Jako rodzicowi, bardzo zależy Ci na tym, żeby dziecko było zawsze zdrowe oraz pełne energii. Aby mu to umożliwić, musisz jak najszybciej i jak najskuteczniej nauczyć je podstawowych zasad higieny. Częste mycie rąk, dokładne mycie zębów i zapał do szorowania całego ciała to Twoi najwięksi sprzymierzeńcy w walce z infekcjami i drobnoustrojami. Jak jednak wpoić umiłowanie czystości dziecku tak, by higiena osobista była dla niego nie tylko oczywista, ale też przyjemna?

Mycie rąk – podstawowy nawyk dla dzieci

Podstawowym nawykiem, który każde dziecko musi sobie wyrobić, jest mycie rąk. Jak nauczyć tego dziecko? Długo przed tym, zanim maluch będzie sam w stanie sięgnąć do umywalki, musisz zacząć wyrabiać w nim to przyzwyczajenie. Przed jedzeniem, po skorzystaniu z toalety, po powrocie ze spaceru, po zabawie ze zwierzętami – wizyta w łazience jest obowiązkowa! Kiedy pociecha będzie gotowa do odpieluchowania i zacznie w miarę samodzielnie korzystać z nocnika, powinna już też pamiętać o tym, że po załatwieniu się koniecznie musi umyć rączki. Samo lub pod czujnym okiem rodzica.

Jak i kiedy najlepiej zacząć przyzwyczajać malucha do życia bez pieluchy dowiesz się w artykule „Jak nauczyć dziecko korzystać z nocnika?”.

Mycie rąk nie musi być dla dzieci przykrym obowiązkiem. Z pewnością umili je piosenka lub wierszyk. Razem z dzieckiem może też myć rączki jego ulubiona zabawka (choć lepiej, żeby nie był to pluszak). Duża ilość piany i odpowiednia dawka humoru są jak najbardziej wskazane!

Instrukcja mycia rąk dla dzieci

  1. Wytłumacz, że najpierw rączki muszą zanurkować do wody i pomoczyć.
  2. Potem przytulają się z mydłem, tworząc dużo piany.
  3. Następnie myją sobie brzuszki (czyli wewnętrzną stronę dłoni).
  4. Potem plecki (grzbiety dłoni).
  5. Na koniec rączki i nóżki (wszystkie paluszki).

Jeśli chcesz się upewnić, że przekazujesz dziecku właściwy wzór mycia rąk, skorzystaj z tego nagrania (w ustawieniach YouTube możesz zmienić język napisów na polski):

Mycie ząbków, czyli higiena jamy ustnej dla dzieci

Kolejnym prostym, ale ważnym punktem dnia dziecka jest mycie zębów. Paradoksalnie nad tą umiejętnością trzeba pracować z maluchem, zanim jeszcze zęby się pojawią. Masowanie dziąsełek palcem z gazą lub specjalną silikonową nakładką, nie tylko dba o czystość jamy ustnej maluszka, ale przynosi też ulgę przy ząbkowaniu. 

Później, gdy w małej buzi już będzie coś do mycia szczoteczką, trzeba zadbać o dobór takiej, jaka będzie wygodna dla małej rączki i wystarczająco delikatna. Na szczęście w sklepach łatwo znaleźć małe, miękkie i kolorowe szczoteczki przeznaczone dla najmłodszych.

Podobnie z pastą do zębów – dzieci nie mogą dzielić z rodzicami miętowych past dla dorosłych, i to nie tylko ze względu na ich ostry smak. Pasty dla dzieci zawierają mniejszą ilość fluoru. Ta substancja, choć chroni szkliwo, połknięta w większej ilości może być niebezpieczna dla najmłodszych.

Czytaj też: Jak zachęcić dziecko do mycia zębów?

Jak się nie bać wody i mydła, czyli kąpiel dla opornych

Nie każdy maluch ma w sobie upodobanie do czystości. Poniżej znajdziesz kilka sposobów na to, jak z wieczornej kąpieli uczynić prawdziwą frajdę:

  • Spraw, by kąpiel stała się wspólnym rytuałem. Zadbaj o stałą porę, wybierz (albo ułóż) piosenkę, która będzie sygnałem, by ruszyć do łazienki. Przykład:
  • Niech w wannie zaroi się od wesołych towarzyszy! Pozwól dziecku kąpać się z gumowymi zabawkami, odgrywajcie razem scenki. Niech dziecko samo umyje swoją kaczuszkę lub słonika – wszyscy mają być czyści!
  • Jeśli maluch boi się wody, nalewaj jej tylko trochę i stopniowo. Dziecko może z czasem polubi chlapanie się w płytkiej, a potem coraz głębszej wodzie w wannie.

