W pierwszych miesiącach życia maluszek poznaje świat przez zmysły. Najsłabszym, a jednocześnie najintensywniej się rozwijającym jest wzrok. Funkcjonowanie narządów wzroku jest zależne od wielu czynników, a tempo rozwoju jest kwestią indywidualną. Warto jednak, by rodzic wiedział, jak rozwija się wzrok dziecka od pierwszych chwil życia maluszka i jak go stymulować.

Rozwój wzroku u noworodka

Zaraz po narodzeniu dziecka jego wzrok jest wrażliwy na światło. Maluchy świat widzą niewyraźnie, rozpoznają jasne i ciemne barwy oraz kontrastujące wzory. Pomiędzy 2 a 4 miesiącem życia kształtuje się widzenie obuoczne, które będzie się dynamicznie rozwijać, aż do pełnej sprawności gałek ocznych. Na tym etapie zrezygnuj z pastelowych kolorów zabawek – lepiej sprawdzą się intensywne i kontrastujące barwy.

W czwartym miesiącu życia maluch z ciekawością spogląda na swoje rączki i nóżki. Potrafi już dostrzegać elementy poruszające się w odległości około 30 cm. Coraz płynniej radzi sobie z odruchem konwergencyjnym, czyli zdolnością do symetrycznego poruszania obiema gałkami ocznymi. Właśnie tak może obserwować ruch ulubionej zabawki. Pomiędzy 6 a 8 miesiącem życia maluch obserwuje otoczenie, a dzięki temu ćwiczy koordynację ręka-oko. Rozwija się widzenie barwne, a także pojęcie głębi, które pomaga ocenić, gdzie znajduje się przedmiot. Coraz bardziej interesujące są dla maluszka wzory, kolory i kształty.

Zbliżając się do roczku, dzieci zaczynają chodzić, więc zmienia się perspektywa obserwowania świata. Od tego momentu coraz bardziej interesujące będą kolorowe książeczki czy zabawki – spróbujcie stymulować wzrok dziecka przez wspólną zabawę. Pamiętaj, że w przypadku, kiedy maluch nie może skupić wzroku, warto skonsultować problem ze specjalistą.

Jak stymulować rozwój wzroku u dziecka?

Oto kilka wskazówek:

  1. Wprowadź w życie dziecka kolory podstawowe. Duże zabawki albo książki, szczególnie interaktywne. Jaskrawe barwy i wyraziste kształty spełnią zadanie pobudzania wzroku i mózgu, szczególnie w połączeniu z otwieranymi okienkami czy przesuwanymi elementami książeczek. Idealnie sprawdzi się „Moja pierwsza książka o kolorach” – duże ilustracje w najróżniejszych barwach i interaktywne elementy zaciekawią dziecko i korzystnie wpłyną na rozwój wzroku u malucha.
rozwój wzroku dziecka
  • Ćwicz percepcję wzrokową – ale nie wykorzystuj do tego elektronicznych urządzeń. O tym, jak ekrany telefonów i tabletów wpływają na wzrok dziecka, przeczytasz w innym artykule. Pamiętaj, że książeczki zawsze będą lepszym wyborem, szczególnie dla dzieci poniżej 2 roku życia. Książki pomogą w nauce pisania i czytania, pamięci wzrokowej czy koordynacji wzrokowo-ruchowej. Przykładowo wspólne czytanie „Widzę C” wpłynie korzystnie na rozwijanie sprawności wzroku i poszerzaniu wiedzy o świecie.
jak rozwija się wzrok dziecka
  • Kolorujcie i bawcie się – najlepsze ćwiczenia na wzrok to kolorowanki, szukanie różnic i podobieństw, labirynty, układanie według wzoru czy rysowanie po śladzie. Jest wiele możliwości, aby ćwiczyć wzrok dziecka – poszukajcie idealnego dla Was.
  • Na koniec sprawdź, czy wzrok dziecka rozwija się prawidłowo – upewnij się, że maluch utrzymuje z Tobą kontakt wzrokowy. Przed pierwszym rokiem życia ćwiczcie koordynację ręka-oko – początkowo wodząc za zabawką, a później umiejętność uchwycenia przedmiotu. Na kolejnym etapie warto stymulować wzrok dziecka przez kolorowe ilustracje w książeczkach. Poświęć chwilę, aby po obejrzeniu obrazka zakryć go i poprosić dziecko o opowiedzenie, co widziało. Warto przeprowadzić taki eksperyment również z zasłoniętym jednym okiem – aby upewnić się, że na każde oko dziecko widzi jednakowo dobrze. To moment na naukę kolorów. Warto też wyjaśnić dziecku, jak działa wzrok – na przykład dzięki książeczce HarperCollins „Bobas odkrywa naukę. Wzrok”. W przystępny i ciekawy sposób tłumaczy zjawiska przyczyniające się do tego, w jaki sposób widzimy świat.
rozwój wzroku dziecka

Książeczki wspierające rozwój wzroku u dziecka

Wiesz już, że oglądanie i czytanie książeczek to jeden z najlepszych sposobów na stymulację rozwoju wzroku u dziecka. Ale jak wybrać takie, które jednocześnie zachwycą maluszka i będą korzystnie wpływać na jego postępy? Wśród tytułów wydawnictwa HarperCollins odnajdziesz nie tylko książeczki, ale całe ich serie, które na pewno polubicie. Sprawdź zeszyty z serii „Poznaję świat” – proste kolorowanki z naklejkami poruszają różne tematy. Warte uwagi są między innymi:

  • „Zwierzęta świata”,
  • „Ale natura”,
  • „Co jeździ i lata”.

Te książeczki pomogą przez zabawę ćwiczyć nie tylko koordynację wzrokowo-ruchową, ale także poszerzać wiedzę o świecie, wartościach i przygotowywać do dalszej edukacji.

wzrok dziecka
rozwój wzroku dziecka