Pierwsze lata dziecka to okres intensywnej nauki i rozwoju, a każda zabawa to świetna okazja do zdobywania nowych umiejętności. Jednym z najważniejszych zadań dla małego człowieka jest prawidłowy rozwój ruchowy – najpierw w zakresie motoryki dużej. Czym ona jest? Jak dodatkowo ćwiczyć motorykę dużą? Jakie książeczki do ćwiczenia motoryki dużej wybrać? Zapraszamy do lektury!

Motoryka duża u dziecka 

Rozwój motoryki dużej to najważniejsze wyzwanie ruchowe. Składają się na nie wszystkie ruchy, które angażują całe ciało dziecka lub jego większość. Bieganie, chodzenie, skakanie, gra w piłkę czy jazda na rowerze – to przykładowe aktywności wchodzące w skład motoryki dużej u dziecka. W skrócie można powiedzieć, że to ogólna sprawność całego ciała.

Dlaczego motoryka duża jest tak ważna dla rozwoju dziecka?

Prawidłowy rozwój motoryki dużej jest decydujący dla codziennego funkcjonowania dziecka. Nie tylko determinuje, na ile sprawnie dziecko potrafi się poruszać, ale jest także podstawą do rozwoju innych umiejętności. Dopiero opanowanie prostych ruchów z zakresu motoryki dużej pozwala rozpocząć pracę nad motoryką małą, czyli precyzyjnymi, drobnymi ruchami ciała.  

Jest ona kluczowa nie tylko dla sprawności fizycznej i rozwoju ruchowego. Motoryka duża u dziecka ma także ogromny wpływ na prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowego.

Psst… Czy wiesz, że ćwicząc motorykę dużą dziecko doskonali także umiejętność koncentracji uwagi? Gdy zacznie przygodę ze szkołą, będzie tej umiejętności bardzo potrzebować!

Koniecznie należy pamiętać, że rozwój ruchowy przebiega dla każdego dziecka w indywidualnym tempie. Zależy on od wielu czynników: genetycznych, związanych z budową ciała czy tych pochodzących ze środowiska, w jakim się wychowuje. Warto jednak na każdym etapie wspierać rozwój dziecka i poświęcać czas na wspólne ćwiczenia.

Przeczytaj: Czym jest psychomotoryka?

Jak ćwiczyć motorykę dużą?

Każda aktywność rodzica i dziecka ma dla maluchów wiele pozytywnych skutków. Nie chodzi jedynie o ćwiczenie konkretnych umiejętności. Dzięki wspólnie spędzonym chwilom rozwija się u dziecka przywiązanie do rodzica i bezpieczne relacje. To tak samo ważny element, jak zaspokajanie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Silna więź między dzieckiem a rodzicem także jest kluczowa do rozwoju – zarówno psychicznego, jak i fizycznego.

Okazji do ćwiczenia motoryki dużej jest naprawdę wiele. Codzienne aktywności i zabawy, takie jak spacery, tory przeszkód, skakanie po kałużach, bieganie czy wspinanie się naturalnie rozwijają u dziecka motorykę dużą.

Świetną okazją do ćwiczeń będą gry związane z celnością i trafianiem do celu. Dzięki nim dziecko pracuje nie tylko nad sprawnością ogólną, ale także nad koordynacją oko-ręka. Warto zwrócić uwagę także na ćwiczenia wymagające u dziecka utrzymania równowagi – np. chodzenie po wyznaczonym miejscu, linii czy rozłożonej chuście. Dzieci chętnie angażują się w takie zabawy spontanicznie, np. idąc po krawężniku w parku czy wyznaczonych liniach.

W przypadku ćwiczeń motoryki dużej ważne jest nie tylko zapewnienie dziecku optymalnej dawki ruchu w ciągu dnia, ale i planowanie zabaw, które dodatkowo pomagają im pracować nad tymi umiejętnościami.

Książeczki Czapu Czipu wspomagają rozwój motoryki dużej dzieci

Najlepszą formą ćwiczeń dla dzieci są zabawy. Dlatego przygotowaliśmy takie propozycje, które wspomagają rozwój motoryki dużej u dzieci. Zabawy pochodzą z serii książeczek Czapu Czipu wydawnictwa HarperCollins.

„Czapu Czipu zabawy z ruchem” to książeczki do ćwiczenia motoryki dużej. Czapu Czipu ma też serię „Zabawy z wyobraźnią”, która ćwiczy motorykę małą. Ich bohaterem jest mały chłopiec o imieniu Czapu Czipu. Towarzyszy mu dla czarodziejska czapka, która wyczarowuje różne zabawy. W zakresie rozwoju ruchowego warto zwrócić uwagę na 4 pozycje: „Czapu Czipu: Ćwicz buzię jak małpka”, „Czapu Czipu: Chowaj się jak wiewiórka”, „Czapu Czipu Wyginaj się jak kotek”, „Czapu Czipu: Pływaj jak rybka”. Każda z nich zawiera zabawy ruchowe, które pozwalają dzieciom naśladować ulubionych zwierzęcych bohaterów. Razem z małpką możecie próbować dotknąć językiem nosa i brody. Kotek może nauczyć Was robić koci grzbiet, w trakcie wodnej przygody zamienicie się w ośmiornicę, a razem z wiewiórką poszukacie kryjówki dla znalezionego orzeszka.

Atrakcyjna forma sprawia, że dziecko świetnie się bawi, jednocześnie ćwicząc swoje ciało. Aktywności opisane w książeczkach to jednak tylko wstęp do wspólnej zabawy. Nic nie stoi na przeszkodzie, by razem z dzieckiem wymyślać, jakie jeszcze zadania i ruchy mogą wykonywać poszczególne zwierzątka. A to właśnie dzieci pod tym względem są najbardziej kreatywne. Powodzenia!