Rodzic i opiekun odgrywają bardzo ważną rolę w przygotowaniu dziecka do pierwszych dni w przedszkolu. Jeśli zastanawiasz się, jak pomóc swojej pociesze w oswojeniu się z przedszkolem i co właściwie może stać za tym, że dziecko boi się iść do przedszkola, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!

Dlaczego dziecko boi się przedszkola?

Istnieją różne powody, dla których Twoje dziecko nie chce chodzić do przedszkola. Najczęstsze z nich to:

  • brak poczucia bezpieczeństwa i autonomii,
  • nadmierna kontrola ze strony rodziców,
  • nieprzyjemna atmosfera w grupie przedszkolnej,
  • lęk przed rozstaniem (i to nie u dziecka, ale u… opiekuna. To strach, który udziela się dziecku!),
  • wczesne wstawanie,
  • brak interesujących zabaw i zajęć,
  • oraz zbyt intensywny program.

Czy można zrobić coś, żeby przekonać dziecko do przedszkola?

10 sposobów na to, aby dziecko przestało się bać przedszkola

Twoje dziecko nie lubi przedszkola? Oto pomysły, jak to zmienić!

  1. Oswój dziecko z tematem –  pokaż zalety przedszkola albo opowiedz o swoich pozytywnych wspomnieniach z nim związanych, np. przy okazji wspólnego kompletowania wyprawki.
  2. Planuj wszystko wcześniej – już wieczorem spakujcie razem plecak i wszelkie potrzebne rzeczy, aby rano maluch był wyspany i pełen energii. Śniadanie i toaleta powinny odbyć się w bezstresowej atmosferze.
  3. Podaruj dziecku amulet – może to być ulubiona zabawka lub rzecz, która kojarzy się dziecku z Tobą, tak aby mogło się do niej przytulić. Dzięki temu nie będzie czuło się osamotnione, a pewniejsze siebie.
  4. Bawcie się w przedszkole – odgrywajcie na zmianę scenki pożegnania i przebieg zwykłego dnia w przedszkolu. Dzięki temu maluch zapozna się i przyzwyczai do rytmu dnia i zasad panujących w przedszkolu, np. dotyczących higieny czy też dzielenia się zabawkami z innymi.
  5. Pamiętaj o powolnej aklimatyzacji – przez tydzień lub dwa nie zostawiaj pociechy samej na zbyt długo; pobyt w przedszkolu wydłużaj stopniowo.
  6. Pomóż dziecku integrować się z kolegami i koleżankami – Twoje dziecko może nie chcieć chodzić do przedszkola, jeśli jest nieśmiałe i nie umie nawiązywać kontaktu z rówieśnikami. Spróbuj w takim przypadku umówić grupkę dzieci na wspólną zabawę, np. na placu zabaw.
  7. Wywiązuj się z obietnic – choćby takich dotyczących odbierania dziecka o ustalonej porze. Nie spóźniaj się, bo dla dziecka, które boi się przedszkola, to dodatkowy stres.
  8. Wyreguluj rytm dnia według harmonogramu, jaki obowiązuje w przedszkolu. Wtedy maluchowi będzie łatwiej się do niego dostosować.
  9. Żegnajcie się szybko – nie przedłużaj rozstania, a z dzieckiem żegnaj się krótko, stanowczo i serdecznie. Dzięki temu Twojej pociesze będzie łatwiej się uspokoić.

I wreszcie czas na dziesiąty sposób: to czytanie bajek o przedszkolu. Warto pamiętać, że wśród narzędzi pomocnych w oswajaniu malucha z tematem niebagatelną rolę odgrywają publikacje ukazujące przedszkolną codzienność. Mogą to być tytuły takie jak:

„W przedszkolu” z serii „Akademia Mądrego Dziecka. Kolorowy świat”, dzięki której Twoje dziecko pozna słowa związane z nowym miejscem i rytmem dnia w przedszkolu. Otwierane okienka, ruchome elementy dodatkowo poprawiają sprawność manualną.

Książeczka wprowadza dziecko do przedszkolnego świata. Żywe ilustracje w pięknych kolorach pozwalają maluchowi zobaczyć, w jakich zabawach może uczestniczyć na placu zabaw, jak wyglądają posiłki czy zajęcia z panią wychowawczynią. W książeczce dzieci znajdą także cenne informacje na temat codziennego funkcjonowania w przedszkolu. To przydatna wiedza – im więcej wiemy o nowym miejscu, tym pewniej będziemy się w nim czuć.

W przedszkolu. Kolorowy świat okładka

„Basia i przedszkole”, w której ukazany jest jeden dzień z bycia przedszkolakiem. Dziecko, słuchając o perypetiach głównej bohaterki, będzie mogło rozpoznać swoje własne emocje i zobaczyć, że każdy dzień w przedszkolu niesie ze sobą nowe doświadczenia.

Basia to lubiana przez dzieci dziewczynka, która tak jak każde dziecko przeżywa mnóstwo wyzwań związanych z dorastaniem. Jednym z nich są właśnie dni spędzane w przedszkolu. Także takie, kiedy zdecydowanie nie chce się wychodzić z domu! Mogłoby się wydawać, że gdy w przedszkolu zabraknie ulubionej przyjaciółki, to czas spędzony tam będzie udręką. Na szczęście okazuje się, że nie musi to być prawdą. Sprawdźcie razem z Basią, ile może wydarzyć się w ciągu jednego dnia. Nawet jeśli niczego dobrego się nie spodziewamy.