Mimo wysiłków Twoje dziecko nie chce się kąpać? << Kliknij, by poznać więcej wskazówek na ten temat!

„Mamo, ale czemu?”, czyli mądre odpowiedzi na proste pytania

O ile najmłodsze dzieci przyjmują nakazy rodziców raczej bezdyskusyjnie, o tyle starsze potrzebują wyczerpującej odpowiedzi na każde z tysiąca pytań, które zadają. Musisz więc wiedzieć, jak odpowiadać też na te dotyczące higieny. Po co tyle zachodu z tym myciem?

Najprościej powiedzieć, że to dla zdrowia: myjemy ręce, żeby nie bolał nas brzuch, myjemy zęby, żeby były zdrowe i nie wypadły. Jeśli dziecko jest dociekliwe (a przy tym niezbyt wrażliwe i strachliwe), możesz spróbować wytłumaczyć mu, że na wszystkim, czego dotyka, mogą być bakterie, które później zostają na jego rączkach, a z nich dostają się do buzi. Wtedy warto też poinstruować malucha, jak zasłaniać buzię podczas kaszlu i kichania (zgięciem łokcia lub chusteczką – zamiast dłonią).

Czy wiesz, że…
Naukowcom z National Human Genom Research udało się zidentyfikować około tysiąca mikrobów znajdujących się na ludzkiej skórze. Najwięcej z nich jest na naszych rękach. To chyba wystarczający powód, żeby regularnie myć ręce!

Twoi wierni pomocnicy, czyli książeczki

W oswajaniu najmłodszych z tematem higieny przydatne są, jak zawsze, odpowiednie książeczki. Możecie wspólnie obejrzeć na przykład „W domu” z serii „Akademia Mądrego Dziecka”. Spędźcie trochę więcej czasu na stronach opisujących łazienkę. Porozmawiajcie o rzeczach, które w niej się znajdują, i o tym, do czego służy mydło, wanna czy szczotka.

jak nauczyć dziecko mycia rąk

Dzieci w wieku przedszkolnym na pewno zainteresuje „I jak infekcja”. W zimowej historyjce o Irku i Irence pojawia się temat zimowego przeziębienia. Skutecznym lekarstwem na nie może być woda z imbirem, a jeszcze skuteczniejszym środkiem zapobiegawczym – mycie rąk właśnie! Ta informacja co prawda nie pada w samej książeczce, ale jest właśnie tym morałem, który trzeba podsunąć dziecku w czasie lektury: jeśli będzie myło ręce, zmniejszy ryzyko infekcji!

Nie martw się, jeśli Twoje dziecko nie przepada za myciem rąk, bo większość z nas zna ten problem! Zamiast walczyć z maluszkiem, sięgnijcie lepiej po towarzystwo lubianej towarzyszki dziecięcych przygód – „Basia i zagadki wszechświata. Mikroby” to świetna książka o tym, co przynosimy na swojej skórze po zabawie w piaskownicy. Choć nie widać ich gołym okiem, niewielkie żyjątka mogą szkodzić zdrowiu, dlatego dowiedzcie się więcej o tym, jak z nimi walczyć i o tym, jak fascynujący jest świat dookoła nas.

Basia w książeczcetłumaczy dzieciom zasady higieny

Nasza fizjologia niewiele różni się od tej, jaka jest częścią życia innych istot na naszej planecie, dlatego to szczególnie ciekawe, aby dowiedzieć się, jak z higieną radzą sobie zwierzęta. O ich codziennych zwyczajach i dbaniu o czystość, możecie poczytać w nowej książeczce z serii „Zwyczaje zwierząt z czytankami i zagadkami dla najmłodszych: „Chcę zrobić kupę” to książka o toaletowych zwyczajach różnych zwierząt. Pobudza wyobraźnię i zachęca do dbania o czystość, a także bawi i uczy!

Chcę zrobić kupę okładka książeczki

A jak porządnie umyć się po kupie albo siku? Oczywiście, niezbędne będzie „Mydło!” Z książką o mydle z serii „Przygody z nauką” odkryjecie nie tylko jak dbać o czystość naszych rąk, ale też jak możemy dzięki niemu odkrywać świat w prostych eksperymentów.

Mydło – Przygody z nauką

To książeczka idealna dla starszaków, którym często zdarza się kwestionować zasadność mycia rąk. Wpisujące się ona w metodę STEAM, czyli nurtu nauki, który wykorzystuje naturalną dziecięcą ciekawość i kreatywność. Jeśli do dbania o higienę nie przekonują Twojej pociechy żadne argumenty, to z pewnością przekonają prawa chemii i fizyki! Koniecznie spróbuj!