Pobyt w szpitalu nie jest łatwym doświadczeniem ani dla malucha, ani jego opiekuna. Jak wspierać małego pacjenta w czasie pandemii? Przede wszystkim zadbaj o dobre przygotowanie. Towarzyszące Wam emocje będą mieć wielkie znaczenie w tym, jak dziecko poradzi sobie z sytuacją. Spokój pomoże zmniejszyć strach malucha i przyspieszy jego powrót do zdrowia.

Jak przygotować dziecko na pobyt w szpitalu?

Dziecko w szpitalu oznacza wiele trudnych emocji dla wszystkich, jednak to sytuacja, do której zdecydowanie warto się przygotować. Nie bój się rozmawiać – dzięki rozmowie możecie oswoić niektóre obawy i nową sytuację. Aby załagodzić stres malucha, należy zadbać o poczucie bezpieczeństwa i komfort.

Jak więc wspierać dziecko w szpitalu? Zacznij od wyjaśnienia, dlaczego pobyt pod opieką lekarzy jest dla dobra dziecka. Używaj prostego języka dostosowanego do wieku malca, żeby pomóc mu zrozumieć, co się wokół niego dzieje. Nie zostawiaj pakowania na ostatnią chwilę. Zacznijcie przygotowania kilka dni przez planowanym pobytem, aby niczego nie zapomnieć i rozwiać wszystkie wątpliwości dziecka. Koniecznie zabierzcie ze sobą zarówno dokumentację medyczną, przybory higieniczne, ubrania, ale też ulubioną zabawkę i przekąski. Dla kilkulatka będą nieocenioną pomocą w budowaniu przyjaznej atmosfery podczas oczekiwania na zabieg. Ulubione przytulanki, zabawki i czytanki dodadzą otuchy i ułatwią powrót do zdrowia.

Zachowaj empatię i zdrowy rozsądek, wybierając zabawki. Zapewnianie komfortu dziecku nie może przeszkadzać pozostałym małym pacjentom. Nadmiar bodźców przyczyni się do rozdrażnienia i nieprzyjemnych sytuacji.

Przed planowanym pobytem w szpitalu przygotuj malucha na różne sytuacje, jakie mogą mu się przydarzyć. Wcześniejsze rozmowy pomogą uniknąć strachu przed nieznanym. Wszyscy boimy się nowych sytuacji i obcych miejsc, dzeci również mają do tego prawo. Traktuj poważnie obawy malucha i wytłumacz, co się stanie. Kilkulatek zrozumie więcej, niż może Ci się wydawać. Twój spokój i opanowanie zadziałają kojąco.

Pamiętaj, że ta trudna sytuacja dotyczy wielu rodzin, które zmagają się z podobnym niepokojem. Warto pokazać dziecku, że inni też mierzą się z takimi sytuacjami. Wtedy będzie mu łatwiej. Aby ułatwić zmierzenie się z trudnym tematem, możesz sięgnąć razem z dzieckiem po książeczkę „Basia i chorowanie” przygotowaną przez Wydawnictwo HarperCollins.

W czytance o rezolutnej kilkulatce znajdziecie wiele emocji i paskudnego wirusa, przez którego cała rodzina czuje się źle. Basia pochorowała się tak bardzo, że dla jej bezpieczeństwa tata zdecydował się zawieźć ją do szpitala. Dzięki temu dziewczynka szybko wróci do zdrowia i pozna świetną koleżankę. Pobyt w szpitalu okazał się zupełnie niestraszny. Basia będzie mogła znów czuć się dobrze i spokojnie wracać do zdrowia. Razem z bohaterką i jej rodziną łatwiej uda się odnaleźć w trudnej sytuacji, a Tata Basi pomoże wytłumaczyć maluchowi zawiłe kwestie i specjalistyczne pojęcia.

Jak wspierać dziecko w szpitalu w czasie COVID-19?

Najgorszy dla rodzica scenariusz pojawia się, kiedy dziecko jest samo w szpitalu. Co robić w takiej sytuacji? Przede wszystkim upewnij malucha, że po niego wrócisz. Wiek jest kluczowy w radzeniu sobie z samotnością i kilkulatek z pewnością będzie potrzebował rodzica bardziej niż starsze dziecko. Największym strachem malucha jest obawa, że zostanie całkiem sam, a rodzic nigdy po niego nie wróci.

Warto zostawić dziecku tablet lub telefon z dostępem do internetu – przystosowując sprzęt do potrzeb najmłodszych użytkowników. Ułatwi to kontakt między Wami i załagodzi tęsknotę. Zainstaluj aplikacje ułatwiające także wideorozmowy i pokaż maluchowi, jak ich używać.

Choć odczuwacie na pewno mnóstwo emocji, pamiętajcie, że dziecko w szpitalu jest w najlepszych rękach. Przez większość czasu będziesz mieć możliwość samodzielnie wspierać opiekę nad maluchem. Twoje prawo do opieki nad chorym dzieckiem jest regulowane ustawą nawet podczas pandemii. Dziecko ma swoje prawa również w szpitalu i choć ustawa zakłada, że w czasie zagrożenia epidemicznego odwiedziny w szpitalach mogą być ograniczone, ograniczenia te nie mogą zagrażać więzi pacjentów i ich bliskich. Obecność rodzica jest dla malucha i jego kondycji zdrowotnej bardzo ważna. Zaspokajanie potrzeb emocjonalnych może w znaczący sposób przyspieszyć powrót do zdrowia dziecka.