Wakacje to czas małych i dużych wypraw. Niezależnie od tego, czy to weekendowa wycieczka czy 2-tygodniowe wakacje – podróż z dzieckiem na pokładzie będzie wymagała dodatkowych przygotowań. Jak zadbać o dziecko w podróży? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i co koniecznie zabrać ze sobą.

Dziecko w podróży – o czym pamiętać?

Niezależnie od tego jakim środkiem transportu będziemy podróżować warto przemyśleć najważniejsze aspekty przygotowania malucha do podróży. Ta może być uciążliwa zarówno dla dziecka, jak i jego otoczenia. Temperatura, zmęczenie, konieczność siedzenia w jednym miejscu – wszystko to będzie miało wpływ na samopoczucie dziecka i dorosłych. Co możesz zrobić, by wyjazd był przyjemniejszy? Na początek kilka ogólnych wskazówek:

  • Jeśli to możliwe dopasuj czas podróży do rytmu dnia dziecka. Jeśli pociecha będzie spała, dużo łatwiej będzie Ci uporać się z różnymi niedogodnościami – np. unikniesz tego, że dziecko będzie się nudzić.
  • Koniecznie zabierz odpowiednie przekąski i napoje – lubiane przez dziecko i odpowiednie do zjedzenia w drodze. Wodę albo sok przelej do bidonu ze słomką – dziecku będzie łatwiej pić nawet podczas podróży po nierównym terenie czy turbulencji.
  • Ubierz dziecko wygodnie, by mogło nieskrępowanie się poruszać, w zakresie jaki umożliwia środek transportu. Nawet jeśli szykują się upały, weź coś cieplejszego dla dziecka – klimatyzacja może sprawić, że będzie mu zimno.
  • Miej pod ręką także żel do mycia rąk czy mokre chusteczki – pomogą w razie niespodziewanych wypadków.

Przygotowanie malucha do wyprawy

Dziecko w podróży może być podekscytowane, ale ta okoliczność może wiązać się też ze stresem. Dlatego poświęć trochę czasu, by oswoić go z pojazdem, jakim będzie podróżować (zwłaszcza jeśli to jego pierwsze wyjazdy – pomoże Ci w tym nasz artykuł: Pierwsze podróże – oswajanie dziecka ze środkami komunikacji).

Pomocne będą również książeczki od wydawnictwa HarperCollins – „Dzień dobry, samolociku!” czy „Dzień dobry, samochodziku”. W przystępnej maluchowi formie pokażą, jak taka podróż może wyglądać.

Dzień dobry samolociku! – okładka
Dzień dobry, samochodziku! – okładka

Jeśli czeka Was jazda pociągiem, sięgnijcie wcześniej po „Zwierzęta w podróży. Pierwsze puzzle”. Ciekawi, jak zwierzątka poradzą sobie z taką podróżą? Zapraszamy do lektury! Dodatkowo książeczka zawiera puzzle, więc świetnie sprawdzi się jako rozrywka podczas Waszej podróży pociągiem.

Zwierzęta w podróży. Pierwsze puzzle (okładka)

Podróż pociągiem z dzieckiem

Jeśli zdecydujesz się na podróż pociągiem, zorientuj się, czy w są w nim przedziały rodzinne. Sprawdź także, czy wybrany przewoźnik oferuje dodatkowe udogodnienia w podróży z dziećmi – np. przewijaki w toaletach, opcję wyparzenia butelki, czy specjalne menu dla maluchów.

W przypadku podróży pociągiem z dzieckiem musisz wziąć pod uwagę także komfort innych pasażerów. Głośne zachowanie dziecka może im przeszkadzać, a Ciebie będzie dodatkowo stresowało. Jeśli martwi Cię to, że taka sytuacja może mieć miejsce, spróbuj wybrać połączenie o mniej uczęszczanej godzinie.

Podróż samolotem z dzieckiem

Zacznij od zapoznania się z zasadami, które stosuje dany przewoźnik. Dzięki temu dowiesz się, co możesz zabrać ze sobą na pokład i jakie ewentualne udogodnienia Ci przysługują. W podróż samolotem z dzieckiem zabierz smoczek (jeśli Twój maluch nadal z niego korzysta) lub butelkę ze smoczkiem. Przyda się w momentach lądowania i startu – zmiany ciśnienia mogą być dla malucha bardzo nieprzyjemne. Przed wyprawą skonsultuj także z pediatrą, czy pociecha nie ma zdrowotnych przeciwskazań do latania.

