Rynek produktów dla dzieci jest obecnie bardzo szeroki. Niezależnie, czy mówimy o ubrankach, książeczkach edukacyjnych dla dzieci, zabawkach, czy sprzętach ułatwiających opiekę nad maluchami – nie ma wątpliwości, że każdy znajdzie to, czego potrzebuje. Z drugiej strony, tak duży wybór może powodować wrażenie przytłoczenia i rodzić pytania, jak wybrać najlepszą opcję.

Edukacyjne książeczki dla dzieci – które są najlepsze?

Liczba książeczek tworzonych specjalnie dla najmłodszych czytelników może przyprawiać o ból głowy. Czym tak naprawdę powinnyśmy się kierować, wybierając lektury dla naszych milusińskich? Tematyką, formą, a może obecnością dodatkowych elementów? Duży wybór sprawia, że bez problemu znajdziemy książeczki dopasowane do wieku oraz etapu rozwojowego dziecka. Trzeba tylko wiedzieć, na co zwracać uwagę. Dlatego przygotowaliśmy mini-przewodnik po najważniejszych cechach książeczek dla dzieci.

Sprawdź ilustracje

Po pierwsze – grafika. Edukacyjne książeczki dla dzieci powinny zawierać dużo obrazków. Dzięki temu pozwalają uczyć się nowych słów i wzmacniają to, co napisane. Często to piękne ilustracje najmocniej przekonują nas do zakupów. Wybierając książeczkę dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, czy obrazki są estetyczne, ładne, przyjemne dla oka, utrzymane w odpowiedniej kolorystyce. Stopień skomplikowania obrazków także powinien być adekwatny do rozwoju dziecka. Im młodsze dzieci, tym prostsze w odbiorze powinny być grafiki. Warto zwrócić uwagę także na książeczki z ruchomymi obrazkami, które są nie tylko ładne, ale i dają okazję do ćwiczeń motoryki małej – a zabawa z książką zacheca, by zostać z nią dłużej.Kartonowe książeczki o przygodach Muminków zawierają ruchome elementy

Zwróć uwagę na tekst

Po drugie – wielkość liter. Będzie ona szczególnie ważna dla dzieci, które już uczą się czytać. Wtedy litery powinny być większe i napisane wyraźną, dużą czcionką, tak by dziecko mogło samodzielnie ćwiczyć czytanie. W książeczkach edukacyjnych dla dzieci nie powinny pojawiać bloki tekstu. Te bywają trudne do czytania dla dorosłych, a co dopiero dla dzieci. Co ważne dla rozwoju – tekst koniecznie musi być powiązany z obrazem.

fot. Emka Kowalska

Dowiedz się, o czym jest książeczka

Tematyka to równie ważne kryterium wyboru lektury. Tematy książeczek dla dzieci powinny być dopasowane do wieku rozwojowego, by dziecko mogło czytać i słuchać o tym, co samo przeżywa. Dzięki temu czytanie nie tylko jest świetną rozrywką, ale także pozwala dziecku poznawać świat oraz uczy strategii radzenia sobie. Przykładem takiego dopasowania może być wiedza o emocjach. Na rynku dostępne są specjalne pozycje, które omawiają ten trudny temat w sposób przystępny dla najmłodszych czytelników, np. „Akceptuję to, co czuję. Moje emocje” od wydawnictwa HarperCollins.

Przeczytaj również: Jak przebiega prawidłowy rozwój dziecka?

Jednak książeczka nie musi służyć wyłącznie do czytania. Warto wybierać także dla dziecka takie „lektury”, które pomagają mu rozwijać inne umiejętności – np. motorykę małą. Jeśli szukamy książeczek sprzyjających jej rozwojowi, warto zwrócić uwagę na te, które posiadają ruchome elementy, okienka czy wycięte kształty w kartonowych stronach. Pozwalają one dziecku podczas zabawy dodatkowo ćwiczyć chwytanie i manipulowanie małymi elementami. Dzięki odpowiednio wybranym książeczkom możemy ćwiczyć także motorykę dużą – np. poprzez naśladowanie bohaterów opowieści.

Psst… Czy wiesz, że warto zwrócić także uwagę na formę wykonania książeczki? Mowa tu o materiałach (np. twarde i grube strony, łatwe do przewrócenia dla małych rączek), jak i kształtach (np. zaokrąglone rogi).

Łatwo o trudnych tematach

Pomocnych rozwiązań w codziennych wyzwaniach może dostarczyć seria „Cocomelon” od wydawnictwa HarperCollins. Główny bohater  JJ – to mały chłopczyk, który mierzy się z trudnościami typowymi dla dzieci. Kiedy mówić „dzień dobry”? Jaką moc ma „do widzenia”? A co z innymi magicznymi słowami – „proszę”, „dziękuję”, „przepraszam”? JJ wesprze także dzieci podczas pierwszego dnia w przedszkolu.

Ta opowieść przybliży dzieciom, co czeka je w nowym miejscu i co ciekawego może ich tam spotkać. Lektura obowiązkowa dla każdego małego przedszkolaka. JJ będzie także świetnym przewodnikiem w podróży po świecie warzyw i chętnie wyjaśni najmłodszym, dlaczego warto je jeść.

2w1, czyli czytanie i motoryka mała

Wybierając lektury dla dzieci warto zapoznać się z książeczkami rozwijającymi motorykę małą.  Dobrym przykładem takiego rozwiązania są lektury z okienkami, które pozwalają ćwiczyć również koordynację oko-ręka. Książeczka „Bing. 100 słów na co dzień” będzie dla dziecka świetną zabawą, dzięki której uczy się nowych słów.

Jeśli Twoje dziecko jest jednym z fanów przygód Maszy i Niedźwiedzia to razem z nimi pozna 4 pory roku. Każda z nich ma swoje tajemnice, które maluch może odkryć, otwierając okienka. Z kolei razem z Misiem Paddingtonem Twoja pociecha pobawi się w chowanego, a w kolejnych okienkach znajdzie podpowiedzi, gdzie ukryli się przyjaciele Misia. Warto także odwiedzić Makowo i sprawdzić co słychać u Tomka oraz innych pracowitych lokomotyw. Okienka pozwalają dziecku poznawać świat w jakim na co dzień żyją sympatyczne lokomotywy.

Książeczki z dziurami

Najmłodsi polubią także serię książeczek z dziurami np. „Owady i kwiaty” czy „Kolory i kształty”. To pozycje, które nie tylko uczą, ale także pozwalają ćwiczyć motorykę małą i koordynację. W książeczkach znajdują się dziury w specjalnych kształtach, dzięki czemu czytanie jest dla dziecka i zabawą i treningiem nowych umiejętności.

Dowiedz się więcej o książeczkach z ruchomymi obrazkami.