Książka to zawsze dobry pomysł na prezent! Zwłaszcza na prezent dla dziecka, bo to właśnie tytuły przeznaczone dla małych czytelników i czytelniczek są najpiękniej wydane oraz wzbudzają zachwyt obdarowywanych. Na dodatek dzieci wracają do książek po kilkadziesiąt, ba! nawet kilkaset razy. W ich przypadku to nie jest prezent „na raz”!

Jak wybrać książkę, która uszczęśliwi dziecko? Możemy zdecydować się na sprawdzoną klasykę, najlepiej w nowoczesnej odsłonie, trafiającej w gusta współczesnych dzieci. Albo wybrać książkę, która pełni jednocześnie funkcję zabawki. Dzieci są głodne wiedzy, więc warto też postawić na tytuły edukacyjne wpisujące się w ich konkretne zainteresowania.

Oto mój przegląd prezentowych propozycji dla maluchów, przedszkolaków i dzieci w wieku szkolnym!

Książki na prezent dla malucha

Książki dla malucha muszą być nie tylko atrakcyjne. Ważne, żeby były też wytrzymałe, odporne na dziecięce pomysły i bezpieczne dla dziecka. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy sztywne strony mają zaokrąglone rogi. Lakierowany papier będzie bardziej odporny na zalanie lub obślinianie. Wybierając książkę z ruchomymi elementami, trzeba sprawdzić, czy maluch poradzi sobie z ich przesuwaniem.

Edukacyjna książka dla malucha

Tegorocznym przebojem prezentowym staną się bez wątpienia zapachowe książeczki z serii „Moja pachnąca książeczka z kolorami. Akademia Mądrego Dziecka”. To pierwsze tego typu książki na rynku i ja sama obdarowałam nimi już kilkoro zachwyconych dzieci!

W tych tekturowych książeczkach są ukryte klapki, a pod nimi zdjęcia warzyw, owoców, przypraw z całego świata, kwiatów. Po potarciu strony zapachowe mikrokapsułki uwalniają naturalny aromat. Dziecko może powąchać miętę, brzoskwinię, morską falę, a nawet pieczonego kurczaka. Soczyście kolorowe okładki z okrągłymi otworami przyciągają maluchy nie tylko zapachem, lecz także wyglądem!

Książeczka i puzzle w jednym – książka dla malucha, jak zabawka

Wiem, że rodzice, którzy chętnie kupują dzieciom książki, bardzo często lubią również puzzle, które są zabawką zajmującą malucha na dłuższy czas i mającą świetny wpływ na jego rozwój. Co lepiej wybrać? Koniec z tym dylematem! Seria „Pierwsze puzzle. Akademia Mądrego Dziecka” to książki, dzięki którym dzieci nauczą się nowych wyrazów. Każda strona zawiera duży puzzel – można go wyjąć ze strony i ze wszystkich elementów ułożyć pociąg czy Arkę Noego. To doskonałe ćwiczenie koncentracji i małej motoryki.

Klasyka dla malucha – książki, które wprowadzą dzieci do świata Muminków

Muminki to jedna z moich ulubionych opowieści z dzieciństwa. Dolina sympatycznych trolli to świat, który się nie zestarzał. Autorka wyprzedziła swoją epokę, a wartości, które wyznawała, są bliskie współczesnym rodzicom, którzy chętnie wprowadzają swoje pociechy do świata, który pokochali, kiedy sami byli dziećmi.

Idealnymi książkami na pierwsze spotkanie z Muminkami i ich przyjaciółmi są książki z serii „Dolina Muminków. Ruchome obrazki”, dzięki którym dzieci poznają mieszkańców czarodziejskiej krainy. Przesuwając elementy, wyruszą na biwak z Włóczykijem, będą puszczać latawce z Muminkiem i wędkować z Tatusiem, ćwicząc przy tym paluszki. Książki zachwycają ilustracjami nawiązującymi do nowego serialu animowanego, który unowocześnia postaci narysowane przed laty przez Tove Jansson.

Książka w prezencie dla przedszkolaka

Współczesne przedszkolaki to ciekawskie osoby, które zadają wiele pytań i mają dużo większą wiedzę o świecie, niż ich rodzice czy dziadkowie mieli w ich wieku. To też wymagający czytelnicy dorastający w świecie pełnym ekranów i nowych technologii. Książki dla nich muszą zachwycać treścią i formą. Tu nie ma miejsca na półśrodki!

Klasyczne bajki dla przedszkolaka w nowoczesnej odsłonie

Czy w życiu dzieci wychowywanych we współczesnym świecie jest miejsce na klasyczne bajki sprzed setek lat? Czy są one w stanie zainteresować maluchy, które na co dzień mają nieograniczony wybór filmów animowanych? Czy znajomość historii Kota w Butach czy Czerwonego Kapturka jest im w ogóle do czegoś potrzebna? Uważam, że tak! Te opowieści są ważnym elementem naszej kultury (w tym i popkultury). Przez stulecia nawiązywali do nich artyści i artystki.

„Bajki dźwiękowe” wydawnictwa HarperKids to seria książek, których lektura angażuje wiele zmysłów i przypomina słuchowisko radiowe, któremu dodatkowo towarzyszy obraz. Mamy tu rysunki najlepszych ilustratorów oraz krótkie teksty przetłumaczone przez najlepszych polskich autorów i autorki. A do tego dźwięki nagrane przez aktorów i muzyków z użyciem prawdziwych instrumentów. To wszystko sprawia, że czytanie zamienia się w niesamowitą przygodę. To kolejny murowany hit tegorocznego okresu prezentowego! Warto przy tym zaznaczyć, że choć grające książki kojarzą nam się z grubo stronicowymi pozycjami dla najmłodszych, w odróżnieniu od nich „Bajki dźwiękowe” mają miękkie strony. Dzięki temu są lekkie i chętnie sięgną po nie nawet te dzieci, które podejmują już pierwsze próby samodzielnego czytania.

