Od wody zależy nasze życie – w końcu w dużej części składamy się właśnie z niej! Czy wiesz, że ponad 80% masy nowo narodzonego dziecka to woda? U starszego dziecka to 75%, a u dorosłego między 60 a 70%. To powinno wystarczyć jako odpowiedź na pytanie: dlaczego powinniśmy oszczędzać wodę? Dlatego stawiamy kolejne: jak nauczyć dziecko oszczędzania wody? Odpowiadamy w tym artykule!

Jak w praktyce oszczędzać wodę z dzieckiem?

Jeśli chcesz pokazać dziecku, jak oszczędzać wodę, bądź dla niego najlepszym wzorem do naśladowania. Zmiana codziennych nawyków nie musi być trudna, za to korzyść dla środowiska z tej zmiany płynąca będzie bardzo duża. Pokazuj maluchowi, jak wspaniały i wart ochrony jest otaczający was świat. Że ta ochrona może dawać mu dużą satysfakcję, a sama ekoempatia to powód do dumy!

Poniżej lista prostych wskazówek, jak oszczędzać wodę z dzieckiem. Może uda się wam wprowadzić je w życie?

  1. Zakręcajcie wodę – podczas mycia zębów przygotujcie sobie kubeczki z wodą, aby móc spokojnie zakręcić kran na czas szczotkowania. Pamiętajcie, żeby sprawdzić, czy gdzieś nie kapie z kranu przed każdym wyjściem z domu.
  2. Nie odkręcajcie kranu maksymalnie – do umycia rąk nie potrzebujecie intensywnego strumienia. Dużo lepiej sprawdzi się mniejszy. Możesz także zamontować na baterii (także w kuchni) perlator – urządzenie do zwiększania objętości strumienia wody, które zredukuje jej zużycie.
  3. Spróbujcie polubić prysznic – długie kąpiele w wannie są bardzo przyjemne, ale nie są niezbędne. Równie dobrze sprawdzi się prysznic. Relaks w wannie wypełnionej po brzegi lepiej zastąpić leżakowaniem na słońcu w ogrodzie.
  4. Jeśli macie ogród, zbierajcie deszczówkę, która posłuży do podlewania okolicznych roślin.
  5. Poznajcie wodę wielorazowego użytku  – tak zwaną wodę szarą, która zostaje po myciu warzyw czy gotowaniu makaronu. Ją również możecie wykorzystać do podlania kwiatów. Pięknie odżyją, a Wy nie musicie się martwić marnowaniem.

Kochanie, woda to skarb” – dziecko i oszczędzanie wody

Nasze działania mają ogromne konsekwencje dla planety i jej mieszkańców. Troszcząc się o edukację malucha, nie zapomnij więc pokazać mu, co możemy robić, żeby zadbać o nasz wspólny dom. Jeśli szukasz skutecznego sposobu, aby wyjaśnić dziecku, dlaczego to tak ważne, sięgnijcie razem po odpowiednie książeczki edukacyjne. I nie zdziw się, jeśli przy okazji ich wspólnej lektury sam też dowiesz się czegoś nowego!

Dobrym przewodnikiem dla młodych ekologów będzie „Ratujmy Ziemię. Wielka księga zabaw”. Ta barwna książka to świetne źródło inspiracji zarówno dla malucha, jak i dla jego rodziców. Przez zabawę i przystępny język przekazuje najmłodszym wiedzę o środowisku i planecie, a także o zagrożeniach, których razem możemy próbować uniknąć. W przyjazny sposób uwrażliwia dziecko na przyrodę i zaszczepia poczucie odpowiedzialności za wspólne dobro, jakim jest nasz świat. Kolorowe ilustracje, otwierane okienka, ruchome obrazki, quizy – a także ekologiczna gra planszowa – sprawią, że książka będzie interesująca zarówno w domu, jak i w podróży.

Jak nauczyć dziecko oszczędzać wodę i dbać o środowisko? Bardzo owocnym sposobem na nauczenie pociechy, jak oszczędzać wodę, będzie zaprzyjaźnienie się z książeczką „Niezwykła woda. Rola wody w przyrodzie”. Dzięki niej dowiecie się, dlaczego o wodę należy dbać, i jak to robić, aby jej nie zabrakło. Zdobywanie wiedzy o rodzajach wody, jej obiegu czy stanach skupienia zostanie nagrodzone dyplomem, a czas poświęcony na lekturę będzie świetną zabawą i zaprocentuje w przyszłości.

Sięgnijcie też po książkę z serii „Akademia Eko Wiedzy”: „Nasza przyroda. Środowisko i jego ochrona”. Tytuł ten pokaże Wam, jak piękny i różnorodny jest świat, i dlaczego należy o niego dbać. Troska o rośliny i zwierzęta powinna być naturalnym elementem życia, a zdobywanie wiedzy przez zabawę to przyczynek do wielu wspaniałych odkryć. Te praktyczne rozwiązania stosowane w codzienności będą mieć ogromne znaczenie w kształtowaniu dziecięcych postaw ekologicznych.

Dziecko i oszczędzanie wody to tylko jeden z tematów do wspólnego przepracowania. Wyrobienie w maluchu empatii i dbałości o środowisko będzie wymagało poznania ich więcej. Pamiętajcie więc również o segregowaniu śmieci czy oszczędzaniu energii.

Pokazanie dziecku, jak oszczędzać wodę, nie jest niczym trudnym. Szybko wejdzie Wam w nawyk, a Twój maluch dzięki temu może z łatwością stać się wzorem dla rówieśników. Książeczki z serii „Akademia Eko Wiedzy” dzięki ciekawym zadaniom i odpowiedniemu materiałowi pomogą poszerzać jego widzę o środowisku i kształtować pozytywne zachowania wśród najmłodszych mieszkańców planety.