„Basia. Wielka księga przedszkola” – to przygody Basi i jej rówieśników z grupy przedszkolnej – na każdą porę roku. Różne wydarzenia, różne charaktery dzieci pomogą się odpowiednio przygotować na zawieranie przyjaźni i pozytywne rozwiązywanie problemów.

Każdy maluch wie, że kolejny dzień w przedszkolu to szanse na nowe przygody. Czasem wiążą się one z radością, innym razem wywołują smutek czy złość. Basia i jej przyjaciele uczą naszego przedszkolaka, że wszystkie emocje są potrzebne i to nic złego przeżywać również te trudne. Przygody głównej bohaterki pozwalają najmłodszym zrozumieć, że ich pojawianie się jest naturalne oraz uczą, jak radzić sobie z tym, co przeżywamy. Na przykładzie przygód Basi dzieci dowiadują się, jak radzić sobie z przyjściem nowej osoby do grupy, obiadami których nie chcemy jeść, ale także jak super można bawić się szukając pierwszych oznak jesieni czy świętując Dzień Babci i Dziadka.

„Strach – wróg czy przyjaciel?” to kolejna książka z serii „Akceptuję, co czuję” pozwalająca maluchowi zmierzyć się z jego lękami. Publikacja jest doskonałym wsparciem nie tylko dla przedszkolaków, ale i dla ich opiekunów, ponieważ na końcu zawiera zeszyt z poradami dla dorosłych.

Strach to jedna z tych emocji, których dzieci najchętniej by się pozbyły. W końcu, kto lubi się bać? Jednak strach pełni w naszym życiu ważną rolę – to właśnie on ostrzega nas przed możliwym niebezpieczeństwem i to dzięki niemu nie podchodzimy do warczącego psa czy nie przebiegamy przez ruchliwą ulicę na czerwonym świetle. Z tej książeczki najmłodsi dowiedzą się, skąd wziął się strach, dlaczego go odczuwamy, a także nauczą się, jak go rozpoznawać oraz przygotują zestaw własnych sposobów na radzenie sobie z nim. A gdyby tak mieć swój własny spray na potwory?

„Pewność siebie” z serii „Akceptuję, co czuję”, to książka, która zawiera ćwiczenia budujące w dziecku wiarę w siebie i poczucie bezpieczeństwa. Pewność siebie to przekonanie, że dam radę poradzić sobie w trudnych sytuacjach. Nasze maluchy na co dzień muszą mierzyć się z wieloma wyzwaniami, a pójście do przedszkola często bywa jednym z największych. Dlatego praca nad pewnością siebie dziecka jest zawsze dobrym pomysłem. Budowanie pewności siebie opiera się na 4 filarach:

  • poczuciu bezpieczeństwa;
  • zaufaniu do siebie;
  • pewności w relacjach;
  • wierze we własne siły.

Ćwiczenia i zabawy zaprojektowane zostały w ten sposób, by dziecko trenowało każdą z czterech części. Zadania zaproponowane w książeczce uczą najmłodszych dostrzegać, jak dużo już umieją i jakie są ich mocne strony. Czasem łatwo o nich zapomnieć, więc częste przypominanie o nich sprawia, że dziecko z większą pewnością podchodzi do nowych doświadczeń.

Czy będziesz moim przyjacielem?”. Czas przedszkola to okres zawierania pierwszych przyjaźni. Budowania relacji także się uczymy. Niektórym przychodzi to łatwiej, inni potrzebują więcej czasu. Mały Brązowy Zajączek musiał poradzić sobie z tym, że dorośli nie mogli się z nim pobawić. Dlatego wyruszył na wyprawę, podczas której spotkał Mgiełkę – białego zajączka. I choć świetnie się wspólnie bawili, to jedna z zabaw nie wyszła tak, jak tego oczekiwali. Na szczęście nic się stało – tak wielka jest siła przyjaźni. To nie tylko budująca historia o przyjaźni, ale i pięknie ilustrowana książeczka, do której dzieci będą chętnie wracać.

Czy będziesz moim przyjacielem? Mały brązowy zając okładka

Cocomelon. To lubię. Przedszkole” to kolejna książeczka wspomagająca adaptację do przedszkola. Główny bohater pokazuje, że można być jednocześnie podekscytowanym i zdenerwowanym pierwszym dniem w przedszkolu. Na szczęście mama ma gotowy pomysł, co może pomóc poczuć się pewniej (zdradzimy, że chodzi o ulubioną maskotkę). A w przedszkolu czeka na niego już szafka z osobistym znaczkiem i inne dzieci, z którymi można się zaprzyjaźnić. Sprawdźcie, co jeszcze spotkało JJ podczas pierwszego dnia. On już nie może doczekać się, by wrócić do przedszkola!

Cocomelon. To lubię. Przedszkole okładka

Czego absolutnie nie robić, kiedy dziecko boi się przedszkola?

Nie pogłębiaj istniejącej tremy. Pasowanie na przedszkolaka to dla Twojego dziecka początek nowego rozdziału w życiu. Niech będzie radosny. Pamiętaj, aby nie straszyć dziecka karą i nie wprowadzać nerwowej atmosfery, poganiając je lub krzycząc. Wykaż się zrozumieniem i zachowaj pogodny nastrój, ponieważ Twoje nastawienie przekłada się na nastawienie dziecka. Każdy maluch może reagować inaczej na rozstanie z rodzicami i zaaklimatyzować się w nowym miejscu dopiero po dłuższym czasie. Dlatego nie warto się zniechęcać początkowymi niepowodzeniami. W razie jakichkolwiek wątpliwości czy pytań możesz je omówić z wychowawcą lub dyrektorem.