Nadchodząca wiosna to doskonała okazja, aby rozwijać w dziecku zachwyt nad przyrodą i uczyć je szacunku do środowiska. Wpływ na lokalne ekosystemy i naturę mamy na każdym kroku, dlatego od najmłodszych lat warto nie tylko kształcić w nich ekologiczne nawyki, ale również ekoempatię.

Jak uczyć dziecko empatii do przyrody?

Ekoempatia u dzieci rozwija się poprzez naśladownictwo dorosłych i zaangażowanie – emocjonalne i fizyczne – w działalność na rzecz środowiska. Codzienne zadania, takie jak zakręcanie wody, segregowanie odpadów czy gaszenie światła szybko wejdą Wam w nawyk. Wspólne inicjatywy to nie tylko domowe obowiązki, dlatego od najmłodszych lat zadbaj o kontakt dziecka z naturą.

Nie musisz zastanawiać się jak uczyć dzieci szacunku do natury – najlepszym sposobem jest świadomość bycia jej częścią. Zabieraj dziecko na spacery do lasów, parków czy rezerwatów, aby pokazywać mieszkańców różnych ekosystemów i tłumaczyć, jak ważną pracę wykonują. Otaczający nas świat jest piękny i różnorodny, dlatego naszym zadaniem jest dbać o niego najlepiej, jak potrafimy. Sięgnijcie po książeczkę „Tu jest nasz dom” z serii „Chcę wiedzieć” Akademii Mądrego Dziecka, aby dowiedzieć się, nie tylko jak żyją dzieci i ich opiekunowie z różnych części świata, ale też jak troszczą się o lokalne środowiska.

Tu jest nasz dom HarperCollins okładka

Podobnie jak bohaterowie książki, możecie wziąć pod opiekę przyrodę w Waszym otoczeniu. Takie aktywności podejmowane razem z dzieckiem to wspaniała okazja do wartościowego czasu spędzonego wspólnie. Wiele działań na rzecz przyrody podejmuje się w odpowiednim momencie roku, ale nie brakuje też aktywności rozwijających ekoempatię u dzieci, w które możecie się włączyć o dowolnej porze.

Ekoempatia u dzieci – sposoby na jej rozwój

Choć zima powoli ustępuje miejsca słońcu i wyższym temperaturom, to nadal trwa okres, kiedy szczególnie możecie wesprzeć lokalne ptaki, które poszukują pożywienia. Razem z dzieckiem przygotujcie karmnik, do którego regularnie będziecie podrzucać zapasy smakołyków. Wybierzcie dobre miejsce, abyście mogli obserwować zwyczaje ptaszków. Dokarmianie zwierząt zimą to duża odpowiedzialność, dlatego razem pamiętajcie o regularnym podrzucaniu odpowiedniego jedzenia. Pomyślcie też o zainteresowaniu się innymi zwierzątkami żyjącymi w naszych parkach, na przykład jeżami. Dzięki książeczce dla dzieci „Porwanie jeża Eliasza” dowiecie się wielu fascynujących i ważnych rzeczy o tych niewielkich ssakach.

Porwanie jeża Eliasza okładka

Zbliżająca się wiosna i lato to doskonała okazja do podjęcia różnych aktywności, które pomogą uczyć dziecko empatii do przyrody. Włączcie się w lokalne grupki sprzątające parki czy lasy – to świetna sposobność do ruchu na świeżym powietrzu, nawiązania cennych znajomości lub po prostu zrobienia czegoś dobrego 😊 Sięgnijcie po książkę „Możemy uratować naszą Ziemię” z serii „Chcę wiedzieć”, aby zainspirować się 12 historiami dzieci, które pokazują, że każde działanie ma znaczenie. Zanim zaczniecie wędrówki po zielonych terenach, nie zapomnij wytłumaczyć maluchowi, dlaczego w lesie unikamy głośnych zachowań. Choć to ekscytujące przygody, hałas może spłoszyć leśne zwierzęta i zakłócić ich spokój.

Możemy uratować naszą Ziemię Akademia Mądrego Dziecka okładka

Świetnym sposobem na zawiązanie więzi z przyrodą jest wiosenne sadzenie kwiatów. To idealna okazja, aby wytłumaczyć dziecku, jak powstają kwiaty i owoce, a także dlaczego owady są tak ważne. Mali ogrodnicy mogą nauczyć się odpowiedzialności, dbając o swoje roślinki oraz cierpliwości, obserwując ich zmieniające się barwy i kształty w oczekiwaniu na owoce. Skorzystajcie z ciekawych pomysłów, jakie znajdziecie w książce „Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona” z serii „Akademia Eko wiedzy”. Pokaże Wam ona także, że wszyscy jesteśmy częścią przyrody i naszym zadaniem jest dbanie o jej zdrowy rozwój.

Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona - okładka

O ochronie środowiska inaczej

Książeczki dla dzieci o ochronie środowiska nie muszą być tylko poradnikami pełnymi wskazówek. W rozwijaniu ekoempatii u dzieci sprawdzą się doskonale również pięknie ilustrowane publikacje pobudzające wyobraźnię. Odpowiednią zachętą do poszukiwań i odkrywania piękna przyrody jest zachwycająca „Historia naturalna wróżek”.

Historia naturalna wróżek HarperCollins okładka

To fantastyczny album pokazujący cykl życia wróżek, ich występowanie i rolę w przyrodzie, inspiracją dla niego były dawne atlasy historii naturalnej. Książka w odpowiedni dla dzieci sposób łączy w sobie magiczne elementy i rzetelną wiedzę przyrodniczą, ponieważ powstała we współpracy z ekspertami. Przykładowo cykl życia wróżek wzorowany jest na cyklu rozwojowym motyla, a wróżki podzielone są na gatunki występujące w różnych częściach globu – w ten sposób przemycono wiedzę o specyfice różnych regionów świata. Dzięki tej książce dziecko będzie mieć okazję, aby lepiej poznać i zrozumieć fascynujący świat przyrody – w przystępny i pobudzający wyobraźnię sposób.