Prawidłowa dieta to nie tylko podstawa dobrego samopoczucia, ale też zdrowia. Daje siłę do działania i pozwala uniknąć wielu chorób. Zdrowo powinniśmy odżywiać się przez całe życie, ale dieta w wieku dziecięcym również jest niezwykle istotna. Wpływa ona na prawidłowy rozwój organizmu i decyzje żywieniowe w wieku starszym. Jak nauczyć dziecko jeść zdrowo?

Recepta na zdrowie? Prawidłowa dieta!

Wszyscy dziś wiele mówią o tym, jak ważne jest zdrowie. Reklamy proponują nam cały wachlarz suplementów, które zawierają niezbędne witaminy i minerały. Wielu „ekspertów” zachęca, by podawać je także dzieciom. Ale czy rzeczywiście są konieczne? Może warto przypomnieć, że to żywność (a szczególnie owoce i warzywa) jest źródłem wszystkich niezbędnych dla dobrego funkcjonowania składników.

Wyrabianie zdrowych nawyków u dzieci może być jednak trudne w dobie fast food’ów, wysokoprzetworzonej żywności i wszechobecnych ulepszaczy czy konserwantów. Co zrobić, by dziecko chciało jeść zdrowo, kiedy zewsząd atakują słodkie napoje, uzależniające czekoladki i modne hamburgery, których wszyscy chcą spróbować?

Mimo trudności warto podjąć rękawicę i powalczyć o zdrowe odżywianie naszych dzieci. Dlaczego? Jak podaje Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, według danych z 2018 roku, blisko 30% chłopców i ponad 14% dziewcząt w wieku 11–15 mierzy się w Polsce z nadwagą! Problem dotyka też młodszych, a najlepszym sposobem na zmianę tego trendu jest edukacja żywieniowa najmłodszych.

Proponujemy trzy proste kroki, które pomogą Ci zachęcić dziecko do zdrowego odżywiania.

Krok 1 – uświadamiaj

Aby Twoja pociecha potrafiła zdecydować, jakie jedzenie będzie dla niej dobre, musi wiedzieć, co się w nim kryje. W wyjaśnieniu tej kwestii pomogą Ci książeczki z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Wiem, co jem!”. Poruszają one istotne w temacie żywności zagadnienia.

Twoje dziecko dzięki lekturze serii pozna pochodzenie najpopularniejszych produktów spożywczych. Historie powstania czekolady, chleba, pomidorów i bananów nie tylko zaspokoją dziecięcą ciekawość, ale też pomogą dokonywać właściwych wyborów żywieniowych w przyszłości.

Lektura książek uświadomi też Twojej pociesze, czym są np. pestycydy i dlaczego używa się ich do uprawy warzyw i owoców. Dziecko pozna wpływ tych substancji nie tylko na nasze zdrowie, ale też na środowisko, a także same uprawy.

Banany” w prosty sposób wyjaśnią małemu czytelnikowi, dlaczego zakup owoców bio będzie lepszą decyzją.

Wiem co jem! Banany okładka książki

 Z kolei Pomidory” pochwalą się tym, ile cennych dla zdrowia składników zawierają oraz wytłumaczą, dlaczego ich zjedzenie latem będzie najzdrowsze (i najsmaczniejsze!).

Wiem co jem! Pomidory okładka książki

Książka „Chlebek” zestawi wady i zalety różnych odmian mąki i doradzi małemu adeptowi zdrowego odżywiania, po którą sięgać częściej. W zdrowej, zbilansowanej diecie znajdzie się też miejsce dla bohaterki kolejnej książki.

Wiem co jem! Chlebek okładka książki

 „Czekolada” nie tylko przybliży najmłodszym proces jej produkcji, ale też podpowie, na co zwracać uwagę w składzie tak, by było zdrowiej!

Wiem co jem! Czekolada okładka książki

Krok 2 – pokazuj możliwości

Wielu osobom wydaje się, że zdrowa dieta jest nudna i niesmaczna. Nie pozwól, by Twoje dziecko miało podobne przekonania! Pokaż maluchowi, że to nieprawda 😉 Kuchnia pełna witamin jest kolorowa, smaczna i nie ma w niej miejsca na nudę!

By zachęcić swoje dziecko do zdrowego odżywiania, zaangażuj je w przygotowanie posiłków. Dzięki temu nauczy się doboru odpowiednich produktów, sposobów ich łączenia, doprawiania. ABC gotowania z dzieckiem? Niech będzie prosto i kolorowo. Przy prostych przepisach może pomagać Ci nawet najmłodsza pociecha. Nie zrażaj się też przy bardziej skomplikowanych – np. domowych chlebie – maluch może wrzucać odmierzone składniki do miski albo pomóc w wyrabianiu ciasta.

Krok 3 – dawaj przykład

Pamiętaj, że jeśli chcesz nauczyć dziecko jeść zdrowo, sam musisz sięgać po zbilansowaną dietę. Najmłodsi są doskonałymi obserwatorami – jeśli będziesz podsuwać mu warzywa i owoce, sięgając jednocześnie po ciastka czy chipsy, efekt będzie marny. Twoja pociecha prędzej czy później będzie chciała jeść to samo, co Ty. Zadbaj więc o zdrową dietę nie tylko dziecka, ale przede wszystkim swoją!