Zabawa bez bałaganu – wyjątkowe kolorowanki dla przedszkolaka

Dzieci, które lubią kolorowanki, ucieszą się z książeczek z serii „Wodne czary-mary” z bohaterami i bohaterkami ulubionych kreskówek. Do każdej książki jest dołączony mazak, który napełniamy wodą. I już można odkrywać niewidoczne do tej pory fragmenty ilustracji z książki. Kolory są intensywne, a kiedy książka wyschnie, można zacząć od nowa. Poręczny format pozwoli zabrać ją ze sobą do przedszkola czy w podróż. Kolorowanie wodą nie generuje bałaganu, który pojawia się przy malowaniu farbami. Zachwycone będą nie tylko dzieci, lecz także rodzice!

Książka dla przedszkolaka ciekawego świata

Wielu rodziców przedszkolaków pyta mnie o książki, które pokażą dzieciom, jak żyją ich rówieśnicy w innych krajach, nauczą tolerancji. Taką pozycja jest pięknie wydana „Tu jest nasz dom. Akademia Mądrego Dziecka”. Dwadzieścioro dzieci z całej kuli ziemskiej opowiada o tym, jak wyglądają ich domy, w co najbardziej lubią się bawić, gdzie pracują ich rodzice, co jedzą, o czym marzą. Opowieściom towarzyszą pełne kolorów i szczegółów ilustracje, na których widać nie tylko krajobrazy, na które patrzą, lecz także zwierzęta żyjące w okolicy. Czytanie tej książki to edukacyjna podróż dookoła świata!

Książka na prezent dla uczennicy lub ucznia

Dzieci w wieku wczesnoszkolnym mają już sprecyzowane zainteresowania i pasje. Znajdą się wśród nich osoby, które najbardziej ucieszą się z książki, która sprawi, że będą lepiej grać w ulubioną grę komputerową. Lektura zadowoli również wszystkich uczniów głodnych wiedzy z interesującej ich dziedziny. Wiele dzieci ucieszy się po prostu z dobrej powieści, która umili wieczory w trakcie zbliżających się ferii świątecznych.

Kompendium wiedzy dla gracza lub graczki

Najpopularniejszą grą wśród dzieci jest dziś Minecraft, okrzyknięty grą wszech czasów. Tworząc w niej nowe światy, dzieci rozwijają kreatywność, uczą się współpracy, a nawet podstaw programowania. Pomysłem na odciągnięcie ich od ekranów są oficjalne książki Mojang, twórców gry. Tytuły pomogą doskonalić umiejętności potrzebne w świecie zbudowanym z sześcianów. Na uwagę zasługuje najnowsze wydanie Blokopedii. To uaktualnione kompendium wiedzy o blokach, z których są zbudowane minecraftowe biomy. Nawet bohaterowie dziecięcej wyobraźni, czyli youtuberzy prowadzący kanały poświęcone grze przyznają, że dowiedzieli się z niej wielu nowych rzeczy!

Historia na wesoło – książki, z którymi nie można się nudzić

Badania dowodzą, że dzieci, które grają w Minecraft, w szkole najbardziej interesują się zajęciami z matematyki. Co natomiast wybrać dla młodych humanistek i humanistów? Na przykład książki z serii „Horrrendalna historia Polski”. Pod lśniącymi jak choinkowe bombki okładkami kryją się pasjonujące, pełne niekiedy absurdalnego humoru opowieści o historii naszego kraju przeplatane komiksami, zabawnymi ilustracjami i fragmentami stylizowanymi na pamiętniki osób, które odegrały ważną rolę w dziejach. Podana w ten sposób wiedza szybko trafia do głów i zostaje tam na długo! W serii jest już siedem tomów układających się w chronologiczną opowieść, która zaczyna się w czasach, gdy na polskich ziemiach żyły słowiańskie plemiona. Najnowszy tytuł „Nieznośna niepodległość opowiada o dwudziestoleciu międzywojennym.

Ciekawa współczesna powieść dla młodzieży

Każdy mól książkowy dobrze wie, że w zimowy wieczór nie ma nic lepszego niż dobra powieść czytana pod kocem, z kubkiem ulubionego ciepłego napoju. I każdy ucieszy się z wciągającej opowieści znalezionej pod choinką.

Jedną z ciekawszych powieści fantasy dla młodzieży ostatnich lat jest debiutancka powieść Aisling Fowler „Zrodzona z ognia. Dwunastka i Lodowy Las. Bezimienna dziewczyna, kamienny pies, dwóch chłopców i wiewiórka ruszają w pościg za osobami, które uprowadziły dziewczynkę z pilnie strzeżonej twierdzy. Podróż przez fantastyczną lodową krainę na zawsze odmieni ich los. Mnóstwo tu emocji, akcja trzyma w napięciu przez cały czas. A kiedy zamykamy książkę, natychmiast mamy ochotę na więcej. Na szczęście kolejny tom jest już w przygotowaniu. Może być pomysłem na kolejny prezent!

Mam nadzieję, że Wasze dzieci i Wy znajdziecie w tym roku pod poduszką, w butach i pod choinką mnóstwo pięknych książek. Wszystkiego najlepszego!