Wychowywaniu dziecka towarzyszy wiele tematów, które tworzą nić porozumienia pomiędzy rodzicami. Jednym z najczęstszych jest apetyt – a raczej jego brak. Jak radzić sobie, kiedy dziecko nie chce jeść?

Dlaczego dziecko nie chce jeść?

Dzieci, podobnie jak dorośli, mają różne zapotrzebowanie kaloryczne. Rodzice często zmagają się z niepokojem o prawidłowy rozwój malucha, który nie chce jeść. Powody słabego apetytu mogą być różne, dlatego jeśli martwisz się o zdrowie niejadka, spróbuj zadziałać równocześnie na kilku polach. Jeśli brak apetytu to tylko chwilowy etap, nie musisz się niepokoić – ze swojego życia też z pewnością znasz sytuacje, kiedy bez żadnego powodu nie masz ochoty na pełny obiad.

Nie istnieje łatwe rozwiązanie, żeby dziecko zaczęło jeść więcej. Dzieci są różne – ich potrzeby i codzienne życie także. Jeśli dziecko nie chce jeść, porozmawiaj z maluchem o jego potrzebach i daj możliwość wyboru. Zaangażowanie dziecka w tworzenie planów posiłków i wspólne gotowanie to nie tylko lekcja samodzielności i rodzinny czas, ale też możliwość dopasowania menu do apetytu i preferencji. Obserwuj nawyki żywieniowe: czy dziecko podjada między posiłkami albo ma słabość do słodkich napojów? Z pewnością dużo chętniej zje pełnowartościowy obiad po dniu spędzonym na przygodach i wycieczce niż takim, który zamiast ruchu wypełniły smakołyki. Zadbaj o różnorodność i ciekawy wygląd potraw, żeby jedzenie nie kojarzyło się z nudą.

Jeśli jednak brak apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, nie lekceważ objawów i wykonaj podstawowe badania lekarskie. Konsultacja ze specjalistą pomoże Ci szybko wykryć potencjalną chorobę lub ukoić niepokój. Jeśli badania nie wykażą nieprawidłowości, a problem będzie utrzymywał się dłuższy czas, skorzystaj z pomocy terapeuty karmienia.

Na początek skorzystaj z naszych wskazówek 😊

Jak zachęcić dziecko do jedzenia?

Aby oswoić dziecko z jedzeniem, najważniejszym zadaniem będzie wyrobienie u malucha pozytywnych skojarzeń i zdrowych nawyków żywieniowych. Jak to osiągnąć?

  • Nie zmuszaj do jedzenia – na pewno też nie lubisz jeść pod przymusem. Szczególnie tego, co Ci nie smakuje. Spróbuj znaleźć odpowiednie zastępstwo: dziecko nie lubi owoców? Może kolorowy i zdrowy shake będzie bardziej kuszący?
  • Zaangażuj dziecko w przygotowanie posiłku – wspólne planowanie i gotowanie sprawi, że dziecko nabierze ochoty na spróbowanie smakołyków. W ich poznawaniu pomoże książeczka z przesuwanymi elementami: „Jedzenie. Pierwsze słowa”, odpowiednia od pierwszych miesięcy życia.
  • Różnorodność i wygląd – kolorowe kanapki z warzywami, a może owsianka z kawałkami truskawek i bananów? Najlepsze śniadania powstają z odrobiną wyobraźni!
  • Regularność i spokój – ustal pory posiłku, dostosowane do codziennych rytuałów. Zadbaj o przyjemną atmosferę, żeby nie poganiać jedzącego dziecka.
  • Buduj pozytywne skojarzenia z jedzeniem – wspólne gotowanie, próbowanie nowych potraw i zaangażowanie to elementy, które sprawią, że dziecko chętnie będzie myśleć o posiłku.

Książki, z którymi oswoicie jedzenie

Jedzenie i przygotowanie posiłków nie ma w sobie nic z nudy! Jeśli dziecko nie chce jeść, pokaż mu, że małe co nieco to też świetna przygoda. Do pożywnego dla małego brzuszka menu dodaj coś interesującego też dla kilkulatka. Najlepsze porady mają dla was eksperci: Basia i Franek. Dzieci wiedzą najlepiej, że kluczem do zadowolenia jest zaangażowanie i dobra zabawa – po jej solidną dawkę sięgnijcie do książki „Basia, Franek i jedzenie”. Pyszna sałatka z zielonym groszkiem smakuje wtedy jeszcze lepiej!



Żeby posiłki już nigdy nie kojarzyły się z nudą, powstała seria „Podano do stołu. Podkładki pod talerz z zadaniami”. Kolorowe i smaczne posiłki najlepiej dopełnią kreatywne zabawy, a razem z bohaterami ulubionych bajek przyjemniej czeka się na posiłek. Rozwiną zdolności manualne malucha, poćwiczą spostrzegawczość, a dziecko uniknie zniecierpliwienia. „Muminki. Podano do stołu” to świetny pretekst do poznania warzyw, a z królikiem Bingiem pokolorujecie ulubione przysmaki.

Najlepiej smakuje nam to, co dobrze znamy, dlatego, by oswoić dziecko z jedzeniem, zaprzyjaźnij je z podstawowymi składnikami posiłków. Doskonałą okazję stwarza seria „Wiem, co jem!”. To edukacyjna propozycja pełna uroczych ilustracji i licznych żywnościowych ciekawostek. Dzieci mogą dowiedzieć się z niej m.in. skąd biorą się „Banany” czy „Pomidory” – jak rosną i jaką drogę przebywają, zanim trafią do naszych domów. Poznanie różnych produktów ułatwi wprowadzenie ich w dietę i przyzwyczai do zdrowych nawyków żywieniowych.

Wiem co jem! Banany okładka książki
Wiem co jem! Pomidory okładka książki

Warto sięgnąć również po pełną humoru książkę „Dlaczego jemy rośliny? Sekrety owoców, warzyw i zbóż”. To źródło wiedzy o roślinach jadalnych i nie tylko. Książka pokazuje m.in. jak ważne jest wprowadzenie warzyw i owoców do diety, jak rozwijało się rolnictwo i w jaki sposób możemy uprawiać różne gatunki roślin. Pozycja przekazuje wszystkie te informacje językiem odpowiednim dla dzieci wczesnoszkolnych, uzupełnia je zabawnymi ilustracjami i całym mnóstwem ciekawostek.

Dlaczego jemy rośliny Chcę wiedzieć okładka

Codzienne posiłki to nie tylko smak, ale również ich zapach i wygląd. Jeśli dziecko nie chce jeść, warto pomóc mu poznać w komfortowych warunkach najpierw te aspekty jedzenia. W tym zadaniu pomoże seria „Moja pachnąca książeczka” – każda z pozycji wypełniona jest barwami, ilustracjami i pachnącymi obrazkami. Znajdziecie pośród nich aromatyczne „Owoce” oraz smakołyki, które możemy spotkać „Na targu”, gdzie wybieramy lokalne produkty. Zapachy przypraw i przysmaków z różnych zakątków Ziemi pociecha odkryje, pocierając kartki książeczki „Zapachy świata” – dzięki temu chętniej spróbuje potraw składających się z mniej znanych produktów.

Na targu. Moja pachnąca książeczka

Najlepszy sposób, by zachęcić dziecko do jedzenia, to pokazanie, że posiłki są nie tylko potrzebnym, ale też przyjemnym i ciekawym zajęciem.