Ludzie od zawsze współistnieją z przyrodą. Jej obserwacja dała człowiekowi możliwość rozwijania wiedzy – o zmianach pogody, jadalnych smakołykach, miejscach wodopoju. Edukacja ekologiczna dzieci czerpie z tych samych doświadczeń. Jak wychowywać maluchy, aby chciały wspierać przyrodę? Jak poznawać tę dalszą, niedostępną w okolicy? Mamy dla Was kilka pomysłów i książeczek, z którymi odkryjecie, jak rozmawiać z dziećmi o ekologii.

Edukacja przyrodnicza dzieci – jak chronić przyrodę razem z maluchem?

Otaczający nas świat to jeden z najistotniejszych tematów, jakie powinniśmy podejmować z dzieckiem. Ekologia i dbanie o najbliższe środowisko to już naturalne elementy codzienności w naszych domach. Wszystko co robimy, ma wpływ na naszą planetę. Ulubione produkty, jedzenie i ubrania pokonują często ogromne odległości. Wyobrażenie sobie tych wzajemnych relacji jest trudne nawet dla dorosłych, dlatego edukacja przyrodnicza dzieci powinna dotyczyć różnych problemów środowiska, aby ułatwić zrozumienie wpływu człowieka na ekosystemy.

Wyjaśnij dziecku, że natura jest bardzo ważna, dlatego naszym zadaniem jest dbanie o planetę i jej mieszkańców. Ziemia jest domem dla przeróżnych gatunków, a każdy z nich ma swoje miejsce i zadanie. Natura nie jest jednak dana raz na zawsze, nieustannie się zmienia, często pod wpływem niewłaściwego działania ludzi. Choć wszystkie rośliny i zwierzęta powinny mieć prawo do bezpiecznej przestrzeni, coraz więcej jest gatunków zagrożonych wyginięciem.

Edukacja ekologiczna dzieci powinna uwzględniać nie tylko naukę mechanicznego segregowania odpadów, ale przede wszystkim wyjaśnić maluchowi odpowiedzialność człowieka za planetę. Wytłumacz dziecku, jak ważne jest odpowiedzialne działanie każdego mieszkańca Ziemi. Choć nasz wpływ na zwierzęta z odległych zakątków planety trudno wyjaśnić dziecku, możesz nauczyć go empatii w najbliższym otoczeniu. Dbanie o okoliczne gatunki sprawi, że łatwo zaangażuje się w życie pozostałych. Edukacja przyrodnicza dzieci nie powinna opierać się na strachu przed zmianami klimatycznymi, a raczej pokazywaniu wiedzy, jak wspierać harmonijnie działające ekosystemy.

Troski o naszą planetę i lokalne ekosystemy możemy uczyć na przykładzie innych, którzy angażują się w dbanie o bezpieczeństwo i rozwój Ziemi. Najlepszą inspiracją dla najmłodszych będą inne dzieci, które w miarę możliwości próbują działać. Sięgnijcie po historie 12 bohaterów książki „Możemy uratować naszą Ziemię”. Uświadomią Wam one, że choć jednostkowe działania wydają się nieistotne, to przemnożone przez większą liczbę będą mieć ogromne znaczenie. A co możecie robić na co dzień, by przyrodzie było trochę lżej?

Pomóżcie przetrwać zwierzętom

Jak mądrze wspierać przyrodę w swoim otoczeniu? Pamiętaj o zwierzętach, które zamieszkują okolice naszych domów. Na balkonie lub okiennych parapetach zostawiajcie zbiorniczek z wodą, aby przylatujące pszczoły czy ptaszki mogły zatrzymać się i napić. Wiele gatunków szuka schronienia w naszych ogrodach i parkach, dlatego tam również zadbaj o dostęp do czystej wody – chętnie skorzystają z niej sikorki i wróble, ale także jeże czy wiewiórki. O odpowiednich porach roku wystawiaj karmniki i budki lęgowe dla latających przyjaciół. Jeśli potrafimy – pomóżmy napotkanym zwierzętom, lecz w wypadku chorych lub zaniepokojonych stworzeń, należy skontaktować się z odpowiednimi organizacjami.

By wiedzieć, jak pomagać zwierzętom, które spotkamy – i odpowiednio ocenić, jakiej pomocy potrzebują – warto od najmłodszych lat zdobywać cenne informacje. Najlepszym sposobem na to będą dobrze opracowane książki, które dostarczą wiedzy i rozrywki. Tematy związane z gatunkami, które mogą potrzebować naszej pomocy, znajdziemy w nowej, pięknie wydanej serii książek dla dzieci „Pomóż mi przetrwać”. Każda z książek przedstawia historię innego zwierzęcia, należącego do gatunków zagrożonych wyginięciem, oraz dziecka, które ze wsparciem dorosłych pospieszyło mu z pomocą.

