka?

Kolejnym aspektem, który musimy rozważyć, jest aktywność dziecka. W przypadku najmłodszych dzieci, które spacer odbywają na leżąco, musimy wziąć pod uwagę, że w gondoli temperatura odczuwalna będzie wyższa niż poza nią. Natomiast maluchowi, który sam idzie lub biega, będzie cieplej ze względu na aktywność. Pomocny może być tutaj ubiór „na cebulkę” – daje to możliwość, by w każdej chwili zdjąć lub założyć kolejną warstwę ubrania.

Zainteresuje Cię: Jak samodzielny wybór ubrania wpływa na rozwój dziecka?

Ubieranie się i spacery jako okazja do wspólnej nauki

Maluchy uczą się cały czas, a każda kolejna sytuacja pozwala im zdobywać więcej wiedzy o świecie. Wybór ubrania na różne okazje – także na spacery – to sposób na nabycie nowej umiejętności, ale też np. na naukę nowych słów związanych z ubraniami czy pogodą.

Takie „lekcje” można wspomóc dedykowanymi książeczkami – np. „Ubrania” z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Pierwsze słowa”. W książeczce maluch znajdzie rysunki elementów naszej garderoby. To świetny sposób na poznawanie nowych słów oraz naukę tego, jakie rzeczy zakładamy w zależności od pogody. Co zabrać na plażę, a co na zimowy spacer? Książeczka jest dodatkowo wyposażona w ruchome elementy, rozwijające zdolności manualne dziecka.

Ubrania. Pierwsze słowa

Jeśli chodzi zdobywanie wiedzy na temat pogody, polecamy książeczkę „Pogoda. Akademia mądrego dziecka. Zabawa i przygoda”. To pozycja z ruchomymi elementami typu POP-UP, które sprawiają, że obrazki nabierają trójwymiarowego charakteru. To krótka opowieść o dziewczynce, które uwielbia spędzać czas na zewnątrz, razem ze swoim kotkiem. A w zależności od pogody wykonują różne aktywności. Sprawdźcie, jakie!

Pogoda. Zabawa i przygoda