Położenie malucha spać to dla wielu rodziców największe wyzwanie w ciągu dnia. Często proces ten trwa nie tylko długo, ale i okupiony jest mnóstwem negatywnych emocji – odczuwanych zarówno przez rodziców, jak i przez dziecko. Czy można zrobić coś, by to codzienne zadanie przebiegało gładko? Jak zachęcić dziecko do położenia się spać? Jakie są sprawdzone sposoby na zasypianie? Zapraszamy do lektury!

Dziecko nie chce iść spać – dlaczego?

Gdy pojawia się długotrwały problem z zasypianiem, warto sprawdzić, czy pod kątem fizycznym dziecku nic nie przeszkadza ani nie dolega. Mowa tu nie tylko o brudnej pieluszce, głodzie czy za wysokiej temperaturze. Jeśli ten problem utrzymuje się dłużej, warto udać się do lekarza.

Jeśli mamy pewność, że maluszek jest zdrowy, ale nadal nie chce spać, to warto przeanalizować także inne możliwe przyczyny. Problemy z zasypianiem mogą mieć charakter rozwojowy – ich pojawienie około 2 roku życia jest naturalną częścią rozwoju dziecka. To także normalne, że dzieci mogą bać się ciemności i nie chcieć zasypiać, gdy w pokoju jest całkiem ciemno. Jeśli dziecku śnią się koszmary, także mogą pojawić się trudności w zasypianiu. Wtedy najważniejszym zadaniem dorosłych będzie uspokojenie dziecka i zadbanie o jego poczucie bezpieczeństwa.

Przeczytaj także jak radzić sobie z lękami nocnymi dziecka i co robić, gdy maluch boi się ciemności

Warto pamiętać, że wraz ze zbliżaniem się pory spania, dziecko powinno angażować się w coraz spokojniejsze aktywności. Najlepiej wiedzą o tym ci, którzy podejmowali próby uśpienia dzieci po szalonej, wieczornej zabawie. Zbyt duża bodźców o zbyt późnej porze może sprawić, że dziecko nie będzie chciało spać.

Jak zachęcić dziecko do położenia się spać?

Duże znacznie będzie miało ułożenie i przestrzeganie rytuałów. Mowa tutaj o zaplanowanych po kolei czynnościach, których celem jest wyciszenie i przygotowanie dziecka do snu. To one sprawiają, że organizm malucha uczy się, kiedy jest czas na odpoczynek. Koniecznie trzeba jednak zadbać, by dla dziecka rytuał kładzenia się spać był atrakcyjny. Jakie sposoby na zasypianie warto przetestować?

Dobre rozwiązania to takie, które będą dopasowane do potrzeb dziecka. Dlatego warto testować i obserwować, co daje najlepsze rezultaty. W wielu domach nieodłącznym elementem tego rytuału są kąpiel i czytanie książeczek. Może temu towarzyszyć słuchanie relaksujących dźwięków, np. białego szumu. Wieczór to także dobry czas na czułości i przytulanie, które często sprawiają, że dziecko się uspokaja.

Koniecznie zwróć też uwagę na światło. Niebieskie negatywnie wpływa na sen. Oznacza to, że nie tylko dziecko nie powinno przed snem korzystać z ekranów, np. oglądać bajek, ale warto również sprawdzić, jakie światło daje oświetlenie pomieszczeń, w których dziecko przebywa. Warto zadbać by, miało ono ciepły odcień, bo ten sprzyja zasypianiu.

Książeczki, które zachęcą dziecko do snu

Wspomnieliśmy, że by rytuał był dla dziecka atrakcyjny, musi mu się podobać. Dlatego warto zaangażować malucha w jego tworzenie. Może wybierze taki płyn do kąpieli, którego zapach najbardziej mu się podoba? Albo przeczytacie jego ulubioną książeczkę?