Pomoc zwierzętom w najbliższej okolicy

Niektórych bohaterów możemy z łatwością spotkać w naszym otoczeniu. Porwanie jeża Eliasza” to historia maleńkiego jeżyka, który bardzo wcześnie został odłączony od mamy. Z odpowiednim zaangażowaniem opiekunów udało się go nakarmić i ogrzać.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Bohaterka opowieści „Reginka szuka domu” jest królową trzmieli. Wielu czyhających na nią niebezpieczeństw udało się uniknąć dzięki pomocy Stasia – chłopiec wie, że trzmiele nie atakują ludzi i chętnie nauczy czytelników, jak wspierać zagubione owady.

Obraz zawierający tekst, stacjonarne

Opis wygenerowany automatycznie

Młodsi czytelnicy niesamowity świat owadów poznają dzięki serii „Pokochaj naturę”. Interaktywne książeczki z przesuwanymi elementami przybliżają życie i zadania małych przyjaciół. Maluchy poznają dzięki niej pracowitą „Pszczołę”, koleżankę Reginki, która sprawia, że możemy cieszyć się z owoców i warzyw. W serii na najmłodszych czeka też dzielny „Motyl”, skrupulatna „Biedronka” i wojowniczy „Pająk”. Czytając kolejne książeczki, dowiecie się, jak owady dbają o nas oraz o równowagę na naszej planecie. Z pewnością nabierzecie wtedy zapału do tego, by ochraniać owady oraz ich siedliska. A może wysiejecie łąkę kwietną na swoim balkonie? Dziecięcą uwagę mogą przykuć ruchome – i obrotowe! – elementy, dzięki którym można zajrzeć do ula czy pod skrzydło biedronki i poznać szczegóły ich życia.

Pszczoła. Pokochaj naturę – okładka
Motyl. Pokochaj naturę – okładka
Biedronka. Pokochaj naturę – okładka
Pająk. Pokochaj naturę – okładka

Bocian i żubr – nasze polskie gatunki zagrożone

Pomoc niektórym gatunkom nie jest łatwa i wymaga wsparcia dorosłych. Czytając Złamane skrzydło Adrianka”, młodego bocianka, uczymy małych ludzi dbania o środowisko i pomagania bezbronnym stworzeniom. Szczególnie warto poświęcić więcej uwagi sposobom pomocy bocianom, które wiosną często można spotkać w wielu zakątkach Polski – zarówno rodzic, jak i maluch mogą się dowiedzieć, jak postąpić w sytuacji spotkania z rannym ptakiem. Oczywiście konieczna będzie fachowa pomoc ornitologa, ale podczas opieki nad bocianem należy go odpowiednio karmić, m.in. dżdżownicami, rybami, pasikonikami czy mielonym mięsem.

Obraz zawierający mapa

Opis wygenerowany automatycznie

Z kolei „Mała Asia w wielkiej puszczy” to historia żubrzycy, która w wyniku ucieczki zmuszona została do przeprawy przez rwącą rzekę – jej nurt porwał zwierzątko i oddalił od ukochanej mamy. Uratowali ją ludzie, którzy przy rzece zainstalowali fotopułapkę. Dzięki niej mała Asia została uratowana, a następnie otoczona troską i oddana pod opiekę mamie. Ludzie mogą pomagać zwierzętom na wiele sposobów, nauczmy się robić to mądrze.

Ciekawe historie budzą zainteresowanie przyrodą i jej ochroną, dzięki czemu wychowujemy dzieci na odpowiedzialnych obywateli planety. Na końcu każdej książeczki znajdują się informacje o danym zwierzęciu, co pomoże choć na chwilę zaspokoić ciekawość maluchów.

Troska o podwodny świat

Inne zakamarki Ziemi możemy poznać dzięki pozostałym książeczkom z serii. „Miron w pułapce” opowiada historię foki szarytki, która nie bez przeszkód wychowuje się na bałtyckiej plaży. Dalsze zakątki poznamy z małym pingwinem cesarskim w książeczce „Elwirka na śnieżnej pustyni”. Na jej cykl życia wpływają skutki globalnego ocieplenia. Dzięki niej dowiecie się, jak mądrze wspierać przyrodę i troszczyć się o podwodny świat.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Każde żywe stworzenie powinno mieć zapewnione odpowiednie warunki. Aby otoczyć opieką zwierzęta, musimy wiedzieć, czego potrzebują, aby przypadkiem nie zrobić im krzywdy. Korzystając z książeczek dowiemy się, jak mądrze wspierać przyrodę. Dbanie o dobro wszystkich mieszkańców planety pozwoli wspólnie cieszyć się nią przez kolejne lata.