Dla wielu z nas, rodziców, wygodne ubranie bywa zastrzykiem pozytywnej energii na cały dzień. Dla naszych dzieci dobieranie własnego stroju również może mieć bardzo duże znaczenie, a także stanowić ważny krok drodze do samodzielności. Jak więc nauczyć pociechę samodzielnego wybierania ubrań? Musisz przeprowadzić tę operację tak, by nie zakończyła się katastrofą. Wyobraź sobie, że Twoja córka „ląduje” na mrozie w cienkich rajstopkach, które z radością wybrała. Albo syn gra w piłkę w koszulce przeznaczonej na specjalne okazje. Brrr!

Dlaczego warto pozwolić dziecku na wybór ubrania?

Na drodze do całkowitej niezależności, dziecko stawia niezliczoną ilość małych kroków, które przybliżają je do bycia samodzielną osobą. Chęć wybierania tego, w co chce się ubrać danego dnia, jest właśnie jednym z nich. Dlatego też jako rodzic musisz wspierać malucha i motywować go do podejmowania własnych decyzji, kształtowania swojego gustu oraz manifestowania kreatywności. Pozostawienie dziecku pewnej wolności w doborze stroju jest dowodem na to, że jego głos jest istotny, jego zdanie ma znaczenie i że zajmuje ważne miejsce w rodzinie. To istotne w procesie budowania poczucia własnej wartości. Otwartość rodziców na propozycje dziecka, jeśli chodzi o jego stroje, daje mu też poczucie sprawczości. Widzi, że kiedy w rodzinie podejmowane są decyzje, może się wypowiadać.

Dobieranie ubrań to także świetny upust dla kreatywności dziecka oraz pole dla wyrażania jego charakteru. Jeśli chcesz, by Twoje dziecko czuło się swobodnie we własnym ciele, daj mu możliwość wypracowania swojego stylu ubierania się! Jak to zrobić? Najlepiej stopniowo.

Pssst!
Jeśli chcesz pozytywnie wpłynąć na to, jak dziecko postrzega samo siebie, przeczytaj też nasz artykuł: Jak rozmawiać z dzieckiem o wyglądzie.

Operacja-stylizacja, czyli jak nauczyć dziecko komponować strój?

Zanim postawisz naszą pociechę przed szafą pełną ubrań, przemyśl strategię. Nie chcesz przecież rozpętać chaosu ani wywołać niepotrzebnej rozpaczy, jeśli koniec końców zabronisz dziecku włożyć stroju, na który się zdecydowało. (Bo chociażby ubrania były nieodpowiednie do pogody czy do okazji).

  • Zacznij od nauczenia dziecka podstawowych zasad dobierania stroju. W tym celu możesz pogrupować ubranka w szafie dziecka według pogody, na którą się nadają.
  • Innym pomysłem, dobrym na początek, jest przygotowanie trzech kompletów ubrań na dany dzień, z których maluch będzie mógł wybrać ten, który najbardziej mu odpowiada. Pociecha będzie mogła podjąć samodzielną (choć sterowaną) decyzję, a Ty zyskasz pewność, że się nie przeziębi ani nie przegrzeje.

    Oczywiście nie chodzi o to, by uczyć dziecko „ubieraj się w ten, a nie inny sposób, by zadowolić otoczenie”, ale by znaleźć równowagę między swobodą a normami społecznymi. Nie chcesz przecież, żeby zostało skrytykowane przez panią Przedszkolankę albo wyśmiane przez rówieśników. To mogłoby zachwiać jego pewnością siebie i zniechęcić do dalszych eksperymentów ze strojami. Tym samym osiągnąć skutek odwrotny od zamierzonego.

Pamiętaj! Swoboda w wyrażaniu siebie to jedno, a rodzicielska „kontrola estetyczna” – drugie. Pozwalaj dziecku na śmiałe łączenie ulubionych ubrań, ale dbaj o to, by było ubrane schludnie.

  • Dobrym pomysłem jest też wspólne przygotowanie ubrania na dany dzień jeszcze poprzedniego wieczora. Unikniesz w ten sposób porannego pośpiechu i rozgardiaszu. Wieczorem będziesz mieć czas, żeby spokojnie omówić z dzieckiem wybór stroju, jakiego dokonało. A także żeby zapanować nad bałaganem, jaki zapewne powstał „w międzyczasie” ?
  • Pamiętaj, że jesteś dla dziecka przykładem. Wiele małych dziewczynek i chłopców chce być jak ich rodzice, również w kwestii stroju. Jeśli chcesz wpoić dziecku dobre wzorce, ubieraj się zgodnie z nimi.  

Do lekcji komponowania stroju możesz wykorzystać też…

…książeczki, które pomogą wprowadzić dziecko w świat ubrań

Jak nauczyć dziecko samodzielnego ubierania się dzięki lekturze książeczek?

Sprawdź, jakie kolory ubrań dziecko lubi najbardziej

Doskonałym pierwszym krokiem do samodzielnego ubierania się mogą być książki i gry. W serii „Akademia Mądrego Dziecka” masz do dyspozycji między innymi kolorowankę „Ubrania”, przeznaczoną dla młodszych dzieci (2-3 lata). Maluch, kolorując, wybiera barwy i zestawienia strojów. To może być dla Ciebie pomocna wskazówka przy zakupie ubrań dla dziecka (oczywiście w granicach rozsądku).

ubrania, egmont

Pozwól dziecku ubierać innych

Dla starszych dzieci powstała inna publikacja, która nie tylko kształtuje ich poczucie estetyki i daje pole do własnej ekspresji, ale też rozwija ich zdolności manualne. Jest to wycinanka „ART. Ale stroje!” (3-4 lata), pełna kolorowych sukienek, spodni i bluzek, które należy wyciąć i ubrać w nie papierowe ludziki. Książeczka zachęca też do samodzielnego projektowania ubrań na papierze, co daje niemal nieograniczone możliwości do kreatywnej zabawy. Kto wie, może będzie ona pierwszym krokiem do przyszłej pasji małego projektanta mody…?

ale stroje egmont
czy pozwolić dziecku na samodzielne ubieranie się?
samodzielne ubieranie się dziecka

Nauczcie się kompromisów

Ubieranie się i zakupy stają się prawdziwym wyzwaniem, kiedy dzieci dorastają i zaczynają mieć własne zdanie na każdy temat. A już na pewno na temat strojów. O tym, jak sobie radzić z rodzinnymi wyprawami po ubrania, mówi książeczka „Basia i moda” (3-5 lat). W zabawnej i bogato ilustrowanej historii zarówno maluch, jak i rodzic odnajdą samych siebie.

basia i moda, egmont
dziecko ubiera się samo jak pomóc

Poznajcie wspólnie historię mody

Dla dzieci w wieku już nastoletnim jest natomiast przeznaczona książka „Trendy i owędy” (10-12 lat), czyli ilustrowany przewodnik po historii mody. Zainteresowane tym tematem dzieci znajdą w niej całe mnóstwo przystępnie podanych informacji o tym, czym była i czym jest moda w najróżniejszych zakątkach świata.

trendy owędy, egmont
samodzielne wybieranie ubrania przez dziecko
dziecko ubiera się samo

*

Wskazówka na koniec: pamiętaj, że nie wystarczy nauczyć dziecko wybierania stroju, by było w tym zakresie zupełnie samodzielne. Pokaż mu, co robić, by szanować ubrania – wspólne układanie ubranek w szafie może być do tego dobrym wstępem!