O tym, jak ważny jest sen dla zdrowia i samopoczucia dziecka, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak czasem przygotowanie malucha do snu staje się dla rodziców nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, co zrobić, kiedy dziecko nie chce iść spać, oraz wskazujemy korzyści płynące z czytania przed snem. 

Dlaczego dziecko nie chce spać? 

Odpowiedzi na to pytanie może być kilka: nieregularne godziny układania się do snu, zbyt późne posiłki, problemy zdrowotne (np. ból zęba, kolka, alergie), zmiany w życiu dziecka (nowe rodzeństwo, przeprowadzka, rozwód rodziców). Maluchowi przed snem może towarzyszyć także zbyt wielu bodźców związanych z intensywną zabawą, używaniem komórki, oglądaniem telewizji. 

Stresujące lub emocjonujące wydarzenia również mogą sprawić, że trudniej jest mu się uspokoić i zasnąć. Mogą pojawić się też różne lęki, które sprawiają, że dziecko jest śpiące, ale nie chce spać.

By sen dziecka był spokojny…

Aby pomóc najmłodszym wyciszyć się przed pójściem spać, proponujemy następujące rozwiązania:

  1. Regularny harmonogram snu  ustalmy porę, o której dziecko codziennie udaje się na spoczynek, i trzymajmy się planu dnia. Regularność pomaga ustabilizować rytm snu dziecka i poprawia jakość nocnego odpoczynku.
  2. Spokojna atmosfera  przygaśmy światła, zadbajmy o ciszę w otoczeniu, posłuchajmy relaksującej muzyki, odłóżmy telefony i wyłączmy komputer czy telewizor. Ograniczmy aktywność fizyczną dziecka przed snem i unikajmy zbyt głośnych zabawek. 
  3. Rutyna przed snem  zaplanujmy działania, które będą sygnalizowały maluchowi, że pora szykować się do snu. Doskonale sprawdzi się tu czytanie dzieciom przed snem. 
  4. Odpowiednie warunki  upewnijmy się, że miejsce, w którym śpi nasza pociecha, jest wygodne i bezpieczne. Pomieszczenie powinno być przewietrzone i przyciemnione. W podróży do krainy snów może wspierać malucha pościel z ulubionymi bohaterami. 
  5. Kontakt fizyczny  zapewnijmy maluchowi poczucie bezpieczeństwa poprzez delikatny kontakt fizyczny, np. kołysanie lub przytulanie.

Pamiętajmy, że każde dziecko jest inne. Dostosujmy więc wieczorną rutynę do indywidualnych potrzeb malucha. Taka taktyka jest kluczowa dla utrzymania zdrowego i spokojnego snu.

Bajki do czytania przed snem

Czytanie dziecku przed snem może pomóc w wyciszeniu malucha i stworzeniu atmosfery sprzyjającej zaśnięciu. Ponadto czytanie rozwija wyobraźnię dziecka, wspiera jego rozwój językowy oraz wzmacnia więzi emocjonalne z opiekunami. W ten sposób tworzy także pozytywne wspomnienia.

Idealne książki do czytania przed snem to m.in. bajki z ogonkiem, czyli nowa seria książeczek w Akademii Mądrego Dziecka. „Piesek Drops” to wierszowana historyjka opowiadająca o poszukiwaniu przez tytułowego bohatera towarzyszy do zabawy. Niestety nie jest to proste zadanie, ponieważ zwierzątka są zmęczone po pełnym wrażeń dniu i marzą o odpoczynku. Barwne ilustracje i polecenia z cyklu „szukaj i znajdź” umilą wieczorną lekturę. 

Jeśli dziecko nie chce spać, warto zapoznać je z historią bohatera bajki „Tygrys Karmel”, który upiera się, że zamiast pójść do łóżeczka, będzie się bawił. Jednak okazuje się, że wszyscy szykują się do spania i zachęcają do tego samego tygryska. Lekturę uprzyjemnia puchaty, prążkowany ogon wystający z grzbietu książeczki. 

Bezsenność może dotknąć każdego, nawet ulubionego bohatera. „Dobranoc Muminku” to ujmująca opowieść o tym, jak Muminek szuka swojej Dobranocnej Gwiazdy, która wskazuje niewyspanym stworzeniom drogę do Krainy Snów. Pełna ciepła i pozytywnych emocji, napisana w przystępny sposób historia pomoże najmłodszym się wyciszyć. Doskonałym uzupełnieniem tej historii na dobranoc są ilustracje stworzone na bazie oryginalnych grafik Tove Jansson. 

***

Warto obserwować dziecko i zastanowić się, jakie czynniki wpływają na jego sen, a następnie podjąć odpowiednie kroki w celu poprawy jakości nocnego odpoczynku. Pamiętajmy jednak, że jeśli problem z zasypianiem utrzymuje się przez dłuższy czas, warto skonsultować się z pediatrą.