Twoje dziecko mówi coraz więcej, ale jeszcze niezgrabnie? Niektóre głoski wymawia niepoprawnie? Jeśli etap rozpoznania wad wymowy u dziecka masz już za sobą, czas przejść do działania. Zacznij wprowadzać do planu dnia pociechy ćwiczenia logopedyczne.

Profilaktyczne ćwiczenia mowy to ciekawa forma nauki i zabawy, która poprawi sprawność artykulacji dziecka. Szczególnie, jeśli maluch trafi na dobrego przewodnika. Jak możesz nim zostać i pomóc dziecku w ćwiczeniu poprawnej wymowy w domu?

Ćwiczenia logopedyczne w domowej poradni

Każde dziecko rozwija się w odpowiednim dla siebie tempie. Maluszek stopniowo wymawia coraz więcej głosek i dźwięków. Aby ten repertuar poszerzyć, proponujemy domowe ćwiczenia logopedyczne dla dzieci. Warto dodać je do czasu poświęconego na zabawę – dziecko nie będzie czuć presji i dzięki temu takie aktywności staną się częścią jego codziennych rytuałów.

Czytaj też: „Etapy rozwoju mowy u dziecka

Zatem: zaczynamy! Przygotuj kartki papieru, baloniki i inne akcesoria. Poznasz kilka pomysłów na profilaktyczne ćwiczenia logopedyczne dla najmłodszych.

3 pomysły na ćwiczenia logopedyczne z dzieckiem

Pokaż język!

Aby nauczyć się poprawnej wymowy, potrzebujemy sprawnego języka i żuchwy. Pracowanie nad tym może być dodatkiem do wielu zabaw, a ćwiczenia języka to świetna rozrywka. Spróbuj razem z maluchem pobawić się w miny – wystawiać język, zataczać nim koła, policzyć zęby od środka, dotykać podniebienia czy kącików ust. Cmokanie czy naśladowanie stąpania konia też pobudzi pracę mięśni żuchwy.

Możesz wykorzystać proste akcesoria takie jak piórko. Poproś dziecko, by dmuchając, utrzymywało piórko w powietrzu. Puszczanie baniek mydlanych, zdmuchiwanie świeczek czy wyścigi wodne papierowych łódek napędzanych wydmuchiwanym z ust powietrzem to tylko niektóre z możliwości. Wymyślcie swoje wersje ćwiczeń – ważne tylko, aby aktywizowały żuchwę i język.

Co to za dźwięki?

Ćwiczenia logopedyczne to nic trudnego, a inspiracją może być natura. Na spacerze i w domu możecie wypróbować ćwiczenia dźwiękonaśladowcze. Spróbujcie powtarzać dźwięki zwierząt i otaczającej przyrody.

Zagadki logopedyczne wprost z książek

Ćwiczenia wymowy dla dzieci to także ćwiczenia typowo artykulacyjne. Odpowiednie układanie ust i języka wymaga często wielokrotnego powtarzania konkretnych wyrazów, recytowania wierszyków czy piosenek.

Wymowę i wspomniane wyrazy dźwiękonaśladowcze najlepiej ćwiczyć na konkretnych materiałach – piosenkach, rymowankach czy książeczkach. Z pomocą w tym zadaniu przyjdzie Wam Czapu Czipu. To rezolutny chłopiec, który dzięki bujnej wyobraźni i magicznej papierowej czapce przeżywa wiele przygód. Pomaganie Czapu Czipu w rozwiązywaniu zagadek pozwoli rozwijać wyobraźnię dziecka i ćwiczyć artykulację.

Tekst książeczek jest tak skomponowany, by dziecko, powtarzając czytane słowa za mamą czy tatą, ćwiczyło artykulację. W końcu już samo przyzwyczajanie się do onomatopei kształtuje mowę. Dlatego wprowadź je do repertuaru zabaw z dzieckiem ? Zobacz, jakie dźwięki mowy możecie ćwiczyć z każdą z tych książek.

  • Ffff, śśś, trrr, rii, frii i trii oraz trututu – oto dźwięki, których nauczycie się z „Czapu Czipu. Co to tak świszczy?”. Innymi słowy, dziecko ćwiczy wymogę głosek syczących, zmiękczonych i „r”.
czapu czipu co tak świszczy zagadki logopedyczne
ćwiczenia logopedyczne dla dzieci z czapu czipu
  • Człap-człap, fru-fru, ping pong, kic i klap – to dźwięki, które ćwiczycie wraz z „Czapu Czipu. Co to tak człapie?”.  I tym razem pracujecie nad „r”, ale też nad dźwiękami „cz” i „c”, „g” i „p”.
zagadki logopedyczne dla dzieci, czapu czipu co tak człapie
domowe ćwiczenia logopedyczne dla dzieci
  • Skrob, dziób, chryt, drapu – nie ma wątpliwości, że z „Czapu Czipu. Co to tak skrobie?” znów ćwiczycie wymowę „r”. Tego nigdy dość!
książeczka logopedyczna co tak skrobie
zadania logopedyczne dla dziecka
  • Kap, pff, psik, chlip – z „Czapu Czipu. Co to tak kapie?” ćwiczycie „p”.
czapu czipu co tak kłapie
zabawy logopedyczne dla dzieci

Można byłoby pomyśleć, że już samo powtarzanie w kółko tych dźwięków przyniesie efekty. I tak rzeczywiście jest! Jednak kiedy dziecko połączy je z wciągającą historią i kolorowymi ilustracjami z książeczek z serii „Czapu Czipu”, jeszcze chętniej będzie brało udział w ćwiczeniach logopedycznych. W końcu nawet najzabawniejsze dźwięki mogą się znudzić – ale nie kiedy w zabawie bierze udział też bohater w czapeczce ?

Zabawy z wyobraźnią i naśladowaniem dźwięków będą świetną rozrywką dla wszystkich czytelników. Pamiętaj, by potraktować serię o Czapu Czipu jako wspólną zabawę. To ważne, aby dziecko nie czuło presji i chętnie próbowało nowych wyrazów, nawet jeśli przy ćwiczeniach logopedycznych początkowo pojawią się błędy.

Życzymy udanych wspólnych ćwiczeń!