Podróż samochodem z dzieckiem

Podróżując samochodem masz największe pole manewru. Możesz dowolnie planować przystanki lub zatrzymać się, jeśli tylko zajdzie taka potrzeba. Jeśli chodzi o bagaż – również nic Cię nie ogranicza – nie musisz martwić się regulacjami przewoźnika. To właśnie szczególnie podróż samochodem z dzieckiem warto (jeśli to możliwe) zaplanować na czas snu pociechy. Maluch po prostu ją prześpi, ominie go nuda i trudność związana z tym, że musi siedzieć w jednym miejscu (najczęściej bez rodzica bezpośrednio obok siebie).

Choroba lokomocyjna dziecka

U niektórych dzieci w trakcie jazdy mogą pojawić się nudności i wymioty – tzw. choroba lokomocyjna. W czasie jazdy lub lotu zwracaj więc uwagę, czy dziecko nie jest blade, niespokojne lub nie traci apetytu. W przypadku podróży samochodem, jeśli dziecko sygnalizuje, że jest mu niedobrze, koniecznie przerwij jazdę.

Jeśli będziecie korzystać z transportu publicznego, przerwa w drodze nie będzie możliwa. Przed wyjazdem skonsultuj się więc z lekarzem i wyposaż w odpowiednie leki, które zapobiegną złemu samopoczuciu dziecka. Profilaktycznie posadź dziecko twarzą w kierunku jazdy i dopilnuj, by jego posiłek przed podróżą był lekki.

Pamiętaj, że dziecko nie choruje specjalnie – nie złość się na nie, że źle się czuje. Potrzebuje raczej wsparcia i pomocy. Jeśli Twoja pociecha cierpi na chorobę lokomocyjną nie dawaj mu podczas podróży książeczek ani zabawek, raczej spróbuj zainteresować go tym, co widzicie za oknem albo pograjcie w jakąś słowną grę.

Jak zadbać o to, by dziecko w podróży się nie nudziło?

Niezależnie od tego, gdzie i jak podróżujemy, jak dobrze będziemy spakowani i wyposażeni, to kluczową kwestią jest przygotowanie rozrywek dla dziecka. Zabierzcie ukochanego pluszaka, który pomoże maluchowi w trudnych chwilach. Świetnym rozwiązaniem będą także ulubione książeczki – to one zajmą dziecko i zapewnią mu zabawę.  

Mogą to być np. książeczki z serii „Koloruj i naklejaj” wydawnictwa HarperCollins. Podpowiemy, że nie służą one wyłącznie do czytania 😊 Poza tą czynnością, maluch ma mnóstwo postaci do pokolorowania i naklejek do przyklejenia. W serii znajdziesz takich bohaterów jak Miś Paddigton, Bing czy Cocomelon. Na pewno trafisz gust w małego podróżnika.

Przygody Misia Paddingtona. Koloruj i naklejaj (okładka)
Cocomelon. Koloruj i naklejaj (okładka)

Jeśli standardowe kolorowanie kredkami czy mazakami może znudzić się maluchowi, to z pomocą przyjdzie seria „Wodne czary-mary”. Do każdej książeczki dołączony jest specjalny (magiczny!) pisak, który można napełnić wodą. Gdy pomalujemy nim białe pola, naszym oczom ukażą się ukryte wcześniej postaci i przedmioty. A kiedy woda wyschnie – ilustracje znów znikną, dzięki czemu zabawę można łatwo powtarzać. Malowanie czystą wodą sprawia, że nie ryzykujesz, że dziecko pobrudzi siebie albo towarzyszy podróży. Wybierzecie książeczkę o Muminkach czy może z bohaterami bajki My Little Pony?

My little pony. Wodne czary-mary
Dolina Muminków. Wodne czary-mary

Niezależnie od dokąd i jakim środkiem transportu się wybieracie – życzymy Wam udanej podróży!

Poznaj także najlepsze książeczki dla dzieci na lato – przydadzą się w czasie Waszych wojaży 😊