Od najmłodszych lat uczymy dzieci dbania o środowisko. Chcemy, żeby wyrastały na wrażliwych obywateli, dla których ważne jest dobro wszystkich mieszkańców planety. Jak nauczyć malucha troski nie tylko o to, co widzi, ale także o podwodną część świata? Mamy kilka wskazówek.

Jak pokazać dziecku podwodny świat?

Oceany i ich mieszkańcy to elementy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania Ziemi. Dlaczego? Zajmują ponad 70% powierzchni planety, mają ogromne znaczenie w produkcji tlenu i regulują klimat. A przede wszystkim są domem dla niezliczonych gatunków roślin i zwierząt – dlatego to tak ważne jest, aby rozmawiać z dzieckiem o środowisku. Edukacja przyrodnicza dziecka skupia się zazwyczaj na fragmentach, które są znane z codziennego życia. Troska, jaką otaczamy nasze lokalne środowisko, powinna być taka sama zarówno w przypadku świata podwodnego, jak i lądowego. Jeśli nie masz pomysłu, jak uwrażliwić malucha na podwodny świat, chętnie pomożemy!

  • Co znajduje się pod wodą?

Trudno czuć więź z nieznanym, dlatego pokaż dziecku piękno podwodnego świata. Oglądajcie razem programy przyrodnicze i zdjęcia, sięgnijcie po książeczki. Dla małego odkrywcy idealnym przewodnikiem będzie kolorowanka „Podwodne tajemnice”. Proste ilustracje dostosowane do możliwości maluszków umożliwią zanurzenie się w głębokich wodach bez wychodzenia z domu. Tajniki życia morskich stworzeń i barwne rafy koralowe przestaną być odległe i obce. Dzięki książce „Poznaję świat. Zwierzęta świata” nie musisz martwić się o to, jak uczyć dziecko o zwierzętach. Podczas zabawy maluch poszerzy wiedzę również o innych mieszkańcach planety i zwróci uwagę na różnorodność świata zwierząt.

  • Poznajmy się lepiej

Zapoznanie malucha z mieszkańcami różnych środowisk i ekosystemów pozwala mu lepiej wyobrazić sobie ich codzienne życie, dzięki czemu może zaangażować się i rozumieć wyzwania, z jakimi spotykają się wodne zwierzęta. Książka „Moje pierwsze zwierzęta” to interesująca podróż dookoła naszej planety. Podczas tej wyprawy dziecko ma okazję poznać zwierzęta żyjące w morzach, oceanach, ale również rzekach czy jeziorach. Pod wodą żyją przeróżne stworzenia o niezwykle ciekawym wyglądzie, dlatego poznajcie lepiej ośmiornice, koniki morskie, rozgwiazdy czy meduzy. To zbiór niezwykle fascynujących osobliwości, które warto poznać lepiej!

Moje pierwsze zwierzęta

Dzień dobry Pingwinku” to książeczka z ruchomymi elementami, która sprzyja rozwojowi edukacji przyrodniczej małego dziecka. Razem z serią „Zwyczaje zwierząt”, pokaż dziecku codzienne zachowania różnych mieszkańców Ziemi. Im lepiej maluch zrozumie życie zwierząt, tym bardziej zaangażuje się w troskę o ich dobro. Z prostych opowieści i ilustracji dowie się, że jego rzeczywistość może różni się od życia płetwala błękitnego, ale potrzeby są takie same! „Chcę spać” i „Chcę jeść” to świetne książki dla najmłodszych. Dzięki nim maluszek zobaczy, że ludzie i zwierzęta – zarówno lądowe, jak i morskie – jedzą, śpią i robią mnóstwo ciekawych rzeczy w bardzo podobny sposób.

  • Zwiedzanie podwodnego świata

Najgłębsze wody to niesamowita różnorodność zwierząt, roślin i innych pięknych elementów, które trudno nam sobie wyobrazić. Dlatego pięknie ilustrowana książeczka dla dzieci „Niesamowity spacer. Ocean” to niezbędnik w procesie poznawania tego, co odkrywać można na dnie wielkiej wody. Błyszczące elementy podkreślają wrażenie niezwykłości i przyciągającego piękna podwodnych stworzeń czy pięknych raf koralowych, dzięki czemu lepiej zapadają w pamięć małego odkrywcy i pobudzają jego ciekawość. Ruchome elementy i krótkie, ciekawe opisy dostosowane do możliwości dziecka sprawiają, że poznawanie świata i zdobywanie wiedzy okazują się wspaniałą przygodą i świetną zabawą. Wybierzcie się na „Niesamowity spacer” aby zobaczyć skaczące delfiny, ślizgającego się żółwia czy tańczące meduzy i wiele innych ciekawych zwierzątek, które zamieszkują odległe regiony Ziemi.

Ocean. Niesamowity spacer
  • Jak to działa?

Aby dziecko mogło poczuć się częścią wodnej rzeczywistości, pokaż mu różne elementy tego niezwykłego świata. Razem z książeczką „Statek. Pierwsze origami”, będziecie mieć okazję zbudować i pokolorować okręt odpowiedni do podróżowania po odległych wodach. A jeśli nie tylko maszyny pomogą Wam zrozumieć zwierzęta, ale to właśnie mieszkańcy oceanów zainspirowali ludzi do budowy maszyn? „Niesamowite zwierzęta. Maszyny” pokażą Ci, co ma wspólnego sunący po niebie sterowiec i ogromna orka, a także co łączy rybę z łodzią podwodną.

  • Morze dla odkrywców

Na małych detektywów również czekają świetne książki związane z podwodnym światem. „Nad morzem. Pierwsze zagadki” to książeczka, po którą warto sięgnąć z maluszkiem. Nie tylko wzbogaci słownictwo i zapewni zabawę, ale także pozytywnie wpłynie na ciekawość świata. Zerknijcie, aby sprawdzić, które zwierzę jest największe! Dla większego dziecka odpowiednie będą zabawy w poszukiwanie z bohaterami lubianych opowieści. „Muminki i morze. Szukaj i znajdź” to ćwiczenia na spostrzegawczość, dzięki którym odkryjecie ciekawe elementy podwodnego świata.

Jak zaangażować dziecko w ochronę oceanów?

Ekoempatia dotyczy nie tylko środowiska lądowego – pokazuj dziecku świat, którego nie może poznać samodzielnie. Dostosowane książki i programy przyrodnicze pomogą zrozumieć różnorodność życia pod wodą. Może warto zabrać dziecko na wycieczkę do oceanarium? Dzięki bliskości z nieznanym dotąd fragmentem świata, łatwiej będzie troszczyć się o jego mieszkańców. Segregacja śmieci i oszczędzanie wody to niewielkie, lecz konieczne zachowania, których dzieci uczą się naturalnie od rodziców. Morza i oceany mają kluczową rolę dla życia na Ziemi – uczmy dzieci otaczać je troską.