Andrzejki to jedno z tych wydarzeń, które w polskiej tradycji ma swoje stałe miejsce. Jak opowiedzieć ich historię w sposób zrozumiały dla dzieci? Jak zorganizować andrzejki dla dzieci? Jakie zabawy na andrzejki zaproponować milusińskim? Zapraszamy do lektury – zainspiruj się!

Andrzejki – historia święta dla dzieci

Andrzejki to tradycyjnie pogańskie święto. Obchodzimy je w nocy z 29 na 30 listopada – w wigilię św. Andrzeja. Dawniej wróżby i obrzędy, które odbywały się w andrzejki, miały pomóc pannom wyjść za mąż, przewidzieć swoją przyszłość czy odgonić złe duchy. Obecnie najczęściej kojarzą nam się właśnie z wróżeniem sobie przyszłości i przede wszystkim – z dobrą zabawą.

Czy wiesz, że…
W dawnych czasach andrzejki były momentem, gdy kończyły się prace rolne i większą uwagę można było poświęcić aranżowaniu małżeństw.

Dawne tradycje mogą być dla dzieci fascynujące. Ważne jednak, by przekazać je w formie dopasowanej do wieku dziecka. Odganianie złych duchów, szukanie kontaktu z siłami nadprzyrodzonymi mogą u dzieci wzmacniać lęki, także te rozwojowe. Tę część historii można pominąć, zwłaszcza gdy planujemy zabawę na andrzejki dla dzieci. Skupmy się głównie na przewidywaniu przyszłości. Podkreślajmy także, że to tylko zabawa i zadbajmy o pozytywne wróżby, by nikogo nie wystraszyć. Przykładowo, lejąc wosk, odnajdujmy w kształtach coś przyjemnego i fajnego dla dziecka, by nie bało się później, że spotka je coś złego. Jakie zabawy na andrzejki dla dzieci przygotować, by ten czas spędzić miło?

Andrzejki – zabawy dla dzieci

Lanie wosku

Wieczór andrzejkowy nie może odbyć się bez lania wosku! To chyba najbardziej znana tradycja związana z tym świętem. Będziemy do niej potrzebować:

  • stopionego wosku,
  • starego klucza z dużą dziurką,
  • miski z wodą
  • i oczywiście dorosłego, który będzie czuwał na bezpieczeństwem.

Zabawa polega na przelewaniu wosku przez dziurę od klucza. Następnie wystudzony kształt bierzemy do ręki tak, by rzucał cień na ścianę. Spróbujcie odgadnąć, co wam przypomina! Zabawa z woskiem świetnie podziała na rozwój wyobraźni oraz będzie doskonałym ćwiczeniem z wymyślania historii i opowiadania.

Magiczne kubeczki

Może kojarzycie wróżbę z magicznymi kubeczkami? Będziecie potrzebować 4 jednakowych kubków (nieprzeźroczystych!), monety, obrączki i zielonego listka. I oczywiście wróżki, która ukryje pod każdym z kubków jeden przedmiot, a następnie zamiesza nimi tak, by niemożliwe było poznanie, gdzie który przedmiot się znajduje. Jeden kubek pozostaje pusty. Dziecko wybiera jeden kubeczek. Jeśli pod spodem będzie moneta to sygnał nadchodzącego bogactwa, obrączka zwiastuje szybkie wyjście za mąż, a zielony listek miłość. Pusty kubeczek mówi, że w kolejnym roku nic ważnego nie wydarzy się w naszym życiu uczuciowym. Oczywiście ukryte przedmioty możecie podmienić na dowolnie inne i wymyślić, co takiego ich wylosowanie może zwiastować ☺️

Szpilka w kartkę

Przygotuj kartkę papieru (najlepiej brystolu albo arkusz z bloku technicznego – chodzi o to, by to, co napiszesz z drugiej strony, nie prześwitywało) oraz szpilkę. W „oryginalnej” wersji na kartce zapisywano oddzielnie męskie i żeńskie imiona. Następnie każdy uczestnik wbijał szpilkę w kartkę – imię, w które trafiła szpilka, miało być imieniem przyszłego męża lub żony. W andrzejkowej wersji dla dzieci proponujemy np. wypisać nazwy zawodów czy różnych zabawnych zdarzeń, które mogą spotkać najmłodszych. A może dzieci same je wymyślą?

Słoik z wróżbą (lub zadaniem)

Na pewno spodoba się im także przygotowywanie specjalnego słoja z wróżbami. Potrzebne będzie duże naczynie – najlepiej słoik. Następnie na małych karteczkach napiszcie wróżby dotyczące przyszłości. Opisane karteczki zwińcie w ruloniki i wrzućcie do słoika. Każdy z uczestników zabawy może wylosować swoją i tym samym dowiedzieć się, co go czeka w przyszłości. Możecie trochę zmodyfikować zabawę i np. w słoiku umieścić jakieś drobne zadania do wykonania w przyszłości – np. uśmiechnąć się do sąsiada, podarować mamie kwiatka, pomóc bratu w sprzątaniu. Wtedy andrzejki dla dzieci zyskają zupełnie nowy wymiar i zbudują w nich poczucie sprawczości!

Przeczytaj także, jak rozmawiać z dzieckiem o tradycjach w innych kulturach: Nie tylko Boże Narodzenie – święta w różnych kulturach

Dawne tradycje – nie tylko andrzejki dla dzieci

Jeśli najmłodszym spodoba się temat magii i starych wierzeń, łatwo stworzymy im okazje do dalszego zgłębiania tematu. Dowiadywanie się nowych rzeczy daje dzieciom mnóstwo radości. W dziedzinie starych wierzeń, obrzędów i magicznych stworzeń polecamy książeczki „Historia naturalna magii”, „Historia naturalna wróżek” i „Mitologię słowiańską” od wydawnictwa HarperCollins.

Historia naturalna magii” to pięknie ilustrowana książka dla każdego fana magicznego świata. Znajdziecie tam opowieści o tym, jak magia rozwijała się w dawnych czasach i na różnych kontynentach. Osobne rozdziały autorzy poświęcili talizmanom i amuletom, wróżeniu z kart, numerologii, zaklęciom czy astrologii. Czy wiecie, jakie magiczne atrybuty są najcenniejsze?

Historia naturalna magii

Historia naturalna wróżek” jest utrzymana w tym samym stylu, co jej poprzedniczka. Pełna bajecznych ilustracji książka opowiada o życiu wróżek. Dowiecie się, nieco o anatomii wróżek, co można dowiedzieć się z ich skrzydeł, jak wygląda cykl życia wróżki, czym różnią się między sobą poszczególne gatunki wróżek. Na koniec przeczytacie przewodnik dla poszukiwaczy tych magicznych stworzeń. Gotowi na wyprawę?

Historia naturalna wróżek – okładka

Wśród mitologii najpopularniejsze są grecka i rzymska. Nie wszystkie dzieci wiedzą, że nasi przodkowie – Słowianie – także mają swoje mity. O przygodach słowiańskich bóstw opowiada właśnie „Mitologia. Przygody słowiańskich bogów”. Dla wielu to może być pierwsza okazja do zetknięcia się z Perunem, Bannikiem czy Welesem. Jeśli dla Was one także brzmią obco – zapraszamy do lektury! Sprawdźcie, jak według mitologii słowiańskiej powstał świat, jak pojawił się na nim człowiek i czym było Drzewo Świata.

Mitologia. Przygpdy słowiańskich bogów dla dzieci

To jak, gotowi na andrzejkowe zabawy?