Dziecięcy świat jest pełen wrażeń i emocji. Maluchy często przeżywają je intensywniej niż dorośli, często bywają bezpośrednie w ich okazywaniu. Oczywiście – nie wszystkie. Każdy z nas ma swój sposób wyrażania uczuć, który kształtuje się od najwcześniejszych lat. Dlatego na rozmowy o uczuciach nigdy nie jest za wcześnie.

Rozmowy o miłości i przyjaźni

Odnajdywanie się w roli przewodnika po uczuciach nie jest najłatwiejszym zadaniem dla rodzica. Bo jak wyjaśnić maluchowi to, czego nie widać? Próbujemy wytłumaczyć dziecku to, co nawet dla dorosłych często bywa trudne do zrozumienia. Oczywiście, możemy mówić piękne rzeczy, ale tylko w połączeniu z codziennymi czynami pokażemy maluchowi, jak działa miłość i przyjaźń.

Od pierwszych chwil uczymy się emocji na podstawie otaczającego nas świata. Dzieci same odkrywają, czym jest miłość. Obserwują najbliższe otoczenie, bazują na swoich doświadczeniach, które zazwyczaj pełne są pozytywnych i ciepłych uczuć. Na placu zabaw czy w przedszkolu poznają pierwszych najlepszych przyjaciół, z którymi każdy dzień jest świetną przygodą. Warto rozmawiać z dzieckiem o uczuciach, aby pomóc mu nauczyć się je rozpoznawać i rozróżniać. Z pomocą w tym procesie przyjdzie książeczka-podręcznik: Moje emocje. Akceptuję, co czuję.

Wyrażanie uczuć jest bardzo ważne, niezależnie od tego, czy odczuwamy trudne czy budujące emocje. Razem z ćwiczeniami i poradami z książki będziecie mieć szansę nauczyć się różnych sposobów na ich pokazanie. Inteligencję emocjonalną warto rozwijać wspólnie, niezależnie od wieku. Praktyka i rozmowa pomogą zrozumieć zawiłość niektórych emocji i ułatwią ich rozpoznawanie i nazywanie.

Uczucia można okazywać na różne sposoby – niektórzy są bardziej bezpośredni w wyrażaniu swoich emocji, a inni powściągliwi. Jak nauczyć dziecko mówienia o miłości, jeśli nie jest to dla nas łatwe? Nie warto na siłę. Mówienie „kocham Cię” jest bardzo ważne, ale nie musisz powtarzać tego dziecku każdego dnia, aby czuło się kochane. Miłość i troskę można wyrażać także bez słów. Wsłuchaj się w potrzeby dziecka i swoje, aby znaleźć najlepsze metody dla Was. Pamiętaj, że dziecko chłonie cały czas – nie tylko, kiedy tego chcesz.

Jak nauczyć dziecko wyrażania ciepłych emocji?

Najważniejszą zasadą okazywania uczuć jest akceptowanie wzajemnych oczekiwań i granic. Zaakceptuj, że dziecko ma pełne prawo odbierać uczucia inaczej niż Ty i nigdy nie zmuszaj do działania wbrew sobie. Rozmowy o uczuciach powinny być całkowicie bezpieczną strefą, w której nie ma miejsca na przymus, złość ani wyszydzanie. Nie musisz wierzyć w pierwszą wielką miłość na zawsze, ale nie śmiej się z przedszkolnych zauroczeń malucha. Traktuj poważnie zarówno dziecko, jak i jego uczucia.

Kontakt i dotyk

Maluchy czują się najbezpieczniej blisko rodzica. Potrzebują przytulenia i pogłaskania, zarówno kiedy szukają pocieszenia, jak i aprobaty. Z czasem coraz mniej szukają tego dotyku, szczególnie w miejscach publicznych. Niezależnie od wieku sprawdzi się objęcie czy trzymanie za rączkę podczas zasypiania. Możecie dopełnić tego rytuału wspólną lekturą – czytanie przed snem książeczki Nawet nie wiesz, jak bardzo Cię kocham wspomoże rozmawianie o tym jak sprawić, że czujemy się kochani. Ta ciepła historia o różnych sposobach wyrażania miłości podpowie, jak mówić z dziećmi o uczuciach.

Wspólny czas

Spróbujcie od czasu do czasu zaplanować współną aktywność dziecka z rodzicem. Prywatna więź w chwilach spędzonych sam na sam i okazane zainteresowanie to świetny sposób, aby zaprzyjaźnić się z dzieckiem. Maluch chce być wysłuchany – wspólne pogaduszki i zabawy są gromnie ważne.

Dodawaj dziecku odwagi

Rodzic jest dla dziecka najlepszym przewodnikiem, który daje motywację i siłę. Pokazuj swoją dumę, pozwól dziecku odczuć, że ma ciekawe pomysły i jego wysiłki są przez Ciebie dostrzeżone.

Drobne gesty

Kanapka w kształcie serca, miły rysunek, liścik… co tylko przyjdzie Ci do głowy. Takie małe rzeczy mogą być Waszym sekretnym językiem miłości, który warto pielęgnować na każdym etapie.

Odłóż telefon

Pokaż dziecku, że kontakt z drugą osobą jest cenny i poświęcasz mu całą swoją uwagę. Nie wystarczy deklaracja, jeśli zerkasz na ekran, kiedy tylko myślisz, że maluch nie widzi. Do szczerej rozmowy potrzebna jest przestrzeń i poczucie bezpieczeństwa. Zaangażuj się w pełni, bo jesteś najlepszym wzorem do naśladowania – Twoje zachowania maluch będzie powielać.