Na rynku mamy ogromny wybór książeczek dla dzieci. Tworząc rytuał zasypiania warto wybrać takie, które będą to zadanie wspomagać – mowa o takich opowieściach, które nie będą wzbudzały zbyt silnych emocji i pomogą dziecku się wyciszyć. Z takim założeniem wydawnictwo HarperCollins stworzyło serie: „Bajki 5 minut przed snem” i „3 bajeczki przed snem”.

Seria „5 minut przed snem”

Kotociaki to główni bohaterowie książeczki „Bajki 5 minut przed snem”. To krótkie, idealne do przeczytania przed snem, przygody trójki wesołych kotków, które nie tylko bawią i uczą, ale także sprzyjają relaksowi oraz uspokojeniu przed snem. Dzięki Kotociakom dzieci dowiedzą się, jak właściwie pomagać i czemu czasem – nawet mimo szczerych intencji – nie wszystko idzie po naszej myśli. W opowieści „Małe rzeczy w życiu” Kotociaki wybierają się z Dziadkiem na kajak, ale okazuje się, że będą musiały poradzić sobie po drodze z wieloma wyzwaniami. A wszystko zaczęło się od przesuniętej wskazówki zegara… Małe rzeczy mogą wiele popsuć, ale mogą również dać mnóstwo radości, jeśli tylko umiemy je doceniać – tak jak Budyń, Krakers i Pianka! Z kolei w historii „Zarazki” poruszony został ważny temat mycia rąk po zabawie na zewnątrz. Tak jak większość dzieci, Kotociaki nigdy nie widziały zarazków, którymi straszą je dorośli. Jak zakończą się ich poszukiwania? Dowiecie się z lektury!

W serii „Bajki 5 minut przed snem” dziecko może poznać przygody innych ulubionych bohaterów: Maszy i Niedźwiedzia, Smerfów oraz Tomka i przyjaciół.

Obraz zawierający tekst, kontener, pudełko

Opis wygenerowany automatycznie
Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

„3 bajeczki przed snem”

Druga seria „3 bajeczki przed snem” to także specjalnie przygotowane 3 opowieści, które pomogą maluchowi zasnąć. To seria książeczek z okładkami świecącymi w ciemności, co będzie dodatkową atrakcją po zgaszeniu światła w pokoju dziecka.

Masza i Niedźwiedź opowiedzą, jak to jest szukać ulubionego przysmaku i co kasza może mieć z tym wspólnego. Razem z nimi wybierzemy się na biwak i dowiemy się, co zrobić, gdy zniszczy się mapa. A na koniec dowiemy się, jak Masza sprawdziła się w roli mechanika!

Tomek i przyjaciele zbadają, czy ktoś niemiły może zachowywać się uprzejmie wobec innych. I zrobią to przy pomocy kaczuszek! Później Tomek i Kuba sprawdzą, czy lepiej być marudą, czy może bardziej opłaca się optymistycznie podchodzić do swoich obowiązków. Trzecia bajeczka opowiada o Reksie, który na własnej skórze przekonał się, jak ostrożnym i dokładnym trzeba być nawet przy wykonywaniu najprostszych zdań.

Czytając o przygodach Smerfów dowiecie się, co spotkało Ciamajdę za tajemniczą Rzeką Mgieł, jak Smerfy pomogły Elfom, jaki wpływ na Wioskę Smerfów miała magiczna kula i w jaki podstępny sposób Gargamel próbował dostać się do Wioski.

Dużo dzieje się także w Dolinie Muminków. Najpierw gdzieś zaginął słoik z dżemem truskawkowym. Na szczęście dzielni detektywi natychmiast ruszają na poszukiwania. Nie zdążą jednak długo odpocząć, bo chwilę później coś dziwnego stało z walizką cioci Jonki. Na koniec rozwiążą zagadkę perłowego naszyjnika.

Obraz zawierający tekst

Opis wygenerowany automatycznie

Przeniesienie malucha tuż przed snem w świat fantastycznych przygód pomoże mu wyciszyć się, a także skierować myśli w przyjemną stronę ulubionych bohaterów. Zasypiając, dziecko będzie rozmyślać o niezwykłych historiach i płynnie przejdzie do magicznej krainy snów.

Dobranoc!