Strach dziecka przed lekarzem jest powszechną trudnością, a wizyty w gabinecie lekarskim nawet dorosłym czasem kojarzą się głównie z bólem i obawami. Niekiedy dziecięce emocje są tak silne, że dziecko nie daje się zbadać. Co robić, gdy dziecko boi się lekarza? Jak pomóc mu poradzić sobie ze strachem i odpowiednio przygotować do wizyty? Czytaj w artykule.

Strach dziecka przed lekarzem – rozwiej wątpliwości

Wiele obaw może brać się z tego, że dziecko nie wie, czego może spodziewać się po wizycie w gabinecie. Wytłumacz dziecku, jak będzie ona przebiegać, jak wygląda samo badanie i dlaczego jest potrzebne. Rozwiej wszelkie wątpliwości. Czy będzie bolało? Ile czasu tam spędzimy? Czy rodzic będzie obok?

Taką rozmowę przeprowadź, gdy dziecko jest spokojne i czuje się bezpiecznie. To naturalne, że pojawi się wiele pytań ze strony dziecka, więc nie prowadź jej w biegu.

Przeczytaj więcej o tym, jak przygotować dziecko do wizyty u lekarza

Zadbaj o szczerość

Jeśli idziecie do lekarza, powiedz dziecku, jaki jest cel Waszej wizyty. Nie mów, że idziecie gdzieś indziej po to, by uniknąć strachu czy oporu. Tak samo nie obiecuj, że nie będzie bolało, jeśli wiesz, że choć mała dawka bólu może się pojawić. Taka manipulacja bardzo źle wpływa na poczucie zaufania dziecka do rodzica.

O tym, że czytanie może pomóc, gdy dziecko boi się lekarza

 „Dzień dobry, pani doktor! Akademia mądrego dziecka. Pierwsze bajeczki” od wydawnictwa HarperCollins to pozycja przeznaczona dla dzieci do 2 lat. Na dużych twardych stronach maluch znajdzie kolorowe ilustracje przedstawiające krok po kroku, co czeka go w trakcie wizyty u pani doktor (lub pana doktora). Jak wygląda czas w poczekalni? Jak przebiega mierzenie i ważenie? Jakie badania przeprowadzi lekarz? Czego maluch może spodziewać się po szczepionce? Książeczka dzięki dokładnemu objaśnieniu przebiegu konsultacji z lekarzem uspokoi maluszka.  

Dzień dobry pani doktor – okładka książeczki

Najmłodsi pacjenci mogą liczyć także wsparcie Binga i jego przyjaciół, którzy w książeczce „Doktor Bing” wspólnie wybierają się na szczepienie. „Skoro oni sobie poradzili, to ja też!” – lektura daje duże szanse na to, że tak właśnie pomyśli Twoja pociecha.

Doktor Bing

Basia, Franek, szpital i choroby

W pokonaniu strachu dziecka przed lekarzem pomogą właśnie książeczki z ulubionymi bohaterami. Z serii o przygodach Basi pomocne będą „Basia i chorowanie” oraz „Basia, Franek i chorowanie”. Pierwsza z nich opowiada o tym, jak Basia poradziła sobie pobytem w szpitalu. Tak jak większość dzieci bardzo się tego bała! Na szczęście okazało się, że nie było tam tak strasznie, a dookoła czuwali wspierający dorośli.

Basia i chorowanie

Z kolei „Basia, Franek i chorowanie” to historia o tym, jak Basia wspiera w chorobie swojego młodszego brata. Wciela się tutaj w rolę Pani Doktor, a tym samym pokazuje, na czym polega praca lekarza. Osoba w białym kitlu nie chce zrobić krzywdy, wręcz przeciwnie – pomaga wrócić do zdrowia! Szybko przekonał się o tym właśnie mały Franek!

Basia Franek i chorowanie

Co robić, gdy strach przed lekarzem jest bardzo silny?

W chwilach silnych emocji dziecka jako dorośli musimy zachować spokój, tak by pomóc mu się uspokoić. Jeśli dziecko wpada w panikę przed wejściem do gabinetu, spróbuj je ukoić i uspokoić – przytuleniem, spokojnym tonem, trzymaniem za rękę, zapewnieniem, że cały czas jesteś obok (jeśli to prawda!). Spokój rodzica to dla malucha ważny sygnał, że nic złego się nie dzieje. Kiedy jednak dziecko w żaden sposób nie daje się zbadać ani uspokoić, a jego strach rośnie, przełóż wizytę na inny termin i przygotujcie się do niej ponownie.

Jeśli to możliwe, poszukaj w swojej okolicy gabinetów przyjaznych dzieciom. Odpowiednie podejście personelu medycznego pozwoli dziecku poczuć się bezpieczniej i pewniej. Dobrym rozwiązaniem może być też wizyta domowa. Postaraj się znaleźć wyjście najlepsze dla Twojego dziecka.

Przeczytaj także, jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty

Zadbaj o emocje po wizycie

Mimo wszystkiego, co robisz, by przygotować dziecko na wizytę, niektóre z nich mogą być trudne i wymagające. Po takim wydarzeniu zadbaj o emocje dziecka. Jeśli płacze, przytul je i pozwól się wypłakać. Nie umniejszaj jego emocjom stwierdzeniami typu: „nie było tak źle, nie ma co płakać” itd.

Odzwierciedlaj emocje dziecka. Ta technika polega na powtórzeniu w empatyczny sposób słów dziecka, tak by dać mu znać, że rozumiemy, co do nas mówi. To najlepszy sposób na pokazanie dziecku, że dostrzegamy jego uczucia i uważamy je za ważne.

Po wizycie pochwal dziecko za odwagę i zadbaj o poświęcenie czasu na zrobienie czegoś fajnego – spacer, wyjście na plac zabaw, wspólna zabawa. To ważne, by po trudnym momencie pojawiły się również pozytywne emocje.

Nie poddawaj się 🙂 Może walka ze strachem dziecka przed lekarzem to początek zainteresowania Twojej pociechy tematami medycyny i zdrowia? Podsuń mu książeczkę „Wiem, co jem. Miód”. Jej główny bohater to nie tylko słodki dodatek, ale także naturalne lekarstwo. Jak powstaje miód? Jakie właściwości ma wosk pszczeli? Jak wygląda praca pszczelarza? Wspólnie poszukajcie odpowiedzi, jednocześnie nabierając odporności z pomocą miodu!

Miód Wiem co jem